Su ambicingais siekiais – skiepyti informacinį raštingumą, populiarinti aukštąjį mokslą, mažinti socialinę atskirtį startavo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto studentų projektas „Žurnalistika auga“.
Šį trečiadienį studentai susitiko su „Vilnios“ pagrindinės mokyklos moksleiviais. Mielai studentams talkinti sutiko Lietuvos Respublikos Prezidentas J. E. Valdas Adamkus. Jis taip pat atvyko į susitikimą su moksleiviais bei padėjo perprasti žurnalistinio darbo specifiką. Vaikai turėjo puikią progą paragauti žurnalistų duonos ir pasijusti tikrais žurnalistais. Jie drąsiai uždavinėjo jiems svarbius ir įdomius klausimus. Moksleiviai domėjosi, kas kaltas dėl ekonominės krizės, kodėl Prezidentas taip myli medžius ir gamtą, ar vertėjo Lietuvai stoti į NATO.
V. Adamkus prisipažino, jog jaunystėje niekada nesvajojo tapti prezidentu ir dalijosi savo prisiminimais. „Gyvenimo ironija: matematika nepatiko, bet universitetą baigiau kaip inžinierius“, – su šypsena tarė garbus svečias. Mažos mergaitės paklaustas, kokios dovanos laukia Kalėdoms, Prezidentas kalbėjo, jog Kalėdų senelio dovanų sau tiesiogiai neprašo – jų prašo vaikams.
Po šilto pasikalbėjimo su moksleiviais, susirinkusiuosius dainomis ir šokiais sveikino „Vilnios“ lietuvių liaudies ansamblis bei Žurnalistikos instituto choras, klausytojus pradžiugino kalėdinėmis dainomis.
Mokyklos darbuotojai nepraleido progos pasidžiaugti rėmėjų dovanomis ir savo aktyviais auklėtiniais. Prezentacijoje buvo pristatyti naujai įrengti technologijų kabinetai, daugiakalbė biblioteka, Almos Adamkienės dovanota skalbimo mašina, 80 naujų lovų vaikų bendrabučiui, mokinių organizuotos šventės ir kiti renginiai.
Po koncerto V. Adamkus bendravo ir su Žurnalistikos instituto studentais bei noriai dalinosi įžvalgomis bei išsakė savo nuomonę apie šalies žiniasklaidą. „Žurnalistika man visada buvo artima: penkiolika metų prasėdėjau prie mikrofono radijo studijoje“, – sakė Prezidentas. Vaikystėje žurnalistika jam atrodė svajonių profesija, tačiau šiandien jai negaili ir aštrios kritikos. Pasak buvusio šalies vadovo, dabartinė Lietuvos žiniasklaida per daug priklausoma nuo privačių interesų. Dažnai užmirštama, kokia yra pagrindinė jos funkcija.
„Deja, šiandien aš drįstu pasakyti, kad Lietuvoje nematau pilietinės visuomenės“, – apgailestavo jis. Studentai neprieštaravo, priešingai, sutiko su išdėstytomis mintimis. „Ar tai jau nepataisoma, ar padėtis gali pagerėti?“, – klausinėjo jie susirūpinę. Buvęs Prezidentas suskubo studentus nuraminti, kad pataisoma. „Jūs esate mano viltis ir atsakymas į mano idealistines svajones, tokias, kokią aš noriu matyt spaudą, kokią aš mačiau spaudą pasaulyje ir kokios spaudos Lietuvoje reikia“, – savo susižavėjimo jaunąją karta neslėpė V. Adamkus.
Būsimieji žurnalistai auga naujoje aplinkoje, jų mąstymas neprimetamas, jis formuojamas gaunant pagrindines žinias apie vertybes ir „švarios“ žurnalistikos principus bei atsakomybę. Išgirdęs vienbalsį studentų „Ne!“ V. Adamkus liko patenkintas, jog paklausė, ar būsimieji korespondentai patenkinti dabartine padėtimi.
Projekto „Žurnalistika auga“ organizatorė ir vykdytoja trečio kurso žurnalistikos studentė Justina Bezaraitė iškėlė retorinį klausimą: kodėl mūsų švietimo sistemoje, mūsų mokyklose nemokoma, kaip kritiškai skaityti laikraštį, kaip žiūrėti televizorių, kaip klausytis radijo? To išmokę mokykloje, žmonės sugebėtų atskirti, kuria žiniasklaidos preimone verta pasitikėti.
Iš pernykščio projekto „Kalėdos kviečia“ išsivysčiusio „Žurnalistika auga“ pagrindiniai tikslai siejasi su iškelta organizatorės mintimi. Remdamiesi Komunikacijų fakulteto lektoriaus Romo Sakadolskio patarimais, kaip kritiškai skaityti spaudą, projekto vykdytojai moksleiviams skaitė paskaitas apie reklamą. Ji reikalinga, tačiau neturėtų būti priimama už gryną pinigą.
„Naujosios Vilnios“ pagrindinės mokyklos moksleivių dar laukia studentų rengiama ekskursija į televizijų studijas, išvykos į teatrą, kiną, muziejus. Surinktais lietuviškais leidiniais bus atnaujinta ir mokyklos biblioteka.
Prezidento Valdo Adamkaus kalba žurnalistikos studentams 2010
Komentarų nėra. Būk pirmas!