Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo savo įkūrimo 1948 m. kasmet balandžio 7-ąją kviečia minėti Pasaulinę sveikatos dieną. Kiekvienais metais ji skiriama vis kitai aktualiai sveikatos temai. 2021 m. šūkiu „Sukurkime teisingesnį, sveikesnį pasaulį“ PSO ragina valstybių mokslo, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitų sričių profesionalus ir entuziastus padaryti viską, kad kiekvienas šio pasaulio žmogus galėtų realizuoti savo teisę į sveikatą.
Didelis visuomenės sveikatos specialistų poreikis
COVID-19 pandemija moko, kad nuo sveikatos krizių labiausiai nukenčia šalys, kurių galimybės teikti kokybiškas sveikatos paslaugas ir apsaugoti visuomenės sveikatą yra mažesnės. Jos yra labiau pažeidžiamos ir daugiausia nukenčia nuo neigiamų pandeminių suvaržymų. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. Natalja Fatkulina įsitikinusi, kad visuomenės sveikata – viena svarbiausių šių laikų specialybių ir be šios srities atstovų neįmanomas joks atsakas į žmonių sveikatai kylančias grėsmes: „Simboliška, kad šių metų Pasaulinė sveikatos diena skirta atkreipti pasaulio lyderių ir visuomenės dėmesį į sveikesnio pasaulio kūrimą.“
„Infekcinių ligų profilaktika, kontrolė, prevencija yra vienas pirminių visuomenės sveikatos specialistams tenkančių uždavinių“, – pabrėžia profesorė. Ji didžiuojasi, kad COVID-19 krizės metu visuomenės sveikatos specialistai aktyviai veikia priešakinėse linijose, siekdami užkirsti kelią ligos plitimui visuomenėje. Tam pritaria šiemet studijas VU MF pradėjusi Odeta Lešinskaitė, kurią išskirtinė epidemiologinė situacija ir paskatino rinktis visuomenės sveikatos studijas.
„Nuolat girdėdavau pačius geriausius atsiliepimus apie šį daugiau nei 440 metų patirtį sukaupusį, vieną stipriausių Europoje, aukštą išsilavinimo kokybę garantuojantį universitetą, todėl net nesuabejojau, kad noriu mokytis būtent čia. Mokykloje labai patiko biologija, todėl supratau, kad turėčiau rinktis biomedicinos mokslų kryptį, o netikėtai pasaulį sukausčiusi pandemija ir nerimą kiekvieno žmogaus gyvenime kelianti situacija padėjo apsispręsti dėl studijų programos.“
Pagrindinis tikslas – ligų prevencija
O. Lešinskaitė itin vertina tai, kad studijų programa apima daug įvairių sričių: sveikatos vadybą ir politiką, mitybą ir maisto saugą, epidemiologiją, psichologiją, anatomiją ir daug kitų, tad atveria ir didesnes įsidarbinimo galimybes. Bet pagrindinė priežastis, paskatinusi rinktis šias studijas – labai asmeninė, jautri ir skaudi patirtis.
„Penkiolikos metų aš netekau mamos. Ji pralaimėjo kovą su vėžiu. Tada ir daviau sau žodį dirbti bene svarbiausioje visuomenės sveikatos srityje – ligų prevencijoje. Noriu padėti žmonėms išvengti ligų: koronaviruso, onkologinių ar bet kokių kitų susirgimų“, – pasakoja O. Lešinskaitė.
Merginos teigimu, skausmas, išgyvenamas netekus mylimo žmogaus, ir suvokimas, kiek gražių gyvenimo akimirkų iš sergančio žmogaus negailestingai atima liga, sustiprina jos norą kurti sveikesnį ir teisingesnį pasaulį: „Noriu padėti žmonėms nugyventi ilgesnį, sveikatos ir meilės kupiną gyvenimą. Tikiu, kad mano mama labai džiaugtųsi šiuo mano pasirinkimu ir didžiuotųsi manimi.“
Kviečia pradėti nuo savęs
Studentės nuomone, gebėjimas pasimokyti iš nesėkmių ir yra vienas svarbiausių tikrojo visuomenės sveikatos specialisto bruožų. Jai sunku apibūdinti idealų savo profesijos atstovą, tačiau ji tvirtai įsitikinusi, kad sveikesnį pasaulį kuriantis žmogus pirmiausia turėtų pats elgtis taip, kaip moko kitus: „Jei sveikatos mokytojas kitus moko maitintis sveikai, tai ir pats turėtų taip daryti, nes kitu atveju juo niekas netikės. Savybės, kurios man atrodo labai svarbios mano būsimoje profesijoje – komunikabilumas, drąsa, kantrybė, ryžtas įgyvendinti pokyčius ir tikėjimas, kad viskas pavyks.“
Kaip sveiko gyvenimo būdo entuziastė, O. Lešinskaitė supranta ir vertina poilsio bei visiško atsipalaidavimo svarbą, to siekia pati ir skatina kitus: „Dažniausiai stengiuosi užsiimti aktyvia veikla ir kiek įmanoma sveikiau maitintis. Man taip pat labai svarbi ir mano emocinė savijauta, tad, pajutusi nuovargį, leidžiu sau pailsėti. Geras poilsis, miegas taip pat prisideda prie sveikatos ir geros nuotaikos. Ypač dabar – kupino iššūkių visuotinio karantino metu.“
VU MF visuomenės sveikatos pirmo kurso studentė didžiuojasi, kad kartu su savo kurso draugais priklauso pirmajai pandemijos laikotarpio pirmakursių laidai. „Studijuojame kitokiomis sąlygomis nei prieš mus buvę pirmakursiai, tačiau dedame tiek pat daug, o gal net ir daugiau pastangų siekdami išmokti viską kuo geriau ir tapti aukščiausio lygio sveikatos specialistais“, – sako ji.
Pasaulinę sveikatos dieną minint, O. Lešinskaitė ragina saugoti savo ir savo artimųjų sveikatą, atkakliai siekti užsibrėžtų tikslų ir puoselėti sveiką gyvenimo būdą: „Pasaulinę sveikatos dieną kviečiu pamąstyti apie dabartinę situaciją ir pasimokyti iš jos labiau vertinti vieniems kitus. Tikiu, kad mūsų bendros pastangos įveikti pandemiją netrukus leis mums ir toliau džiaugtis gyvenimu mūsų visų kuriamame sveikesniame ir teisingesniame pasaulyje.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!