Sesija – neišvengiama studijų dalis – ateina laukta ar nelaukta. Ji priverčia studentus nemiegoti naktimis. Apie ją kalba visas bendrabutis. Ji parodo, kas pusę metų tingėjo, o kas sunkiai dirbo ir daug žinių sudėjo galvon. Ji priverčia studentus bijoti, drebėti, dejuoti. Ji daugeliui studentų kelia paniką, depresiją, bendrą organizmo išsekimą.
O kokia sesija būna dėstytojams?
Ekonomikos fakulteto Marketingo katedros steigimo iniciatorius ir įkūrėjas prof. hab. dr. Vytautas Pranulis pasidalijo mintimis apie sesiją. Anot profesoriaus, sesija ne tik studentams, bet ir dėstytojams yra galvos skausmas. Žiemos sesija dar pakenčiama, bet jau pavasario tikrai sunki, nes rūpestis dėl magistro baigiamųjų darbų, dėl sesijos egzaminų spaudžia galvą. „Jei žmogus eina lengviausiu keliu, tai ir susitvarko, kad nebūtų to galvos skausmo, bet realiai per sesiją yra daug darbų, turi būti atsakingas“, – teigė V. Pranulis.
Dauguma dėstytojų stengiasi, kad studentai galėtų užsidirbti kaupiamąjį balą per pusę metų. Tuomet studentams yra lengviau, nes jie jau „atsineša“ balą į egzaminą, jiems nebėra streso. Tokia praktika užsiima ir V. Pranulis. Jo studentai turi per semestrą parašyti tiriamąjį darbą pasirinkta marketingo, ekonomikos, finansų ir t. t. tema. Grupėje būna maždaug penki žmonės. Šitas darbas sudaro 35 proc. viso galutinio pažymio, egzaminas – tik 40 proc., dar 25 proc. – kiti darbai. Tų tiriamųjų darbų apimtis yra įvairi. Dėstytojas savo studentams niekada nesako, kiek turi būti parašyta, svarbiausia, kad būtų aiškiai išnagrinėta pasirinkta tema. Kai kurie darbai užima 40 psl., kai kurie – 60, vienas darbas apėmė 156 psl. „Šį pusmetį turiu ištaisyti 20 tyrimų“, – paaiškino profesorius. Artėjant sesijai, studentai turi ne tik apsiginti savo darbus, bet ir įvertinti vienas kito, kad viskas vyktų sąžiningai, tačiau dėstytojo įvertinimas būna galutinis. Kad visi darbai būtų apginti, reikia mažiausiai dešimt valandų. Dėstytojas pasidžiaugė, kad studentai įsijaučia į darbų gynimą, vieni ginasi, kiti oponuoja pagal visas taisykles.
Egzaminas vyksta testo forma raštu. Dažniausiai būna 20 klausimų. Per šią sesiją prof. V. Pranulis turės ištaisyti 91 egzamino darbą.
Nusirašinėjimų dėstytojas netoleruoja. „Studentas ateina parodyti, ką išmoko, o ne naudotis kaimyno protu ar užrašais ant rankų. Aš būnu negailestingas nusirašinėjantiems ir taikau raudono pieštuko metodą. Jei studentas pradeda kažkur ne ten žiūrėti, aš prieinu ir raudonu tušinuku pasirašau. Tai reiškia, kad studentas neteko vieno balo nuo galutinio pažymio, jei jis gauna antrą raudoną parašą, darbas visiškai netikrinamas.“ Patyręs dėstytojas greitai supranta, kada studentai pradeda nusirašinėti, kartais tai matyti net iš akių. Dabar V. Pranulis beveik nesusiduria su nusirašinėjimu, tik retkarčiais taip atsitinka. „Jei tam studentui, kuris dirba, stengiasi, kartais sunkiau sekasi, man net graudu darosi. Jei matau, kad apgaudinėja, tinginiauja, nevykusiai gudrauja – tada jau baigta, nors per sesiją sąskaitų niekada nesuvedinėju“, – užbaigė profesorius.
„Kai buvau studentas, buvau didelis tinginys, bet kažkaip prisiversdavau susikaupti. Man net baisu būdavo pagalvoti, kad jei neišlaikysiu kokio egzamino, reikės papildomai mokytis“, – teigė profesorius.
