Visame pasaulyje nuo 1996 m. kiekvieną kovo mėnesį minima Smegenų pažinimo savaitė, kurios tikslas – supažindinti žmones su nervų sistemos tyrimų progresu ir nauda, didinti visuomenės susidomėjimą smegenų veiklos galimybėmis. Lietuvoje taip pat vyko renginiai, skirti tarptautinei Smegenų pažinimo savaitei. Lietuvos neuromokslų asociacijos (LNA) iniciatyva šie renginiai mūsų šalyje organizuojami nuo 2009 m. Šių metų renginių tema buvo iliuzijos.
Renginiai Kaune
Plačiajai visuomenei skirtus renginius organizavo Lietuvos neuromokslų asociacija (LNA), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Neuromokslų institutas, LSMU Medicinos akademijos Psichiatrijos klinika, LSMU Studentų mokslinės draugijos (SMD) psichiatrijos bei neurologijos būreliai. Pirmąją Smegenų pažinimui skirtos savaitės dieną Kaune pranešimą „Mūsų naivieji pojūčiai“ pristatė Paulius Alaburda (LSMU SMD neurologijos būrelio narys). Didelio susidomėjimo sulaukė LSMUL Kauno klinikų gydytojo klinikinio toksikologo Jono Šurkaus viešoji paskaita „Lizergo rūgšties dietilamidas (LSD) ir kiti amidai“.
Kovo 13-ąją apie fiziologines ir patologines iliuzijas pranešimą skaitė LSMUL KK Psichiatrijos klinikos gydytojas rezidentas Edgaras Diržius. Jaunasis gydytojas pasakojo apie įvairiuose nervų sistemos atpažinimo lygiuose susidarančias iliuzijas ir pristatė iliuzijų tyrimus, kurie yra atliekami LSMUL KK Psichiatrijos klinikoje ir LSMU Regos neurofiziologijos laboratorijoje. Po paskaitos klausytojų laukė įdomi viktorina „Smegenų pažinimas“.
Paskutinę Smegenų pažinimo savaitės dieną renginių dalyviai sužinojo apie haliucinogeninius augalus. Etnologas, antropologas Rolandas Petkevičius kalbėjo apie ligų užkalbėjimus liaudies medicinoje, traumų gydymą psichodeliniais augalais, pristatė žmonių potyrius pavartojus tokių augalų, pasakojo apie įvairių gėrimų gamybą. Renginių ciklą viešąja paskaita „Dimetiltriptaminas – sielos molekulė, tyrimų istorija ir dabartis“ užbaigė LSMU SMD psichiatrijos būrelio narys Andrius Tamašauskas.
Renginiai Vilniuje
Lietuvos neuromokslų asociacija kartu su partneriais Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete surengė jau ketvirtąjį kasmetinį Smegenų pažinimo savaitės renginį.
Pagrindinė renginio dalis buvo iliuzijų demonstravimas: jaunieji mokslininkai renginio svečius supažindino su įdomiausiomis regimosiomis ir klausomosiomis iliuzijomis ir bandė visiems paaiškinti, kaip ir kodėl jas suvokiame. Vaikams buvo surengtos kūrybinės dirbtuvėlės, kuriose jie ne tik mokėsi iliuzijų paslapčių, bet ir patys gamino žvilgsnį sekančius drakoniukus, „smegenų kepurę“, mokėsi iliuziškai užrašyti savo vardą. Daug lankytojų sulaukė įdomieji disko ir iliuzinės rankos demonstravimai, visą renginio laiką veikęs filmukų kambarys, taip pat veltinių neuronų paroda ir Vilniaus dailės akademijos magistrantės Gražinos Eimanavičiūtės kinetinių iliuzijų paroda „Kelionės“. Specialiai šiam renginiui buvo sukonstruota garsioji iliuzinė kėdė, kuria naudodamiesi svečiai galėjo „sumažinti“ save ar savo draugus.
Apie realybės suvokimą buvo pasakojama ir trijose paskaitose. Dr. Donatas Noreika paskaitoje „Suprasti reiškia supaprastinti“ klausytojus supažindino su iliuzijomis ir jų suvokimo priežastimis. Paskaitoje „Sveiko proto riba“, kurią skaitė magistrantas Mindaugas Baranauskas, mėginta aptarti ribą tarp sveiko proto žmogaus suvokimo ypatybių ir įžengimo į beprotybę. Gydytoja Nijolė Goštautaitė-Midttun paskaitoje „Kitokia tikrovė“ pasakojo, kas yra haliucinacijos, kaip jas atskirti nuo tikrų garsų ar vaizdų, ir leido geriau suprasti, ką išgyvena psichikos ligomis, pvz., šizofrenija, sergantys asmenys.
Patys drąsiausi lankytojai galėjo pabūti bandomojo triušio kailyje ir dalyvauti moksliniuose tyrimuose. Buvo vykdomi emocijų atsakų ir kairiarankių asmenų tyrimai. Tai buvo šauni proga bent truputį pamatyti įdomaus mokslininko darbo užkulisius.
Renginio organizatoriai dėkoja visiems dalyviams, tikisi, kad dabar jau visi moka taisyklingai užsidėti „smegenų kepurę“, ir žada ne ką prastesnį Smegenų pažinimo savaitės renginį kitais metais.
Komentarų nėra. Būk pirmas!