Lietuvos, Latvijos ir Estijos universitetai, siekdami pagerinti bendradarbiavimą su Europos branduolinių mokslinių tyrimų centru (CERN), oficialiai įsteigė CERN Baltijos (Baltic) grupę. Gegužės 29 d. CERN‘e (Ženevoje) pagrindiniai Baltijos šalių universitetai pasirašė CERN istorijoje unikalų susitarimo memorandumą, be kurio regiono šalys teisiškai negalėjo koordinuoti savo bendradarbiavimo su pasaulyje pirmaujančiu dalelių fizikos tyrimų, inovacijų ir mokslo atradimų centru.
Pasirašius susitarimo memorandumą, oficialiai įsteigta CERN Baltijos grupė, į kurią įeina pagrindiniai Baltijos šalių universitetai – Vilniaus universitetas (VU), Kauno technologijos universitetas, Rygos technikos universitetas, Latvijos universitetas, Rygos Stradinio universitetas, Estijos nacionalinis cheminės fizikos ir biofizikos institutas, Talino technologijos universitetas ir Tartu universitetas.
Aukšto lygio renginyje dalyvavo CERN Tarptautinių santykių departamento direktorė Charlotte Lindberg Warakaulle, CERN direktorės patarėjas asocijuotųjų ir netikrųjų narių klausimams Christophas Schaeferis (VU vizituojantis profesorius), pagrindinių Baltijos šalių universitetų, pasirašiusių memorandumą, atstovai.
Pasak susitarimo memorandumą pasirašiusio VU mokslo reikalų prorektoriaus prof. Rimanto Jankausko, oficialiai įkurta CERN Baltijos šalių grupė paspartins šių šalių universitetų ir CERN bendradarbiavimo plėtojimą dalelių fizikos ir greitintuvų technologijų tyrimų srityje.
„Šios grupės įkūrimas – tai deklaracija CERN Tarybai, kad Baltijos regiono universitetai pasiryžę bendradarbiauti ir koordinuoti savo veiksmus tiek mokslinėje veikloje – dalyvaudami CERN atliekamuose eksperimentuose, tiek ir kurdami bendras elementariųjų dalelių studijų programas. Kadangi Lietuva pirmoji iš Baltijos šalių tapo asocijuotąja CERN nare, mes norime padėti savo kaimynėms rengiantis narystei šioje mokslo organizacijoje“, – sakė R. Jankauskas.
Naujai įsteigta CERN Baltijos grupė kurs tarptautinę dalelių fizikos ir greitintuvų technologijų magistrantūros ir doktorantūros studijų programą. Tai bus tarptautiniu mastu unikali tarpdisciplininė programa, jungianti fundamentinį ir taikomąjį mokslą – didelių energijų fiziką su greitintuvo technologijomis. Tikimasi, kad studentai šių mokslinių tyrimų praktinę patirtį galės įgyti CERN mokslo centre.
Komentarų nėra. Būk pirmas!