Prieš 65 metus pirmą kartą Vilniaus universitete „Open Readings“ konferencija vyko kaip laisvieji skaitymai, kurie ganėtinai smarkiai skyrėsi nuo šių dienų konferencijos. Nemažai informacijos apie „Open Readings“ konferencijos ištakas išsaugojo profesorius Henrikas Horodničius. Asmeniniame profesoriaus fonde, saugomame Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje, galima rasti beveik dvidešimt Studentų mokslinės draugijos (SMD) konferencijų programų. Viename iš asmeninių dokumentų galima aptikti paminėtą pirmąją mokslinę konferenciją, kuri vyko 1947 m. Tą patvirtina ir Vilniaus universiteto profesoriaus Miko Vengrio pokalbis su profesoriumi Liudviku Kimčiu.
Pokalbio metu prof. L. Kimtys pasakoja, kad nors šios mokslinės konferencijos skaičiuojamos nuo 1948 m., tikra pirmoji „Open Readings“ konferencija įvyko 1947 m. Joje dalyvavo Bendrosios fizikos katedros personalas, o skaitomi buvo tik 3 pranešimai.
Minėtos SMD konferencijų programų knygelės teikia daug informacijos apie konferencijų struktūrą, dalyvių skaičių bei nagrinėtas temas. Štai iš 5-osios konferencijos programos matyti, kad pradžioje buvo aptarinėjamos temos iš dešimties mokslo sričių – istorijos, kalbų, literatūros, teisės, ekonomikos (su finansų atšaka), chemijos, fizikos–matematikos, biologijos, geologijos, geografijos ir medicinos. Iš viso dalyvavo tik 55 studentai.
Tačiau SMD mokslinės konferencijos vis augo – didėjo tiek dalyvių, tiek aptariamų fizinių mokslų sričių skaičius. Jau nuo 7-osios konferencijos, vykusios 1954 m. balandžio mėnesį, fizikos sritis buvo atskirta nuo matematikos. 17-osios konferencijos (1964 m.) programoje jau galima aptikti ir atskiras fizikos atšakas: puslaidininkių ir radiofizikos, atomų bei molekulių spektroskopijos ir astrofizikos. Tokių išskaidytų temų vis daugėjo. 25-ojoje konferencijoje, vykusioje 1973 m., fizikos srityje buvo net 6 temos: netvarkingų struktūrų puslaidininkių fizika, kristalinių struktūrų puslaidininkių fizika, teorinė fizika, radiofizika, elektronika, optika, spektroskopija ir astrofizika. Kiekvienoje iš jų dalyvavo maždaug po 20–25 studentus.
Didėjant studentų skaičiui įvairiose srityse, ypač matematikos, chemijos ir fizikos, 1968 m. buvo pradėtos leisti atskirų sričių tezių knygutės, o vėliau ir atskiros programų knygutės.
SMD mokslinėse konferencijose dalyvavo daug žymių fizikų akademikų, studentų, vėliau tapusių Fizikos fakulteto dėstytojais. Profesoriaus H. Horodničiaus išsaugotose 1974 m. ir 1976 m. SMD mokslinių konferencijų programų knygelėse galima rasti daug gerai žinomų fizikų pavardžių, pavyzdžiui, Ričardas Rotomskis, Liudvikas Kimtys, Sigitas Ališauskas, Kęstutis Arlauskas.
Konferencijai vis populiarėjant atsirado susidomėjimas ir iš užsienio. 1982 m. konferencijoje fakultetas galėjo pasigirti dideliu dalyvavusių studentų skaičiumi: 6 sekcijose buvo perskaityta 90 pranešimų. Jų temos – pačios aktualiausios šiuolaikinėje fizikoje.
Per 65 metus ši konferencija išaugo į vieną geriausiai žinomų Lietuvoje. Šių metų „Open Readings 2022“ konferencijoje savo mokslinius darbus pristatys net 473 dalyviai iš 26 šalių. 8 kviestiniai pasaulinio lygio pranešėjai pasidalys savo patirtimi, darbais ir idėjomis. Dalyviai galės išgirsti labai ypatingą svečią – „Cheeky Scientist“ generalinį direktorių bei įkūrėją dr. Isaiah Hankelį. „Cheeky Scientist“ yra viena didžiausių platformų pasaulyje, kuri padeda daktaro laipsnį įgijusiems žmonėms rasti darbą industrijoje.
„Open Readings 2022“ konferencijos organizatoriai: Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas, Fizinių ir technologijos mokslų centras, SPIE Student Chapter of Vilnius University, Optica Student Chapter of Vilnius University ir European Physical Society Young Minds Section of Vilnius.
Daugiau informacijos apie konferenciją
Komentarų nėra. Būk pirmas!