Saulėta ir vasariška balandžio pabaiga buvo puiki dovana 58 mokiniams iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Vokietijos ir Lenkijos, susirinkusiems į balandžio 26–30 d. Palangoje vykusią 20-ąją Baltijos šalių informatikos olimpiadą.
Balandžio 26-ąją rinkosi įvairių šalių delegacijos, susidedančios iš šešių mokinių ir lydinčio vadovo. Nors ne vienam teko keltis dar naktį, kad suspėtų į oro uostą ar autobusą, vos atvykus pailsėti neteko – papietavus laukė darbas prie kompiuterių. Dalyviai turėjo dvi valandas susipažinti su kompiuteriais, varžybų sistema, išspręsti porą bandomųjų uždavinių ir išsiaiškinti apie varžybas viską, kas jiems rūpi. Tą patį vakarą įvyko olimpiados atidarymas.
Po jo mokiniai galėjo pailsėti prieš varžybas, o komandų vadovai iki vėlumos dirbo rengdami uždavinius ir versdami juos į savo kalbas. Tuo pat metu olimpiados techninis komitetas baigė ruošti kompiuterius rytojaus varžyboms.
Sekmadienis ir pirmadienis buvo skirti varžyboms. Nepaisydamas vakarykščio kelionės nuovargio, ne vienas prieš pusryčius bei varžybas išsiruošė pabėgioti saulėtu šiltu pajūriu. Mokiniai turėjo penkias valandas trims uždaviniams išspręsti. Parašytas programas dalyviai iš karto siuntė į varžybų sistemą, sužinodavo surinktą taškų skaičių ir galėjo toliau tobulinti sprendimus, pateikti juos iš naujo, kol baigėsi varžybų laikas. Antrą olimpiados dieną dalyvių rezultatus buvo galima stebėti gyvai internete visą varžybų laiką.
Po sprendimų dalyvių laukė sporto programa Palangos Vlado Jurgučio pagrindinėje mokykloje, ekskursija į Šaltojo karo muziejų Žemaitijos nacionaliniame parke, išvyka į Kuršių neriją. Vakarus mokiniai galėjo leisti žaisdami įvairius žaidimus laisvalaikio kampelyje, kuriuo pasirūpino renginio rėmėjai ir partneriai.
Absoliučiu olimpiados nugalėtoju tapo Jarosławas Kwiecieńis iš Lenkijos. Jis surinko 479 taškus iš 600 galimų. J. Kwiecieńis mokytis programuoti pradėjo 12 metų, o olimpiadinius uždavinius ėmė spręsti 14-os. Jis pasakoja, kad gavęs uždavinius pirmiausia perskaito visas sąlygas, sugalvoja sprendimus ir tik tuomet imasi programuoti. Norėdamas patikrinti, ar jo programose nėra klaidų, J. Kwiecieńis per varžybas pasirašo testų generatorių, kuris sugeneruoja apie milijoną testų ir automatiškai su jais išbando savo sprendimą.
Olimpiados nugalėtojai išsivežė 5 aukso (trys iškeliavo į Lenkiją, po vieną – į Švediją ir Latviją), 9 sidabro ir 11 bronzos medalių. Medalius pelnė visi Lenkijos ir Latvijos komandų nariai. Lietuvai liko bronzos medalis, atitekęs Vilniaus licėjaus abiturientui Mantui Pajarskui.
Olimpiados organizatorė dr. Jūratė Skūpienė kalbėjo, kad olimpiada palieka didžiulį pėdsaką mokinių gyvenime, o vėliau jiems norisi grįžti ir prisidėti prie olimpiadų savo darbu. Ne vienas olimpiados mokslinio ir techninio komiteto narys kadaise būdamas moksleivis dalyvavo olimpiadose. Šiuo metu ne vienas jų dirba ar studijuoja užsienyje, tačiau pasiėmė atostogas, kad galėtų sugrįžti į Lietuvą ir suorganizuoti kuo puikesnį renginį jauniesiems informatikams.
Prieš dešimt metų Baltijos šalių informatikos olimpiadoje dalyvavo ir Linas Petrauskas, vėliau studijavęs informatiką Vilniaus universitete, o dabar dirbantis Paryžiuje, „Google“ biure. Linas atskrido į gimtinę tam, kad prisidėtų prie olimpiados organizavimo.
Olimpiados mokslinio komiteto pirmininkas Vytautas Gruslys prieš šešerius metus tapo absoliučiu Baltijos šalių informatikos olimpiados nugalėtoju. Šiuo metu Vytautas studijuoja doktorantūroje Kembridžo universitete. Vytautas nuotoliniu būdu koordinavo mokslinio komiteto darbą ir praleido ne vieną bemiegę naktį rengdamas uždavinius. Paklaustas, ar sunku vadovauti moksliniam komitetui, pašnekovas atsakė, kad sunku, nes yra daugybė variantų, kur rengiant uždavinį įmanoma suklysti. Aštuoniems olimpiadai rengtiems uždaviniams mokslinis komitetas parengė 85 sprendimus ir daugybę testų. Kiekviena smulkmena turėjo būti atidžiai patikrinta.
Olimpiada sulaukė gausaus informacinių technologijų įmonių dėmesio. Prie renginio prisidėjo ne vienas buvęs Baltijos šalių informatikos olimpiados dalyvis, dirbantis IT įmonėse.
Olimpiados generaliniai rėmėjai: „Bentley Systems“, „Adform“, „SpilGames“; rėmėjai: „Neurotechnology“, „Wix“, „CSC Baltic“, „Barclays“ technologijų centras Lietuvoje, „Zoombook“, „Atea“, „Intento“, NFQ, „Vinted“ ir privatus rėmėjas Remigijus Staniulis.
Olimpiadą organizavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Vilniaus universitetas, Klaipėdos universitetas ir asociacija „Infobalt“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!