Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) rugsėjo 22–23 d. įvyko tarptautinė mokslinė konferencija „Pranciškus Skorina ir Renesanso knygos kultūra“. Konferencija buvo skirta paminėti 500 metų sukaktį, kai Vilniuje Pranciškaus Skorinos spaustuvėje pasirodė „Mažoji kelionių knygelė“ (1522) – pirmoji spausdinta knyga Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK).
Šią jubiliejinę datą įprasmindamas Lietuvos Seimas 2022-uosius paskelbė Pranciškaus Skorinos metais. Konferencija tapo svarbiausiu proginių metų minėjimo programos mokslo renginiu, sutelkusiu humanitarinių ir socialinių mokslų atstovus tarpdisciplininei ir tarptautinei diskusijai.
Renginys pritraukė ir didelį užsienio mokslininkų dėmesį – pranešimus skaitė tyrėjai iš 15 šalių. Tarp jų – pripažinti Renesanso knygos kultūros ir skorinistikos tyrėjai: prof. Alexandra Gillespie (Kanada), prof. Jamesas Ravenas (Jungtinė Karalystės), habil. dr. Aleksandras Gruša (nepriklausomas tyrėjas), doc. habil. dr. Ilja Lemeškinas (Čekija), habil. dr. Sergejus Temčinas (Lietuva).
Dvi dienas trukusioje konferencijoje išryškintos P. Skorinos gyvenimo ir kūrybinio palikimo neatrastos reikšmės, neįmintos mįslės, nagrinėtas jo sumanymas šviesti LDK piliečius spausdintu žodžiu, plačiai aptartas švietėjo humanistinis veiklos pradas. Šis svarbus akcentas nulėmė, kad Lietuva, skirtingai nuo mūsų kaimynų, LDK paveldo įpėdinių, nedviprasmiškai suvokia ir vertina spaudą kaip svarbų europinės technologijos pasiekimą, leidusį per palyginti trumpą laikotarpį sukurti žinių sklaidos informacinę struktūrą.
Konferencijos metu išryškėjo, kad spaudos pradininko LDK – P. Skorinos – įvaizdis nėra neutralus, kai mes kalbame apie vertybinį vektorių. Priminta, kad paskutinį kartą Lietuvoje P. Skorinai skirta konferencija įvyko beveik prieš 50 metų, ji tuomet buvo lydima padidintos ideologinės priežiūros, kuri nedemokratinėse šalyse iš esmės nesikeičia ir šiuo metu. Konferencijoje pranešimus skaitė ir buvo išgirsti mokslininkai, kurių darbai skorinistikos tema yra politiškai nepripažįstami, o patys asmenys persekiojami ar ignoruojami nedemokratinėse šalyse.
Komentarų nėra. Būk pirmas!