Visą pasaulį sukausčiusiai pandemijai suvaldyti skiriama itin daug dėmesio ir resursų nacionaliniu lygmeniu, tačiau svarbų indėlį į situacijos reguliavimą įneša ir kiti – atsakingi piliečiai, savo laiką skiriantys savanoriai bei karščiausiuose skyriuose dirbantys Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) rezidentai. VU Studentų atstovybės MF Rezidentų tarybos pirmininkės pareigas šiemet einanti Kamilė Marcinkevičiūtė pasidalijo savo patirtimi ir papasakojo, kokie iššūkiai šiomis pandemijos aplinkybėmis laukia rezidentų, dirbančių Vilniaus ligoninėse.
Rezidentų taryba – VU Studentų atstovybės MF dalis, jos tikslas ir pagrindinė funkcija –atstovauti rezidentams ir ginti jų interesus universiteto ir nacionaliniu lygmeniu. Tarybos pirmininkė K. Marcinkevičiūtė, trečių studijų metų vidaus ligų specialybės rezidentė, nuo 2020 m. gruodžio dirba VU ligoninės Santaros klinikų IV COVID-19 skyriuje, o per pandemijos piką po budėjimų liekančiu laiku papildomai padėjo kolegoms ir klinikų Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriuje. Toks darbas K. Marcinkevičiūtei leidžia iš arti stebėti pandemijos situacijos pokyčius šalyje ir priimti svarbius sprendimus.
„Bendradarbiaudama su rezidentais, rezidentūros programų koordinatoriais ir skyrių vadovais, koordinuoju rezidentų perkėlimą į specializuotus COVID-19 skyrius. Šiuo visiems įtemptu ir sunkiai prognozuojamu laikotarpiu tenka ieškoti sprendimų, kurie tenkintų tiek rezidentų, tiek visos medikų bendruomenės lūkesčius“, – teigia Rezidentų tarybos pirmininkė.
Per pirmąjį ir antrąjį karantiną daug rezidentų pradėjo dirbti naujai atidarytuose COVID-19 gydymui skirtuose specializuotuose skyriuose. Nauji kolektyvai dažnai formuojami iš skirtingų gydymo įstaigų darbuotojų, skirtingų specializacijų medikų. Todėl, pasak K. Marcinkevičiūtės, neišvengiamai kyla įvairių iššūkių: „Viena, kai rezidentams tenka ateiti į jau daug metų sklandžiai funkcionuojančius skyrius, bet visai kas kita, kai esame įtraukiami į naujai atidaromo skyriaus darbo proceso organizavimą.“
Rezidentė tvirtina, kad kiekvienas nauju kolektyvo nariu tampantis medikas visada atsineša ir savo supratimą, kaip darbai turėtų vykti. Tačiau ilgainiui tenka prisitaikyti vieniems prie kitų, dalijamasi žiniomis ir gerosiomis patirtimis, per kelias savaites suformuojama vieninga ir kokybiškai dirbanti komanda. „Natūralu, kad papildomos įtampos prideda ir nuolatinis poreikis atidžiai saugotis viruso ir infekcijos protrūkių tarp personalo. Gaila, kad mūsų nuoširdžias, padrąsinančias šypsenas slepia nuolat veidus dengiančios apsaugos priemonės“, – sako kolegas palaikanti gydytoja rezidentė.
Rezidentų tarybos pirmininkės teigimu, darbas COVID-19 skyriuose tiek jai pačiai, tiek kitiems VU MF rezidentams – didelis iššūkis ne tik profesiniu požiūriu. Pastaruoju metu keitėsi ir rezidentūros studijų proceso organizavimas: teko peržiūrėti rezidentūros programos planus, darbo grafikus. Nuolat koreguojami ir kiekvieno rezidento asmeniniai planai. Dėl darbo COVID-19 skyriuose specifikos jiems reikia daugiau nei įprastai personalo, todėl visiems be išimčių tenka intensyviai dirbti švenčių dienomis ir savaitgaliais, dažniau budėti naktimis. Gruodžio antroje pusėje dėl itin sparčiai augusio pacientų srauto K. Marcinkevičiūtei teko ne kartą prašyti rezidentų darbą COVID skyriuje pradėti jau nuo kitos dienos ryto.
„Šiuo laikotarpiu mes, rezidentai, turime daugiau atsakomybių, nei kada nors anksčiau. Sunkiai nuspėjama ligos eiga sudėtingus sprendimus dėl pacientų gydymo verčia priimti itin greitai“, – pasakoja Rezidentų tarybos pirmininkė. Anot jos, dažnai naktį prie koronavirusu užsikrėtusių pacientų budintis jaunasis medikas neturi galimybių palaukti ryto, kai į darbą atvyks galintis patarti, daugiau patirties turintis kolega.
„Bet džiugu, kad esame vieningi. Visada buvo ir yra kolegų profesionalų, kurie pasirengę padėti ar patarti bet kuriuo paros metu, bet kurią savaitės dieną“, – džiaugiasi K. Marcinkevičiūtė. Ji įsitikinusi, kad realių valandų, kurias dabartiniai rezidentai praleidžia COVID-19 skyriuose, tikrai neapima nė vienas jų darbo grafikas.
Apibendrindama pandemijos laikotarpiu išmoktas pamokas, Rezidentų tarybos pirmininkė neabejoja, kad šiuo metu su virusu kovojantiems pacientams ne mažiau nei vaistų ir deguonies reikia žmogiškumo ir bendravimo: „Taip, kol kas galime šypsotis tik akimis, todėl mokomės empatiją išreikšti kitaip – ligos ir izoliacijos išvargintiems pacientams žodžiais ir kasdieniais darbais įkvėpdami vilties ir motyvacijos. Sunku nusakyti, kiek džiaugsmo vyresniems pacientams suteikia galimybė bent kelias minutes telefonu pabendrauti su artimaisiais.“
Tiesa, šie darbai dažnai lieka tylūs, nes dažnas pacientas po ligos net nepažins medikų, kurie jį išgelbėjo. Vis dėlto, anot Kamilės, prasidėjęs reikšmingas ir labai lauktas vakcinacijos procesas teikia vilties: „Tikiu, kad jau greitai visi galėsime jaustis saugiau ir aplankyti tuos, kurių taip pasiilgome.“
Visiems abejojantiems vakcinavimo svarba K. Marcinkevičiūtė pirmiausia linki suabejoti savo žiniomis, o tuos, kurie dalijasi nepatikrintomis, neaiškios kilmės, mokslu nepagrįstomis žiniomis ir skleidžia įtartinų šaltinių informaciją, ragina prisiminti atsakomybės jausmą, nes tokio melo kaina – žmogaus sveikata ir gyvybė.
„Ši pandemija ne tik moko mus, rezidentus, ypatingos atsakomybės ir atjautos. Beveik visus metus besitęsianti situacija moko ir visą visuomenę atskirti, kur baigiasi individo laisvės ir teisės, o kur prasideda pagarba ir pareiga savo šeimai, artimiesiems, valstybei ir pasauliui“, – sako Rezidentų tarybos pirmininkė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!