Balandžio 19 d. Vilniaus universitetas (VU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį su rizikos kapitalo įmone „Practica Capital“. Abi pusės įsipareigojo skatinti inovatyvių idėjų ir mokslo rezultatų komercinimą VU, investuoti į universitete besisteigiančias pradedančiąsias bei pumpurines įmones ir jų verslų plėtojimą.
Pradedantieji verslą dažnai susiduria su dviem problemomis – investicinių lėšų trūkumu ir verslo plėtojimo patirties stoka. Rizikos kapitalo įmonė ne tik suteikia finansinį kapitalą, bet ir aktyviai dalyvauja įmonės valdyme ir veikloje, o savo žiniomis bei turimais ryšiais padeda plėtoti įmonės veiklą, kelti jos vertę. „Practica Capital“ ketina ne tik investuoti į VU mokslininkų įmones, bet ir pasidalyti savo patirtimi, sėkmės istorijomis, dalyvauti inovacijų atrankos procese, konsultuoti esamas ir būsimas pradedančiąsias įmones verslo ir vadybos klausimais.
VU rektorius prof. Artūras Žukauskas pabrėžia, kad geri santykiai su verslo institucijomis universitetui naudingi dėl kelių priežasčių. „Nors mokslininko pagrindinis darbas yra tyrimai, jis privalo dalytis jų rezultatais. Verslas, investuodamas, įsigydamas licencijas bei patentus, tam labai padeda. Kita vertus, Vilniaus universitetui rūpi, kad, baigę studijas, absolventai įsitvirtintų gerose ir perspektyviose įmonėse. Taip jie kurs pridėtinę vertę ir verslui, ir visuomenei“, – sako rektorius.
„Practica Capital“ partneris dr. Anatolijus Faktorovičius mano, kad mokslo ir verslo bendradarbiavimas yra ne tik svarbus, bet ir būtinas. „Mes kuriame verslą ir matome aiškias ilgalaikes perspektyvas investuoti į aukštojo mokslo terpėje atsirandančias pradedančiąsias bei pumpurines įmones. Neabejojame, kad mūsų patirtis ir žinios bus itin naudingos Vilniaus universitete gimstantiems verslams. Tikime, kad ši sutartis sudarys sąlygas dirbti kartu dar efektyviau“, – kalba dr. A. Faktorovičius.
„Practica Capital“ turi ilgametę investavimo į pradedančiąsias ir išsivysčiusias smulkias ir vidutines įmones patirtį. Įmonė valdo 8 mln. eurų pradinės stadijos rizikos kapitalo bei 16 mln. eurų rizikos kapitalo fondus, įsteigtus pagal Europos investicijų fondo bei Lietuvos Respublikos ūkio ir finansų ministerijų administruojamą JEREMIE iniciatyvą Lietuvoje, kuri finansuojama ES struktūrinių fondų lėšomis. „Practica Capital“ yra investavusi į 38 įmones iš įvairių ūkio sektorių. Pernai ši rizikos kapitalo įmonė sutarė dėl 200 tūkst. eurų investicijos į VU tyrėjų įmonę „NanoAvionics“. Ji tapo pirmąja Lietuvos pradedančiąja kosmoso technologijų įmone, gavusia rizikos kapitalo fondo investiciją.
„NanoAvionics“ direktorius, VU Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas Vytenis Buzas tikina, kad gauti pinigai padėjo sustiprinti komandą ir pasiruošti tolimesniems iššūkiams. „Lėšas panaudojome ne tik produktams kurti, tyrimams, „LituanicaSAT-2“ palydovui konstruoti, bet ir verslo tinklui megzti. Aplankėme daug parodų, susiradome kontaktų JAV, Europoje ir kitose šalyse“, – pasakoja V. Buzas.
Antrąjį palydovą „LituanicaSAT-1“ komanda tikisi paleisti 2016 m. pabaigoje. Įgyvendinus planus lietuviai būtų pirmieji pasaulyje, savo kuriamą sistemą panaudoję nanopalydovuose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!