Praėjus mėnesiui po palydovo „LituanicaSAT-1“ paleidimo į atvirą kosmosą, įrenginį kūrusi komanda džiaugiasi misijos eiga: ankstų kovo 22 d. rytą 400 kilometrų aukštyje skriejantis „LituanicaSAT-1“ visiems lietuviams perdavė iš anksto įrašytą Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės palinkėjimą „Linkėjimai visiems lietuviams visame pasaulyje“. Lietuvos Prezidentė tapo pirmąja šalies vadove pasaulyje, kurios balsas ir sveikinimas tautai buvo transliuojamas iš kosmoso.
Praėjusį rudenį per Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro statybų pradžios ceremoniją su palydovo kūrėjais bendravusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, naudodamasi nešiojamąja radijo stotele, per „LituanicaSAT-1“ balso retransliatorių ištarė: „Linkėjimai visiems lietuviams visame pasaulyje.“ Vėliau šie žodžiai buvo įrašyti į palydovo atminties įrenginį ir nugabenti į kosmosą.
„Pirmieji lietuviški palydovai atsiuntė ne tik linkėjimus lietuviams, bet ir labai aiškią žinią visam pasauliui, kad esame kūrybinga, išradinga ir gabi tauta. Lietuva su kiekvienu tokiu žingsniu tampa tikrąja inovacijų šalimi, kuri savo darbais prisideda prie naujųjų technologijų vystymosi ir kosmoso tyrinėjimų. Tikiuosi, kad mūsų kūrėjai, mokslininkai, verslininkai ir toliau sėkmingai tęs savo misiją kurti ir garsinti Lietuvą visame pasaulyje“, – sakė Prezidentė.
Žilvinas Batisa (radijo šaukinys LY3H), balso retransliatorių su kolegomis kūręs radijo ryšio specialistas, teigia, kad kuriant įrenginį daug padėjo radijo mėgėjai Žilvinas Atkočiūnas (radijo šaukinys LY2SS), Klemensas Žemaitaitis (radijo šaukinys LY3LP) ir kolegos, kurių patirtis ir patarimai buvo neįkainojami.
„Konstruojant radijo įrenginius, skirtus antžeminiam naudojimui, visi turėjome nemažai patirties ir žinių, tačiau panašaus įrenginio panaudojimas kosmose buvo rimtas iššūkis. Kuriant FM balso kartotuvą nežinojome, kad teks garbė įrašyti Prezidentės balsą, tačiau vėliau tai tapo papildoma motyvacija komandai. Manau, kad ši sėkmė yra visos tautos sėkmė!“ – sako Ž. Batisa.
Radijo ryšio mėgėjams kovo 22–24 d. keletą kartų pavyko užfiksuoti Lietuvos Prezidentės sveikinimą, kuris dar ne kartą turėtų nuskambėti visam pasauliui iš kosmoso.
Tuo tarpu Laurynas Mačiulis, misijos technikos vadovas, tikina, kad tai buvo įdomi užduotis, reikalaujanti ilgesnio pasiruošimo. „Turėjome įsitikinti, kad palydovo sistemos veikia, kaip planuota, ir turime pakankamą energijos balansą. Bandymo metu viskas vyko sklandžiai, džiaugiamės, kad mūsų pačių kurti ir Lietuvoje gaminti komponentai puikiai veikia ir kosmose“, – teigia jis.
„LituanicaSAT-1“ komandos planuose – naujas iššūkis: nufotografuoti Žemę iš kosmoso ir atsiųsti nuotrauką į palydovo valdymo stotį. Ši užduotis pati sudėtingiausia ir reikalaujanti daugiausia energijos sąnaudų ir didelio duomenų perdavimo kiekio.
„Norėdami užtikrintai ir saugiai įvykdyti šią užduotį, turėsime palaukti. Pasiruošimas gali užtrukti iki vasaros pradžios, kai orbitos apšviestumas sieks 100 proc. Misijos metu tenka ne tik pažinti ir išbandyti mūsų kurtą techniką, bet ir suvokti gamtos dėsnius toli už mūsų kasdienybės ribų“, – ateities planus atskleidžia Vytenis Buzas, misijos vadovas.
Palydovas „LituanicaSAT-1“ iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) į orbitą paleistas vasario 28 d. Tos pačios dienos 10.45 val. Lietuvos laiku palydovo radijo švyturio siunčiamą Morzės kodu užšifruotą signalą užregistravo vokietis Mike Rupprechtas. Šis signalas tapo pirmąja iš kosmoso sėkmingai pasiųsta vieno iš dviejų lietuviškų dirbtinių Žemės palydovų žinute.
Komentarų nėra. Būk pirmas!