„Sieksiu, kad Taryba taptų strateginės lyderystės pavyzdžiu Lietuvoje“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesorius Algirdas Utkus, šių metų lapkričio mėnesį išrinktas į VU tarybą atstovauti Medicinos fakultetui. Anot jo, buvimas VU tarybos nariu – tai ir atsakomybė, ir galimybė būti reikšmingų pokyčių dalimi.
Prof. A. Utkus, dvi kadencijas ėjęs Medicinos fakulteto dekano pareigas, šiuo metu vadovauja Žmogaus ir medicininės genetikos katedrai. Jis yra daugelio mokslinių draugijų, tokių kaip Europos žmogaus genetikos, Lietuvos žmogaus genetikos, Vilniaus medicinos ir kitų, narys bei pirmininkas, taip pat Europos medicinos aukštųjų mokyklų asociacijos (AMSE) generalinis sekretorius. Šiame interviu jis dalijasi mintimis apie savo veiklą Taryboje, jos tikslus ir ateities viziją.
Profesoriau, su kokiomis mintimis ateinate į Tarybą?
Būdamas VU taryboje norėčiau stiprinti VU autonomiją, skatinti kokybiškų mokslinių tyrimų plėtrą ir gerinti studijų kokybę. Mano manymu, būtina racionaliai paskirstyti finansavimą, prioritetą teikiant sritims, kuriose VU gali pasiekti proveržį tarptautiniu mastu. Tarybos uždavinys – užtikrinti VU strateginę viziją ir ilgalaikius tikslus, kad VU veikla atitiktų akademinės ir visuomeninės bendruomenės lūkesčius.
VU taryba yra pagrindinė strateginio valdymo institucija, sprendžianti VU vizijos, misijos ir veiklos krypčių klausimus. Vienas artimiausių uždavinių – išrinkti naują rektorių ir organizuoti VU administracijos veiklos vertinimą.
Ką eidamas naujas pareigas ketinate inicijuoti?
Esu VU Medicinos fakulteto atstovas ir aktyvus mokslinės bendruomenės narys, todėl sieksiu kelių pagrindinių iniciatyvų Taryboje.
Vienas svarbiausių tikslų – akademinės kokybės stiprinimas. Skatinsiu dėmesį telkti į kokybiškus mokslinius tyrimus ir jų publikavimą, siūlysiu kryptingą finansavimo paskirstymą stipriausioms VU mokslinių tyrimų sritims, taip didinant VU tarptautinį konkurencingumą ir reitingus.
Aktualus yra VU nepriklausomybės nuo išorinių poveikių užtikrinimas, idėjų dėl efektyvesnio valdymo modelio kūrimo ir strateginio planavimo stiprinimo kėlimas. Tai padėtų VU veikti savarankiškai ir išlaikyti aukštą akademinių procesų kokybę.
Taip pat labai svarbu inicijuoti diskusijas dėl efektyvesnio VU biudžeto paskirstymo ir investicijų į prioritetines sritis, užtikrinant jų ilgalaikį vystymąsi. Šis požiūris pagrįstas mintimis apie išteklių koncentravimą į strategines sritis, o ne lygiavertį jų paskirstymą. Žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad kitos sritys sulauks diskriminacijos ir negaus lėšų numatytoms veikloms vykdyti.
Galiausiai – itin reikalingas akademinės bendruomenės įtraukimas, glaudesnis bendradarbiavimas su studentų ir dėstytojų bendruomene, stengiantis užtikrinti, kad jų poreikiai ir lūkesčiai būtų atspindėti Tarybos sprendimuose.
Žinoma, detalesni veiksmai išryškės vykdant Tarybos darbą ir formuojant konkrečius uždavinius bei sprendimus.
Kokią viziją atsinešate?
Mano vizija – stiprinti VU pozicijas nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu.
Pirmiausia, reikia didinti VU konkurencingumą tarptautiniu mastu, koncentruojant resursus į tas sritis, kuriose galime pasiekti proveržį. VU turi aiškiai identifikuoti savo stiprybes ir į jas investuoti, kad būtų gerinama studijų ir mokslinių tyrimų kokybė.
Taip pat sieksiu stiprinti VU autonomiją, kad VU galėtų savarankiškai formuoti savo strategijas, atitinkančias jo misiją ir viziją.
Tarybą matau kaip esminį strateginio valdymo įrankį, kuris užtikrina VU plėtrą ir atsižvelgia į bendruomenės lūkesčius bei visuomenės interesus. Norėčiau, kad Taryba taptų veiksminga strategine organizacija, priimančia sprendimus, kurie tiesiogiai prisideda prie VU misijos įgyvendinimo.
Ką Jums apskritai reiškia buvimas Taryboje?
Buvimas VU taryboje – tai galimybė aktyviai dalyvauti VU strateginiame valdyme ir prisidėti prie jo ateities formavimo. Labai vertinu šią poziciją kaip progą ne tik atstovauti Medicinos fakultetui, bet ir spręsti svarbius klausimus, kurie paveikia visą universitetą.
Mano manymu, yra keletas dalykų, kurie labai svarbūs.
Tai atsakomybės už VU raidą prisiėmimas. Būnant Tarybos nariu, atsiranda galimybė dalyvauti sprendžiant strateginius klausimus, tokius kaip finansavimo paskirstymas, prioritetų nustatymas, VU administracijos veiklos priežiūra ir t. t. Tai pozicija, kuri leidžia dalyvauti įgyvendinant ilgalaikę VU misiją ir tikslus.
Man taip pat svarbus savo asmeninės patirties ir žinių, sukauptų vadovaujant Medicinos fakultetui ir dalyvaujant mokslinėje veikloje, indėlis, užtikrinimas, kad Tarybos sprendimai būtų grindžiami kolektyviniu sutarimu ir atitiktų VU bendruomenės lūkesčius.
Būdamas VU tarybos nariu matau galimybę prisidėti prie didesnių pokyčių aukštojo mokslo srityje, per VU kaip lyderį skatinant pažangą šalies mastu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!