Vilniaus universiteto Orientalistikos centro direktorius prof. Audrius Beinorius, gavęs JAV valstybinę Fulbrighto stipendiją, nuo 2008 m. rugsėjo iki 2009 m. kovo vykdė mokslinius tyrimus Browno universiteto (Providensas, Rod Ailando valstija) Azijos studijų departamente. Mokslinio sanskrito tekstologinių ir antropologinių tyrimų objektas – Pietų Azijos, ypač Indijos, istorinis astrologijos, pranašavimų metodų ryšys su senovės Indijos kosmologija, religija ir kultūra.
Prof. A. Beinoriaus tyrimai susilaukė didelio JAV kolegų susidomėjimo. Gavęs oficialius kvietimus, jis skaitė viešas paskaitas ir vedė seminarus žinomuose JAV universitetuose – George‘o Washingtono (Vašingtonas), Valstybiniame Ohajo, Teksaso (Ostinas) ir Browno (Providensas) universitetuose ir Marilando bei Getisburgo koledžuose.
Per viešas paskaitas prof. A. Beinorius dalijosi naujausių savo tyrimų medžiaga, pristatė neseniai Lietuvoje anglų kalba pasirodžiusią savo monografiją „Imagining Otherness: Postcolonial Perspective to Indian Religious Culture“. Amerikos kolegos ir studentai taip pat buvo supažindinti su Vilniaus universitetu, orientalistikos studijų istorija ir dabartine padėtimi, Lietuvoje vykdomais šios krypties moksliniais tyrimais. Su minėtų Šiaurės Amerikos universitetų Azijos, religijų bei filosofijos studijų departamentų vadovais buvo aptartos glaudesnio mokslinio bendradarbiavimo perspektyvos, galimybės pasikviesti žymius JAV mokslininkus dėstyti į Vilnių, Orientalistikos centro mokslininkams vykti mokslinių stažuočių į JAV universitetus, o gabiems ir labiausiai motyvuotiems Orientalistikos centro studentams studijuoti už Atlanto.
Akademinių diskusijų metu JAV kolegos labai palankiai įvertino orientalistinę veiklą Vilniaus universitete, nuolat pabrėžė būtinybę, atsižvelgiant į kintančią pasaulio ekonominę ir geopolitinę situaciją ir augantį Azijos šalių vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje, plėtoti Azijos studijas ir mokslinius tyrimus. Didelio susidomėjimo sulaukė ir jau dešimti metai anglų kalba Orientalistikos centre leidžiamas tarptautinis mokslo darbų žurnalas „Acta Orientalia Vilnensia“, kurį galima rasti daugelyje JAV universitetų bibliotekų.
Azijos studijos Lietuvoje buvo pradėtos 1810 m. Vilniaus universitete įkūrus Azijos kalbų kabinetą. 1993 m. Azijos studijos atgaivintos įkurtame VU Orientalistikos centre, kuriame šiuo metu studijuojamos penkių Azijos regionų kalbos ir kultūros pagal pagrindinių bakalauro studijų lyginamųjų Azijos studijų programas – tai japonologija, sinologija, indologija, iranistika ir turkologija. Nuo 2004 m. vykdoma ir šiuolaikinių Azijos studijų magistrantūros programa.
Komentarų nėra. Būk pirmas!