Pavasario semestro pradžią VU Filologijos fakultete šiemet pažymėjo ypatingas įvykis – pirmą kartą fakulteto (ir universiteto) istorijoje prasidėjo registracija į gretutines studijas. Filologams ir kitų fakultetų studentams siūloma 15 gretutinių studijų programų. Užsiregistravusieji nuo ateinančio rudens semestro galės studijuoti daugiau nei 10 naujųjų ir senųjų kalbų, šiomis kalbomis kalbančių tautų kultūrų, literatūrų, taip pat nagrinėti įvairius kalbos mokslo aspektus. Registracija vyks iki 2012 m. kovo 1 d.
Kas yra gretutinės studijos? Kiek laiko jos trunka?
Gretutinės studijos – tai galimybė bakalauro pakopoje šalia savo pagrindinės studijų krypties (pvz., anglų filologijos, filosofijos, istorijos, genetikos ar kitos) studijuoti dar vieną kryptį ar šaką (pvz., vokiečių kalbą ir kultūrą, rusų literatūrą, lietuvių filologiją ar kitą) ir įgyti dvigubą bakalauro laipsnį (pvz., anglų filologijos ir vokiečių kalbos bakalauro).
Gretutinių studijų programos sudaromos iš universitete vykdomų bakalauro programų išskiriant „mažesnę“ programos dalį – studijų krypties branduolį, kuris turi būti pakankamas gretutiniam laipsniui įgyti. Tai reiškia, kad pasirinkusieji, pvz., rusų kalbos ir kultūros gretutines studijas studijuos dalį tų pačių dalykų, kaip įstojusieji į rusų filologijos bakalauro studijų programą, o jas baigę įgis dvigubą – pagrindinės studijų krypties ir rusų kalbos kaip gretutinės studijų krypties – bakalauro laipsnį.
Nuo antro kurso (trečio semestro) kas semestrą studijuojama po 10 kreditų iš kitos studijų krypties, o septintame studijų semestre – 15 kreditų ir kartu rengiamas 5 kreditų gretutinių studijų baigiamasis projektas. Visų gretutinių studijų apimtis – 60 kreditų.
Kas gali rinktis gretutines studijas?
Gretutines studijas gali rintis pirmosios pakopos studentai, kurių studijų programoje yra numatyta tokia galimybė – išlaisvinta 60 kreditų. Kitais atvejais studentas gali kreiptis į savo fakulteto (instituto) administraciją, prašydamas sudaryti individualų studijų planą.
Filologijos fakultete gretutinių studijų galimybė sudaryta beveik visose filologinėse programose, išskyrus tas, kurios jau savaime yra „dvigubos“, apima dviejų kalbų (kultūrų ir literatūrų) studijas – klasikinę (lotynų ir senovės graikų) filologiją, lietuvių filologiją ir užsienio kalbą bei vokiečių filologiją ir kitą užsienio kalbą.
Kokias gretutinių studijų programas siūlo Filologijos fakultetas?
Filologams ir kitų fakultetų studentams siūloma 15 gretutinių studijų programų. Galima rinktis naujųjų (anglų, lenkų, lietuvių, prancūzų, rusų, skandinavų (danų, norvegų, švedų), vokiečių) ir senųjų (lotynų ir senosios graikų) kalbų, šiomis kalbomis sukurtų literatūrų ir jomis kalbančių tautų kultūrų studijas. Visas sąrašas (su priėmimo reikalavimais ir kitomis detalėmis) yra paskelbtas gretutinėms studijoms skirtame Filologijos fakulteto svetainės skyrelyje (žr. Gretutinių studijų tvarkos 2 priedą).
Filologijos programos rekomenduojamos filologams, nes jose daugiau dėmesio skiriama kalbos ir literatūros mokslams, įvairiems teoriniams aspektams, nepradedama mokytis kalbos „nuo nulio“. Tačiau jas gali rinktis ir kitų krypčių studentai.
Kalbos ir kultūros bei literatūros programos siūlomos visų krypčių studentams – tiek filologams, tiek kitiems, norintiems labai gerai išmokti pasirinktą kalbą ir susipažinti su įvairiais jos aspektais, siekiantiems pažinti nuo kalbos neatsiejamą tautos ir šalies kultūrą. Pasirinkus vieną iš šių programų, bus galima mokytis pradedančiųjų arba pažengusiųjų grupėje – priklausomai nuo kalbos mokėjimo lygio.
Kokie moduliai bus studijuojami, pasirinkus konkrečią programą, galima pamatyti iš Filologijos fakulteto svetainėje paskelbtų gretutinių studijų aprašų.
Kada ir kaip užsiregistruoti?
Registracija vyks iki kovo 1 d. Norint užsiregistruoti reikia kreiptis į gretutinių studijų programą vykdančios katedros (centro) konsultantus. Kokį prašymą ir kokius dokumentus pateikti, nurodyta Gretutinių studijų tvarkoje. Norintieji pretenduoti į dvi programas (į vieną – 1-uoju prioritetu, į kitą – 2-uoju), turi užpildyti du prašymus ir pateikti juos dviejose katedrose.
Kur rasti daugiau informacijos? Su kuo pasitarti?
Pirmąjį įspūdį apie tai, ko bus mokomasi, pasirinkus konkrečią programą, galima susidaryti iš Filologijos fakulteto svetainėje paskelbtų aprašų, o daugiau informacijos suteiks konsultantai – dėstytojai ir studentai.
Dėstytojai konsultuoja svetainėje nurodytu laiku programas kuruojančiuose centruose ir katedrose, o studentų atstovai laukia visų besidominčiųjų gretutinėmis studijomis VU SA FilF būstinėje kasdien 10.30–11.00, 12.30–13.00, 14.30–15.00, 16.30–17.00 val.
Vasario 23 d. 14.30 val. Filologijos fakultete (Universiteto g. 5) vyks Gretutinių studijų mugė. Renginio metu bus galima vienu metu pamatyti visų gretutinių programų konsultantus, pasitarti rūpimais klausimais su dėstytojais, pabendrauti su studentais. Renginio vieta – DOMUS PHILOLOGIAE pastato antras aukštas (įėjimas iš S. Daukanto kiemo), Rašytojų menė (pakeliui į V. Krėvės auditoriją).
Daugiau informacijos: https://www.flf.vu.lt.
Ar verta rinktis gretutines studijas?
Gretutinės studijos nėra privalomos, tai gera galimybė tiems, kurie savo ateitį mato tam tikroje tarpdisciplininėje terpėje ir todėl nori praplėsti išsilavinimą, atsisakydami galimybės gilintis į pagrindinę studijų kryptį. Šios studijos suteikia galimybę be papildomų reikalavimų stoti į atitinkamos krypties magistro studijų programą, pvz., įvykdžiusieji skandinavistikos gretutines studijas galės stoti į skandinavistikos magistrantūrą.
Nepasirinkusieji gretutinių studijų taip pat turės savo privalumų, nes jie galės labiau įsigilinti į pagrindinę studijų kryptį, priklausomai nuo interesų ir polinkių studijuodami rūpimus pasirenkamuosius dalykus, išmokti dar vieną užsienio kalbą arba rinktis daugiau bendrųjų universitetinių studijų modulių.
Komentarų nėra. Būk pirmas!