Lapkričio 9 d. Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete (EVAF) lankėsi Pasaulio banko atstovai ir pristatė Lietuvos mokesčių sistemos analizę ir rekomendacijas.
Ekonomistai kalbėjo tema „Kokia mokesčių sistema yra teisinga ir skatina ekonomikos augimą?“. Pasaulio banko tyrėjai Munawer Sultan Khwaja, Cristina Savescu, Thiago Scot ir Dzelila Kramer pristatė Lietuvos mokesčių sistemos analizę ir rekomendacijas dėl mokesčių reformos, kelių galimų reformos scenarijų analizę, pagrįstą administracinių duomenų mikrosimuliacijos rezultatais. Taip pat buvo pristatyta Pasaulio banko sukurta modeliavimo priemonė, skirta galimiems Lietuvos mokesčių sistemos reformos scenarijams įvertinti.
VU EVAF Ekonominės ekspertizės centro vadovo dr. Lino Tarasonio teigimu, pagrindinė Pasaulio banko ekonomistų žinutė – Lietuva yra išsivysčiusi valstybė su besivystančioms valstybėms būdinga mokesčių sistema. Anot ekspertų, dabartinė mokesčių sistema lemia, kad Lietuvos mokestinė bazė yra viena mažiausių tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių, o pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis – vienas didžiausių. Tai kuria ilgalaikes problemas dėl nepakankamo svarbių viešojo sektoriaus sričių, tokių kaip švietimas, finansavimo.
Renginyje tyrėjai pristatė Pasaulio banko tyrimą, atliktą naudojant administracinius duomenis apie gyventojų pajamų mokestį ir pelno mokestį Lietuvoje. Jie taip pat aptarė galimas būsimų bendrų tyrimų Lietuvos viešųjų finansų srityje temas. Valstybės duomenų agentūros (buv. Statistikos departamentas) atstovas Darius Abazorius papasakojo, kaip galima pasiekti ir panaudoti agentūros surinktus duomenis panašiems moksliniams tyrimams.
Pasaulio banko ekonomistai siūlo Lietuvai visas gyventojų pajamas apmokestinti pagal jų dydį, o ne pagal tai, iš kokios veiklos jos gautos. Taip pat jie teigia, kad gyventojų pajamų mokesčiai turėtų būti labiau progresiniai. Ekspertai rekomenduoja Lietuvai pereiti prie vieno tarifo pelno mokesčio sistemos, kadangi dabartinė, kurioje galioja 15 proc. ir lengvatinis 5 proc. tarifas, stabdo mažų įmonių plėtrą ir skatina verslą skaidytis į mažesnius darinius.
„Tikimės, kad Pasaulio banko ekspertų vizitas ir Vilniaus universiteto įsitraukimas į šią diskusiją paspartins Lietuvai ypač reikalingos mokesčių reformos įgyvendinimą“, – teigia dr. L. Tarasonis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!