Humanitarinių mokslų srities žurnalas „Respectus Philologicus“ įtrauktas į vieną didžiausių pasaulyje duomenų bazių „Scopus“. Nuo 1999 m. leidžiamas „Respectus Philologicus“ skirtas lingvistiniams tyrimams, literatūros naratyvų ir kontekstų problematikai, reklamos diskurso paveikumo klausimams, vertimo teorijai ir praktikai, audiovizualiniams tyrimams. Prioritetas teikiamas tarpdalykiniams tyrinėjimams.
„Scopus“ duomenų bazės ekspertai pabrėžė, kad žurnalas publikuoja aukštos kokybės mokslo straipsnius, kurie yra puikiai parengti, suprantami, parašyti tinkamo lygmens anglų kalba, jų turinys sutampa su žurnalo užsibrėžta tematika.
Iki 2016 m. žurnalui vadovavo Vilniaus universiteto profesorė Eleonora Lassan. 2016 m. atnaujinus redaktorių kolegiją, vyriausiąja redaktore tapo humanitarinių mokslų daktarė Gabija Bankauskaitė, kuri yra Kauno fakulteto Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto profesorė. Žurnalas leidžiamas bendradarbiaujant su Jano Kochanovskio universitetu Kielcuose (Lenkija).
„Respectus Phiolologicus“ žurnalo redaktorė su komanda demonstruoja šiuolaikišką požiūrį į mokslo periodikos leidybą ir išnaudoja naujosios Vilniaus universiteto leidyklos mokslo periodikos platformos galimybes. „Žurnalas yra atviros prieigos (auksinis kelias), naudojami autoriniai recenzijos ir straipsnio šablonai, straipsnių pateikimas, recenzavimas ir perdavimas publikuoti yra valdomi pasinaudojant platformos administravimo įrankiais“, – teigia Vilniaus universiteto leidyklos mokslo periodikos vadovas dr. Vincas Grigas.
Anot G. Bankauskaitės, žurnalo priėmimas į „Scopus“ duomenų bazę pirmiausia yra oficialus jo tarptautinio lygio ir mokslinės kokybės patvirtinimas, nors ir Vakarų Europos, ir Rytų Europos mokslininkai nuo pat tarptautinės redakcinės kolegijos sudarymo (2002 m.) žurnalą vertino ne tiek kaip regioninį, kiek kaip tarptautinį.
Šis įvertinimas paskatins susitikti bendraleidėjus, aptarti atsiveriančias galimybes, atidžiai peržiūrėti redaktorių kolegijos sudėtį, padėkoti už darbą menkai joje dalyvavusiems ir pakviesti įsitraukti aktyvius mokslininkus. Neabejotina, kad padidės siūlomų straipsnių kiekis iš Rytų Europos šalių, išaugs straipsnių recenzavimo ir redagavimo apimtys. Planuojama regioninius, ypač lituanistinius, mokslinius tyrimus skatinti kuo daugiau publikuoti anglų kalba, kad Lietuvos mokslininkų tyrimų rezultatai pasiektų kuo platesnį akademinį ratą užsienyje, būtų pastebėti ir galbūt net pasitelkti rengiant bendrus Vilniaus universiteto tyrėjų ir kitų užsienio institucijų mokslininkų straipsnius.
Humanitarinių mokslo žurnalų misija – formuoti ir išlaikyti moksliniu lygiu ilgalaikių tautos vertybių pamatą. G. Bankauskaitės nuomone, Lietuvos švietimo politikos formuotojai nesugeba to suvokti ir pasiduoda posovietiniam vajui ranguoti humanitarinius mokslus pagal socialinių ir fizinių mokslų kriterijus. „Amerikos ir Vakarų Europos mokslininkams filologams nekyla klausimas, kur publikuoti savo mokslinius tyrimus, jiems nenurodinėjama, kuris žurnalas vertingesnis. Žurnalų rangavimas – posovietinio mentaliteto liekana. Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Latvijoje, deja, dabar jau ir Lietuvoje mokslininkais vis dar nepasitikima, manoma, kad jie parašys geresnį straipsnį, jeigu bus priversti mokėti pinigus žurnalui, indeksuojamam tam tikroje duomenų bazėje. Deja, tokie sprendimai ne itin skatina pasitikėti šalies mokslo politika“, – teigia G. Bankauskaitė.
Scopus.com visame pasaulyje indeksuoja per 34 tūkst. mokslo leidinių. „SCImago Journal Rank“ (SJR) reitingas – rodiklis, kuris matuoja analizuojamo šaltinio mokslinį prestižą – perskaičiuojamas dukart per metus, jis atspindi žurnalo įtakingumą akademiniame pasaulyje.
Su žurnalu „Respectus Phiolologicus“ galima susipažinti Vilniaus universiteto leidyklos mokslo periodikos platformoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!