Gruodžio 5 d. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre įvyko Lietuvos žmonių su negalia sąjungos (LŽNS) projekto „Be slenksčių“ ir interneto svetainės www.beslenksciu.lt pristatymas, per kurį aptarta padėtis dėl viešųjų erdvių pritaikymo šalyje žmonėms su negalia (pastatų, šaligatvių, perėjų, automobilių stovėjimo aikštelių). Pasak pranešėjų, didžioji dalis pastatų ir urbanistinės aplinkos kol kas menkai pritaikyta žmonių su negalia poreikiams.
LŽNS projektų koordinatorės Vilūnės Martišauskaitės teigimu, švietimo įstaigos žmonėms su negalia pritaikytos tik 36 proc. „Viena geriausiai žmonėms su negalia prieinamų aukštųjų mokyklų – Vilniaus Gedimino technikos universitetas. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras šiuo atžvilgiu taip pat labai gerai pritaikytas. Iš VU fakultetų labiausiai žmonių su negalia poreikius atitinka Filosofijos fakultetas. Tačiau tai tik keletas pavyzdžių, nes dar ne visos Lietuvos aukštosios mokyklos ir jų erdvės deramai įvertintos“, – teigė V. Martišauskaitė.
Pasak LŽNS projektų koordinatorės Nijolės Zenkevičiūtės, nors pastatus, viešąją aplinką, transportą bandoma padaryti patogų žmonėms su negalia, tačiau to įgyvendinimas šiuo metu dar šlubuoja. „Štai viešojo transporto tvarkaraščiuose gali būti nurodama, kad tam tikru laiku atvyks žmonėms su negalia specialiai pritaikyti žemagrindžiai autobusai, tačiau kartais jie laiku neatvyksta. O juk nepagalvojame, kad neretai ir mes, gavę rimtesnę traumą, tokiu atveju sunkiai išsiverstume“, – kalbėjo N. Zenkevičiūtė.
Pasak jos, vyrauja nuostata, kad jei viešosiose vietose tarp mūsų nėra žmonių su negalia, vadinasi, jų apskritai nėra. „Tačiau realybė kitokia. Šie žmonės retai lankosi viešosiose vietose, nes aplinka tam dar menkai pritaikyta“, – tvirtino N. Zenkevičiūtė.
Projekto „Be slenksčių“ tikslas – mažinti socialinę atskirtį siekiant atkreipti visuomenės ir valdininkų dėmesį į neįgaliesiems nepritaikytą arba blogai pritaikytą viešąją aplinką. Interneto svetainėje www.beslenksciu.lt kaupiama informacija apie žmonėms su negalia pritaikytus įvairaus pobūdžio pastatus, kultūros paveldo ir meno objektus, viešąsias erdves. Svetainė turėtų palengvinti žmonių su negalia orientavimąsi Lietuvoje, atskleisti esamus trūkumus, skatinti objektų savininkus pritaikyti pastatus neįgaliesiems.
Šiuo metu Lietuvoje negalią turi apie 10 proc. žmonių. Iš jų judėjimo negalią – 3 proc.
Komentarų nėra. Būk pirmas!