Ši dviejų VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorių parengta knyga tęsia lietuvišką filosofinio ir istorinio mąstymo apie savo šalies kultūrą ir politiką tradiciją. Ją sudaro abiejų politologų apmąstymai ta pačia tema – kas yra Lietuva ir jos politika? Knyga atsirado supratus, kad iš skirtingų perspektyvų kalbama apie tuos pačius Lietuvos kultūrai ir politikai svarbius dalykus. Nepaisant filosofinės ir istorinės politikos analizės skirtumų, šias dvi disciplinas knygoje vienija bendras noras suvokti šiuolaikinės Lietuvos būklę. Tai daroma net tais atvejais, kai tiesiogiai nekalbama apie politiką, bet nagrinėjamas požiūris į religiją, metaetiką ar kitas problemas.
Dabartinė Lietuvos valstybės būklė primena Antano Maceinos 1939 m. straipsnyje „Tauta ir valstybė“ aprašytas aplinkybes. „Valstybinė krizė rodo, – rašė A. Maceina, – kad žlunga sena valstybės koncepcija ir kad iš tos pačios krizės kyla naujos valstybės užuomazgos.“ Jis taip pat rašė, kad „padaryti mūsų valstybę lietuvišką yra visų mūsų uždavinys“. Šiandien vengiama tokio pobūdžio politinių pareiškimų, tačiau tai nereiškia, kad galime būti abejingi besikeičiančiam tautos ir valstybės santykiui.
Dabartinė politika nėra vien tik ekonominių, socialinių, kultūrinių ir geopolitinių priežasčių padarinys. Klaidinga manyti, jog praeitis – tik istorikams priklausanti sritis, o politika ir tarptautiniai santykiai – iš grynojo proto ir pragmatinių interesų.
Vilnius: Tyto alba, 2014, 359 p., ISBN 978-609-466-046-7.
Komentarų nėra. Būk pirmas!