Simboliška, kad šiandien Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Rašytojų menėje pristatyta pirmoji lietuviška 2 eurų proginė moneta. Ji skiriama lietuvių kalbai, kuri priskirta prie archajiškiausių ir žodingiausių pasaulio kalbų. Šios monetos averse įamžintas vienas svarbiausių, gražiausių ir populiariausių mūsų kalbos žodžių – „Ačiū“. Monetos nacionalinės pusės dailininkai – Liudas Parulskis ir Giedrius Paulauskis.
Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas džiaugėsi, kad pavyko suderinti pinigus ir kalbą: „Manau, šis suderinamumas labai svarbus. Jis padeda išlikti, bet kartu atrasti savo vietą šiame globaliame pasaulyje. Metus pradėjome su moneta, skirta monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, o baigsime su lietuvių kalba. Visa tai jungiantis tiltas yra pinigas.“
VU vicerektorius prof. Rimantas Jankauskas pažymėjo, kad ši moneta – tai pristatymas Europai, pasauliui to, kuo esame unikalūs – mūsų kalbos. „Į pasaulį paleidžiame gražų lietuvišką žodį „ačiū“. Tai ir Vilniaus universiteto, kaip europinės tradicijos tęsėjo, pripažinimas. Palinkėčiau, kad dalis monetos tiražo vienokiu ar kitokiu būdu sugrįžtų į mūsų universitetą“, – kalbėjo prof. R. Jankauskas. Lietuvos banko valdybos pirmininkas pažymėjo, kad monetos tiražas – milijonas, tad ji tikrai galės pasklisti po visą Europą ir nunešti žinią apie lietuvių kalbą už mūsų šalies ribų.
Proginio lankstinuko tekstą parašė Filologijos fakulteto dekanas doc. Antanas Smetona. Jo teigimu, kad ir kokie svajokliai ar literatai būtume, vis tiek esame žmonės, kuriems reikia ir cento, ir euro, kuriems vis dar gaila prapuolusio lito. Studentai per šventines eisenas skanduodavo: „Lietuva be filologų – litai be veidų“.
Pasak dekano, ši 2 eurų proginė moneta skiriama svarbiausiam ir brangiausiam mūsų gyvenimo reiškiniui – lietuvių kalbai. Doc. A. Smetona pasidžiaugė, kad ji skamba ir Europos Sąjungos institucijų koridoriuose, nes VU kasmet parengia nemažai vertėjų.
„Rašydamas lankstinuką mąsčiau tik apie vieną dalyką: kaip visa tai atrodys angliškai, kai moneta pasklis po visą Europą, kaip pristatyti tuos sudėtingus dalykus, susijusius su mūsų kalba, tiems, kurie jos nemoka. Manau, kad šiandien lietuvių kalbos padėtis yra gera, netgi pati geriausia, palyginus su praėjusiais 500 metų. Savo kalbą net įkėlėme į Europos pinigus. Tad džiaukimės lietuvišku euru. Linkiu, kad eurų mums visiems netrūktų“, – šyptelėjo doc. A. Smetona.
Filologijos fakulteto Romanų filologijos katedros lektorius, italas Diego Ardoino nustebo ant lietuviškos euro monetos pamatęs žodelį „ačiū“. Šiemet jo šalyje išleistos dvi proginės monetos. Viena jų skirta Milane vykusiai pasaulinei „Expo 2015“ parodai, kita – rašytojo Dante’s Alighieri 750-osioms gimimo metinėms.
„Tai, mano manymu, labai reikšminga, nes kalba užfiksuoja tam tikrus istorinius įvykius ir asmenybes. Žodis „ačiū“ yra ne tik gražus. Jis reiškia nuoširdumą, artumą. Manau, šiais laikais visi galėtume omenyje turėti šias sąvokas“, – samprotavo D. Ardoino.
Komentarų nėra. Būk pirmas!