Ciceronas po karčių šaknų žadėjo saldžius vaisius. Rudens semestro rezultatai nemažai studentų daliai pasirodė gana saldūs, tačiau netrukus paaiškėjo, kad to nepakanka. Vos keli žmonės iš keturiasdešimties kurso studentų gavo skatinamąsias stipendijas. Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) socialinės srities koordinatorė Roma Fedosejevaitė sakė, kad šį semestrą tikrai buvo sulaukta daug neigiamų atsiliepimų.
Buvo skirta papildomų pinigų
Praėjusio, rudens, semestro metu skatinamosios stipendijos pasiekė net 31 proc. studentų, šį semestrą jas gaus vos 14 proc. Tokį didžiulį skirtumą, pasak R. Fedosejevaitės, sukėlė praėjusį semestrą gautas papildomas milijonas litų, atkeliavęs iš Valstybinio studijų fondo. Jei šių pinigų nebūtų buvę, ir rudens semestro metu stipendijų būtų sulaukę apie 14 proc. studentų. Paklausta, ar nebuvo įmanoma pinigų padalyti vienodai abiem semestrams, VU SA atstovė teigė, kad ne, nes tai yra biudžetinės lėšos ir jas privalu išnaudoti iki metų pabaigos. Sausio mėnesio stipendijos buvo mokamos iš VU biudžeto. Taigi dar dalis pinigų, kurie galėjo būti skirti šio semestro stipendijoms, nukeliavo padengti sausio mėnesio stipendijų, kad visi jas gautų, kaip ir priklauso. Kita priežastis, dėl ko rudens semestro metu išdalijama daugiau stipendijų, yra į universitetą ateinantys pirmakursiai. Jie atsineša savo lėšų, bet negali į jas pretenduoti, nes pirmą semestrą Vilniaus universitete pirmakursiai stipendijų negauna.
Vieni negauna, kiti atsisako
VU Akademinių paslaugų ir paramos studentams skyriaus vedėja Rasa Matonienė pažymėjo, kad sulaukė 2 studentų prašymų, kuriais jie pageidavo atsisakyti skatinamosios stipendijos.
„Skiriant šeimai socialinę pašalpą į šeimos pajamas yra įskaitoma studento gauta skatinamoji stipendija. Taigi studentui gavus skatinamąją stipendiją padidėja šeimos pajamos ir tuomet studento šeima negali gauti socialinės pašalpos, o studentas – socialinės stipendijos. Kadangi šiuo metu socialinė stipendija yra 390 Lt per mėnesį (skatinamoji stipendija – 195 Lt arba 325 Lt per mėnesį), studentui geriau apsimoka gauti socialinę stipendiją, o jo šeimai – socialinę pašalpą“, – aiškino R. Matonienė.
Kita grupė besikreipusiųjų buvo nepatenkinti dėl tvarkos, kai studentai, išvykę mokytis į užsienį, sugrįžę buvo vertinami ne pagal atsivežtus iš ten rezultatus, o pagal paskutinės sesijos Vilniaus universitete balus. Taip jie išstūmė geriau per sesiją pasirodžiusius studentus. R. Fedosejevaitę labiausiai nuliūdino viena istorija: „Gavau klausimą iš merginos, kuri turi vienintelį krepšelį visame kurse, o kursas didelis, gal 30 žmonių. Ji klausė, ar apskritai kada nors turės galimybę gauti tą stipendiją, ir aš suvokiu, kad turbūt ne, jei nebus perskirstymo. Nes per mažas procentas, kad jai būtų skirta stipendija.“
Kenčia maži kursai
Šiuo metu yra susidariusi situacija, kai didesni kursai gauna daugiau stipendijų, o mažesni mažiau. R. Fedosejevaitė aiškino: „Pavyzdžiui, yra keturi magistrantai ir vos viena stipendija. Jei du žmonės turi vienodą vidurkį, tai stipendiją gauna pirmas, o antras nebe. Arba pirmas gauna ne padidintą, o paprastą stipendiją. 30 proc. pinigų yra skiriama padidintoms, o 70 proc. – paprastoms stipendijoms, ir tai nereiškia, kad 30 proc. gaus padidintas, o 70 proc. paprastas, nes tie pinigėliai pasiskirsto ir tada laimi didesni kursai, o pralaimi mažesni.“
Stipendijų tik mažės
Abi kalbintos pašnekovės sutiko, kad ateityje galime laukti tik skatinamųjų stipendijų mažėjimo. „Pas mus skatinimas vyksta tik iš krepšelių, tad pinigų daugiau nėra iš kur atsirasti, jų netgi mažės, jeigu mažės krepšelių. Gal nesąžininga, kad visi pinigai eina į tą patį fondą, bet argi būtų sąžininga, jei kurse, kuriame būtų daugiau studentų, būtų daugiau ir skatinama, o kur mažiau, ten skatinama mažiau. Čia reikia labai gerai pagalvoti apie socialinį teisingumą. Tendencija tokia, kad skatinimas mažės, nes bus mažiau krepšelių“, – patikino VU SA atstovė.
Komentarų: 1
2011-03-31 18:08
InetaNoriu sužinoti kada bus pervedamos stipendijos už antrąjį semestrą?