Šeštadienį Vilniuje praūžė jau 46-oji Fiziko diena (FiDi). Rodos, tai buvo ne tik Vilniaus universiteto fizikų šventė, bet ir visos sostinės.
Antakalnyje, taip pat ant kai kurių troleibusų plazdėjo mėlynos vėliavėlės, o prieš įlipant į 19 troleibusą, buvo galima išvysti užrašą, kad ši transporto priemonė veža į… Fizlendą. Juo trumpam buvo virtęs Saulėtekis. Gausybė ten veikusių atrakcionų neleido suabejoti fizikų išmone ir meistriškumu.
„To dar nebuvau matęs“, – tokie žodžiai išsprūdo iš vieno studento lūpų, pamačius žiurkratį. Ši pramoga labiausiai viliojo mažuosius Fizlendo svečius, kurių tikrai netrūko. Buvo galima išbandyti kamuolių patranką, bulviašaudį, alumetį ir net pajusti, ką reiškia būti pele, norinčia ištraukti sūrį iš pelėkautų, užlipti ant netikros minos, išvysti metano bokštą su putomis, vandens fontanus, „nuskinti“ draugą, pasiskrudinti duonos, ant kurios abiejų pusių išryškėjo pasirinkti paveiksliukai. Užsitepus džemo ar lydyto sūrio ją buvo galima čia pat ir sukramsnoti.
Susirinkusiųjų smalsumą žadino ir viršuje besisukantis metalinis skridinys, sveriantis apie 70 kg. Pasiteiravus fizikų paaiškėjo, kad tai tarsi daug daug kartų padidinta jojo žaisliuko versija, tik vietoj kamuoliuko pakyla ir nusileidžia žmogus. „Galbūt kitais metais padarysiu geresnį“, – sakė taikomosios fizikos antrakursis Linas Lobinas, šią konstrukciją, sveriančią apie 350 kg, baigęs virinti likus valandai iki šventės pradžios. „Tai vienas pirmųjų mano blynelių, kuris nelabai prisvilęs. Šiąnakt nemiegojau, bet esu geros nuotaikos“, – šyptelėjo L. Lobinas.
„Kairė koja šviesiai žalia. Dešinė ranka ant geltono. Dešinė ranka ant raudono“, – tai komandos pasiryžusiems išmėginti 3D Tvisterį, kurį taip pat sukūrė L. Lobinas.
Fizlendo neaplenkė ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Visada buvo studentų, kurie norėjo tokios šventės. Net ir tais laikais, kada švenčių nelabai leisdavo. Todėl labai džiaugiuosi, kad palaikote tą gražią tradiciją, nes ji tapo visų studentų švente. Ir ne tik fizikų. Aš prie fizikos prisiliečiau tiek, kad ji man patiko ir sekėsi.“ Šalies vadovė palinkėjo gražios šventės, gražios eisenos, visada būti tokiems talentingiems, įdomiems, provokuojantiems ir tokiems, kurie krečia daug visokių „zbitkų“, ir pridūrė, kad be fizikų nei mokslas, nei gyvenimas į priekį nejudės.
Pirmosios FiDi šventės organizatorius, tuometis studentų profsąjungos pirmininkas Vitas Mačiulis D. Grybauskaitei įteikė FiDi pirmąją vėliavą ir monetą fidą. Prezidentė vėliavą perleido FiDi simbolio Dino Zauro komandai ir jam po kaklu užkabino medalį.
Iš Saulėtekio Dinas Zauras (atsiradęs, beje, per 10-ąsias FiDi) išriedėjo į Filologijos fakultetą. Jam iš paskos sekė senovine volga važiuojantis Fizikos fakulteto dekanas prof. habil. dr. Vytautas Balevičius, du ryškiaspalviai traktoriai, trys studentų pilni sunkvežimiai, džipai, autobusiukai, dviratininkai… Eisenos tikslas – atsiprašyti filologių už kadaise Dino Zauro suvalgytą nekaltą mergelę.
„46 ir FiDi atneša pavasarį! Mylim tėtį, mylim mamą, mylim fizikos dekaną! Stokit, panelės, į fiziką! Skaldyk atomą!“ – tokios skanduotės aidėjo per Gedimino prospektą iki Filologijos fakulteto, kur susitikę abiejų fakultetų dekanai apsikeitė dovanomis.
„Matydamas šitą jūsų dinozaurą atnešiau jam „Chupa Chups“ ledinuką, tos pačios spalvos kaip ir jūsų vėliavos. Tegul jis jį laižo ir nečiumpa mūsų filologių“, – kalbėjo Filologijos fakulteto dekanas doc. dr. Antanas Smetona. Savo ruožtu prof. habil. dr. V. Balevičius teigė, kad Lietuvoje yra dvi garbingiausios ir prestižiškiausios profesijos – Prezidentas ir Dino Zauro vairuotojas. „Ši Fiziko diena istorinė tuo, kad šių profesijų žmonės susitiko Saulėtekyje“, – šmaikštavo Fizikos fakulteto dekanas, doc. dr. A. Smetonai įteikdamas FiDi vėliavą.
Šventės kulminacija tapo fiziko Šarūno visų akivaizdoje pasipiršimas savo merginai, kurį palydėjo gausūs aplodismentai!
FiDi tradiciškai baigiama vakarine dalimi – koncertu. Fizikai su filologėmis šėlo Vingio parko estradoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!