Prasidėjus žiemai VU Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros IV kurso studentės surengė sveikatos akcijų maratoną. Renginiais siekta atkreipti studentų dėmesį ir informuoti apie aktualiausias sveikatos problemas. Šios akcijos – tai docentės Laimos Bulotaitės dėstomo pasirenkamo dalyko – sveikatos psichologijos – prevencinė programa.
Lapkričio 29 dieną vyko akcija prieš krūties vėžį. Idėjos autorė – Justina Makinskaitė, organizatorės – Justina Stasiūnaitė ir Ramūnė Blukytė. Merginos pagalbos kreipėsi į krūties vėžio prevencijos projekto „Nedelsk“ organizatorius. Angliškame ir lietuviškame filmuose buvo parodyta, kaip aptikti krūties vėžį, skatinama nelaukti ligos požymių, o reguliariai lankytis pas gydytojus. Organizatorės teigė, kad ši liga yra klastinga, nes nėra jokių išankstinių požymių, o kai liga diagnozuojama, būna per vėlu. Nuo šios ligos kasmet Lietuvoje miršta 1300 moterų.
Akcija „Netapk lengvesnis už savo šešėlį“ buvo skirta valgymo sutrikimų prevencijai, ji buvo surengta gruodžio 6 dieną. Akcijos vietoje kabėjo piešiniai, vaizduojantys, kokie gali būti valgymo sutrikimų padariniai, buvo skatinama geriau būti storiems ir laimingiems negu liesiems ir nesveikiems. Dar vienas originalus akcijos akcentas – durų staktoje įrengti žmogaus standartai, „į kuriuos telpa visi“. Organizatorė Inga Kiškytė juokavo: „Neatsirado nė vieno, kuris netilptų į šiuos standartus“. Rima Malakauskaitė, Irina Lisauskaitė, Giedrė Kaupaitė ir Valentina Sečkina džiaugėsi ne tik merginų, bet ir vaikinų bei dekano susidomėjimu. Buvo rodoma TV laida apie merginas, sergančias nervinėmis ligomis bulimija ir anoreksija, dalijami lankstinukai ir atmintinės. Akcijos dalyviai buvo vaišinami sausainiais šmaikščiu pavadinimu „kelia ne svorį, bet nuotaiką“. Visi mielai svėrėsi „stebuklingomis svarstyklėmis“. Taip pat vyko geriausio prevencinio šūkio konkursas, kurio prizas – marškinėliai.
Gruodžio 7 dieną organizatoriai pakvietė į prevencinę rūkymo akciją. Įžengus į Filosofijos fakulteto kiemelį dėmesį traukė užrašas ant šiukšlių dėžės: „Numarink badu vėžį“. Paradoksalu, kad renginio pradžioje prie jos žmonių nebuvo, o jam pasibaigus tabako gerbėjai net sningant mielai glaustėsi prie pelenine virtusios šiukšlių dėžės, nepaisydami užrašo. Žinoma, tie, kurie rūkė, rūkys ir toliau, bet akcijos dalyviai mielai dalyvavo atrakcijoje „Pakeisk cigaretę į obuolį“, vaišinosi gardžiais saldainiais su užrašu „Rūkantį žmogų 3 kartus dažniau ištinka širdies infarktas“, klijavosi lipdukus „Aš nerūkau“ arba „Aš vis dar… rūkau“. Organizatorės Dalia Dvareckytė, Loreta Šimulytė, Mantė Trasevskytė, Milda Kilikevičiūtė, Justina Stupuraitė, Ieva Starinskaitė, Ingrida Rudinskaitė, Deimantė Samavičiūtė, Aistė Aleksiejūnaitė ir Asta Juodeškaitė informacinę medžiagą akcijai surinko savarankiškai.
„Padovanok lašelį gerumo kitam“, – skatino gruodžio 13 dieną įvykusi neatlygintinos kraujo donorystės akcija. Organizatorės Vita Stirbytė, Dalia Tuskenytė, Sigita Kilkutė, Gražina Kašlėjūtė, Reda Luneckaitė, Vaida Tiškutė, Agnė Burinskaitė, Irma Šimėnaitė, Rūta Lasauskaitė į pagalbą pasikvietė Nacionalinio kraujo centro darbuotojus. Kraujo davimas virto atrakcija, kurioje su malonumu dalyvavo ir studentai, ir dėstytojai. Būsimieji donorai turėjo užpildyti donoro apklausos anketą, tuomet, atlikus kraujo tyrimą, buvo žinoma, ar donoras galės duoti kraujo. Donoru gali būti kiekvienas sveikas, ne mažiau kaip 50 kg sveriantis žmogus nuo 18 iki 65 metų amžiaus. Paimta 450 mililitrų dozė nekenksminga žmogaus organizmui. Kiekvienas donoras gavo padėkos dovanas: marškinėlius, kavos, vitaminų, o jeigu donoru buvo pirmą kartą, gavo Nacionalinio kraujo centro pažymėjimą. Kiekvienas donoras, užpildęs anketą, dalyvauja kalėdinėje akcijoje, kurios pagrindinis prizas – penki mobilieji telefonai. Pasak Kraujo centro savanorės Jūratės Končiuvienės, donorystės akcijos Vilniaus universiteto fakultetuose, pradėtos prieš ketverius metus, yra naudingos ir studentams, ir Kraujo centrui.
Oksana Pliškina, KF Žurnalistikos instituto I k. studentė
Komentarų nėra. Būk pirmas!