Studentams dėstytojas pirmiausia linki būti piliečiais ir suprasti, ko reikia iš gyvenimo. Studentai turi būti atsakingi patys už save. Egzaminas yra tik žinių patikrinimas.
Kito Ekonomikos fakulteto dėstytojo, Ekonominės informatikos katedros docento dr. Zenono Brazaičio nuomone, dabar dėstytojams daug lengviau, nėra didelės įtampos. „Anksčiau prieš sesiją reikėjo daug ruoštis, visokius bilietus, klausimus, darbus, testus kurti, o dabar viskas yra kompiuteriuose, todėl daug lengviau.“ Dabar ir studentams lengviau, nes mokytis jiems padeda naujausios technologijos.
Šio dėstytojo studentai egzaminą laiko internetu, naudodamiesi duomenų baze, kur klausimai yra iš anksto paruošti ir kur pati kompiuterinė programa juos atrenka ir pateikia, tikrina gautus rezultatus. Kiekvieną kartą laikant egzaminą, kompiuterinė sistema parenka vis kitus klausimus arba, jei ir parenka tuos pačius, sumaišo vietomis atsakymus. Tokia duomenų bazė labai palengvina darbą. Dėstytojui Z. Brazaičiui belieka paruošti tik laikančiųjų sąrašus, užregistruoti studentus. Tačiau dėstytojas taip pat taiko metodiką, kai studento galutinis pažymys sudaromas ne tik iš egzamino įvertinimo, bet ir iš darbų įvertinimų per semestrą. Tų darbų būna mažiausiai du. Šią sesiją egzaminą laikys beveik du šimtai studentų.
Didžiausia problema, jei laikant egzaminą naudojamasi duomenų baze, yra ta, kad gali dingti elektra. „Yra taip buvę, tiesiog tada studentai turi laikyti egzaminą iš naujo“, – teigė doc. Z. Brazaitis.
Kai dėstytojas buvo studentas, pasiruošti egzaminams būdavo sunku, nes anksčiau buvo atsakinėjama žodžiu ir reikėdavo daugiau dalykų išmokti. „Man, kaip ir visiems, pritrūkdavo tos paskutinės nakties“, – prisiminė docentas.
Dėstytojas labai vertina bendradarbiavimą su studentais. Studentai gali konsultuotis su dėstytoju visais iškilusiais klausimais, jiems yra atsakoma, paaiškinama. Dėstytojas nemėgsta tik vieno dalyko – nepareigingumo, kada ir darbai pristatomi nelaiku, ir požiūris į studijas neigiamas. „Su tais, kurie dirba, stengiasi, kurie konsultuojasi, ir darbas kokybiškesnis“, – paaiškino dėstytojas.
Z. Brazaitis studentams palinkėjo, kad jie pirmiausia laikytų sunkiausius egzaminus, o lengvesnius pasiliktų pabaigoje. Skirti daug laiko pasiruošimui, įdėti daug darbo, daug meilės, daug noro. Sunkiau tik tiems, kurie dirba. Palinkėjęs geriausios kloties dėstytojas išskubėjo į studentų magistro darbų gynimą. Gynimai užtruks visą savaitę ir kiekvieną dieną reikia skirti bent pusdienį magistro studijų studentams.
Sesija sunki ne tik studentams, bet ir dėstytojams. Jiems taip pat reikia daug ruoštis, tikrinti, vertinti, konsultuoti. Jie jaudinasi dėl studentų, jie nervinasi, kad tik viskas jiems baigtųsi gerai. Akademinio gyvenimo ratas nesustoja suktis: nuo žiemos sesijos iki pavasario sesijos. Bet studentus guodžia tai, kad net ir dėstytojams pritrūkdavo vienos nakties.
Sėkmės, studentai, sesijoje!
Kristina Jokšaitė
Komentarų: 2
2010-07-23 13:43
Dariuspuiku :)
2011-09-25 07:51
MmmRuošiantis egzaminui pas gerb. Pranulį viską reikia iškalti atmintinai, taip kad jokio gerumo nematau… Tokie akademikai nežino, kas jaunam žmogui yra lengva, o kas sunku.