Šį pirmadienį VU Vaikų universitetas pakvietė į 2015 m. pavasario sesiją. Joje daug dėmesio skiriama gamtos klausimams, kultūrai ir istorijai, informacinėms technologijoms. VU Chemijos fakulteto profesorius dr. R. Raudonis moksleiviams atskleis, kaip vienos medžiagos virsta kitomis. „Viskas, ką matome aplinkui, sudaryta iš medžiagų. Šiuolaikinei žmonijai jų reikia vis daugiau ir įvairesnių. Dalį medžiagų gauname iš gamtos, kitas gaminame patys. Išsiaiškinsime, ko reikia, kad viena medžiaga virstų kita. Atliksime keletą medžiagų virsmų, stebėsime, kokie kitimai įvyksta vienoms medžiagoms virstant kitomis“, – kviesdamas į paskaitą pasakojo profesorius.
Gamtos mokslų fakulteto doktorantas S. Saarmannas moksleiviams parengė net du užsiėmimus: viename jų kviečia susipažinti su tuo, kaip iš tiesų susidaro, „raukšlėjasi“ kalnai. VU Fizikos fakulteto magistras, judėjimo „Mokslas šventei“ įkūrėjas S. Janulis pasirinko kiek netradicinei temai – molekulinei kulinarijai, jungiančiai maisto gamybą su mokslu, skirtą praktinį užsiėmimą. Gaminant molekulinės kulinarijos patiekalus naudojami mokslininkų prietaisai ir įranga, jų sukauptos žinios apie produktus, skonio receptorius ir skonių dermes. Dirbtuvėse moksleiviai galės sužinoti, kas gi yra molekulinė kulinarija, ir su lektoriumi pasigamins apvalių ikriukų iš mėgstamų sulčių ir gėrimų.
Sesijoje dėmesio netrūks ir istorijos mįslėms. VU Istorijos fakulteto doktorantė G. Sviderskytė ketina pristatyti iki šiol menkai žinomus lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno istorijos vingius: „Nuo 2011-ųjų Lietuvoje, Vokietijoje ir JAV surinkau dešimtis tūkstančių archyvinių dokumentų. Pasirodo, iki šiol nežinojome, kaip iš tikrųjų klostėsi „Lituanicos“ skrydis, kaip įvyko katastrofa, kas buvo apie ją skelbiama ir kas nutylėta. Didelė mums „žinomos“ istorijos dalis tėra mitas. Iš tiesų viskas daug sudėtingiau ir šimtą kartų įdomiau.“ Kitas šio fakulteto doktorantas D. Noreika moksleiviams pasakos 1944–1953 m. Lietuvos partizanų istoriją: kas juos skatino iškeisti jaukius namus į tamsų mišką ir drėgną šaltą bunkerį, kaip jie net dešimt metų kovojo su šimtus kartų gausesniais priešais, kaip jų poelgiai veikia mūsų pačių istoriją.
Kauniečiai galės dalyvauti filmuko garsinio aprašymo dirbtuvėse, kuriose drauge su VU Kauno humanitarinio fakulteto Germanų filologijos katedros dėstytojomis M. Onskulyte, dr. L. Niedzviegiene ir katedros vedėja doc. dr. D. Satkauskaite pamėgins įgarsinti filmuką ir prakalbinti poną Byną. Kauno humanitarinio fakulteto Filosofijos ir kultūros studijų katedros docentė dr. A. Urbonienė kviesdama į paskaitą klausė: „Kaip šiandien, gyvenant medijų pasaulyje, atsakyti į klausimą, kas aš esu, kai net telefono melodija tampa mūsų asmenybės išraiška? Mūsų tapatumas yra nepastovus ir daugialypis. Kodėl taip sudėtinga „rasti save“, kodėl patys esame atsakingi už sėkmingą savęs kūrimą?“
Vilniuje dar galima užsiregistruoti į šias paskaitas: S. Saarmanno „Geologijos principai: geologija įdomiau už akmenis“, G. Sviderskytės „Įdomiau už legendą: Dariaus ir Girėno tikroji istorija, naujausi atradimai“ ir D. Noreikos „Lietuvos partizanai (1944–1953): senų legendų herojai ar žmonės tokie kaip mes?“. Kaune klausytojams vis dar atviros šios paskaitos ir praktiniai užsiėmimai: doc. dr. R. Pučėtaitės „Etika ant etiketės“, J. Astrauskienės ir M. Onskulytės „Pasiduoti negalima išversti“ ir doc. dr. A. Urbonienės „Švedija ir švedų kalba: pirmieji 20 švediškų žodžių“.
Moksleiviai, nespėję užsiregistruoti į norimus užsiėmimus ir dalyvauti šioje Vaikų universiteto sesijoje, kviečiami sekti informaciją ir kitais mokslo metais dalyvauti žiemos sesijoje, žadančioje ne mažiau įdomių paskaitų ir praktinių užsiėmimų.
Išsamiau apie VU Vaikų universitetą
Paskaitos ir praktiniai užsiėmimai Vilniuje ir Kaune
Susipažinti su įvykusiomis Vaikų universiteto sesijomis galite skiltyje „Įvykusios paskaitos“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!