Spalio 23 d. įvyko paskutiniai kandidatų į Vilniaus universiteto (VU) tarybos narius debatai, kuriuose dalyvavo socialinių mokslų sričiai atstovaujantys kandidatai prof. Virginija Jurėnienė (Kauno fakultetas), prof. Vytautas Nekrošius (Teisės fakultetas) ir doc. Birutė Švedaitė-Sakalauskė (Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Filosofijos fakultetas). Debatus moderavo Jurgita Petrauskienė.
Debatų metu daug dėmesio buvo skirta VU tarybos vaidmeniui kuriant VU strategiją, aiškintasi, kaip tvarkyti finansus ir pritraukti naujus finansavimo šaltinius, svarstyta, kaip išsaugoti autonomiją tiek nuo išorės poveikio, tiek VU viduje, kiek padeda ar trukdo eiti pirmyn vidinė konkurencija ir kokius darbus kandidatai planuotų VU taryboje pirmiausia.
Prof. Vytautas Nekrošius pabrėžė Tarybos atsakomybę saugoti VU autonomiją nepaisant politinių ir kitų srovių, kurios veikia VU.
Prof. Vytautas Nekrošius
„Demokratija egzistuoja tol, kol žmonėms ji rūpi. Jei įleisime valdžios kojas į universitetą, tai ji ir darys įtaką mums, tad turime saugoti autonomiją“, – kalbėjo profesorius. Jo nuomone, VU turi išlikti vieta, kurioje kiekvienas gali laisvai reikšti mintis ir idėjas: „Tarybos pirmas darbas yra užtikrinti, kad universiteto vadovas, rektorius, būtų adekvatus žmogus, kuris mokėtų bendrauti su visais, nes jis bus pirmas asmuo, kuris visus pasitinka ir su visais kalbasi. Nuo jo priklausys labai daug.“
Prof. Birutė Švedaitė–Sakalauskė, prisistatydama ir kalbėdama apie kito etapo VU strategiją ir VU biudžetą, pabrėžė, kad jai svarbu būti realiste, o ne tik praktike ar vizioniere, kad visi VU tarybos ir kitų valdymo organų sprendimai turi būti paremti realiais resursais.
Prof. Birutė Švedaitė–Sakalauskė
„Strategija be pinigų ar žmogiškųjų resursų – graži fantazija arba haliucinacija“, – citavo vadybos klasikų požiūrį į planavimą prof. B. Švedaitė-Sakalauskė. Ji siūlė strategijos formavimą pradėti padaliniuose, įtraukiant tiek akademinę, tiek neakademinę bendruomenę, taip pat ir studentus. Taryba turi surėmusi galvas surasti būdą, kad mokslams ir studijoms resursai tik didėtų.
Prof. Virginija Jurėnienė pabrėžė vizijos svarbą, kadangi pati save laiko vizioniere, tad, nors ir pritaria oponentės prof. B. Švedaitės–Sakalauskės siūlymams neatitrūkti nuo realybės, siūlo ne tik kurti realius planus, bet ir kelti aukštesnius strateginius tikslus.
„Jei matysime tik resursus, VU liks nepastebėtas Europos ir pasaulio reitinguose“, – tvirtino Kauno fakulteto profesorė. Jos manymu, vizionieriai, kurie kelia ambicingus tikslus, gali išsiveržti į priekį ir paskatinti greitesnę mokslo raidą.
VU finansinis tvarumas: iššūkiai ir galimybės
Kalbant apie VU finansinį tvarumą, buvo aptartas ne tik valstybinis finansavimas, bet ir būtinybė pritraukti kitus šaltinius. Prof. V. Nekrošius pabrėžė, kad svarbiausia yra išrinkti tinkamą rektorių, kuris mokėtų bendrauti su visomis suinteresuotomis šalimis, o tai tiesiogiai prisidėtų prie finansinių išteklių pritraukimo. Taip pat buvo iškeltas vidinio audito poreikis, kas irgi leistų sutaupyti viduje cirkuliuojančias lėšas.
Prof. Virginija Jurėnienė
Tuo tarpu prof. V. Jurėnienė pabrėžė finansinį tvarumą, būtinybę kurti glaudžius ryšius su verslo atstovais ir partneriais, ypač regionuose, siekiant skatinti finansinių šaltinių augimą iš verslo sektoriaus ir sukurti palankesnę aplinką kurtis studentų startuoliams. Ji taip pat išreiškė norą atlikti centrinės administracijos auditą, kad būtų optimizuoti vidiniai procesai.
Diskusijos metu buvo iškeltas klausimas apie aukštojo mokslo ir studijų kokybę VU. Prof. B. Švedaitė–Sakalauskė pabrėžė mokslo tarptautiškumo svarbą ir teigė, kad stiprus mokslas yra stiprių studijų pagrindas.
Prof. V. Nekrošius tvirtino, kad VU, kaip vedančioji aukštoji mokykla Lietuvoje, yra atsakinga už lyderystę švietimo srityje.
Decentralizacijos svarba ir pusiausvyros paieškos
Debatų dalyviai aptarė ir VU decentralizacijos temą, kuri VU akademinėje bendruomenėje sulaukia nemažai diskusijų. Prof. V. Jurėnienė palaikė decentralizaciją, pabrėždama, kad tai suteikia padaliniams daugiau savarankiškumo ir atsakomybės. Prof. B. Švedaitė–Sakalauskė pridūrė, kad VU istorijoje buvo įvairių valdymo modelių, tačiau svarbu rasti pusiausvyrą tarp diferencijavimo ir integracijos, kad organizacija veiktų darniai ir efektyviai.
Šie debatai išryškino svarbiausius klausimus, susijusius su VU tarybos vaidmeniu, autonomijos išsaugojimu ir strategijos formavimu, ir atkreipė dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria VU siekdamas tarptautinės lyderystės socialinių mokslų srityje.
Visa debatų įrašą galite peržiūrėti čia.
Spalio 28–29 d. kviečiame visus VU akademinius darbuotojus, turinčius rinkimų teisę, dalyvauti VU tarybos narių rinkimuose. Balsavimas vyks iš anksto nustatytose rinkimų vietose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!