Šiandien sveikatos priežiūros sektorių stebina modernios technologijos, kasdien kuriami vis pažangesni gydymo būdai. Tačiau svarbu nepamiršti, kad sparčiai keičiasi ir šiuolaikinio slaugytojo vaidmuo. Atsižvelgiant į besikeičiančius slaugos standartus ir augantį slaugos specialistų poreikį, Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete (MF) startavo naujos, modernios slaugos bakalauro ir magistrantūros studijų programos.
Šias bakalauro studijas VU MF pradėjusi pirmakursė Karolina Adomavičiūtė teigia, kad galimybė mokytis geriausiame šalies universitete įkvepia.
„Jei ko nors iš tikrųjų trokšti ir sieki, vieną dieną viskas išsipildo! Galimybė studijuoti slaugą būtent VU šiandien atrodo kaip didžiausia likimo dovana. Juk VU yra pripažintas geriausiu universitetu Lietuvoje, o aš mėgstu mokytis iš geriausių!“
Panevėžyje užaugusi mergina pasakoja, kad jai visada patiko mokytis: „Mokykloje visuomet siekiau geriausių rezultatų. Buvau įsitraukusi ir į papildomas veiklas: lankiau sportinius šokius, mokiausi užsienio kalbų – iš pradžių įveikiau ispanų, vėliau ir vokiečių kalbos pagrindus.“
Prisimindama tai, kas paskatino rinktis slaugytojo specialybę, Karolina teigia, kad tam įtaką padarė savanorystės Panevėžio slaugos ligoninėje metu įgyta patirtis. Mergina pripažįsta supratusi, kad slaugytojui kaip ir gydytojui reikalingas pašaukimas.
„Visada norėjau studijuoti su medicina susijusius mokslus, tačiau ne pačią mediciną. Savanoriaudama supratau, kad slauga yra išties įvairialypė sritis – gali dirbti ir operacinėje, ir greitosios pagalbos, ir akušerijos skyriuje. Ir su vaikais, ir su suaugusiais.“
VU MF studentė sako, kad rinktis su žmogaus sveikata susijusias studijas ją paskatino ir asmeninė patirtis, padėjusi suprasti, kaip svarbu gebėti laiku nustatyti tikrąją problemos, dėl kurios sutriko sveikata, priežastį.
„Kartais praeina daug laiko, kol pavyksta nustatyti paciento diagnozę. Patyriau tai asmeniškai, todėl nusprendžiau – noriu pati žinoti ir suprasti, kas vyksta žmogaus organizme, visada turėti savo nuomonę sveikatos klausimais.“
Vis dėlto, nors Karolina tikina žinojusi, kad ateityje norėtų rūpintis aplinkinių sveikata, baigusi mokyklą ji išvyko į Pietų Ameriką.
„Labai nustebinau šeimą ir draugus, kai baigusi mokyklą nemėginau stoti į universitetą, nes nusprendžiau kiek pailsėti ir išvykti gyventi į Čilę. Tačiau net ir užburta nepaprasto šios šalies gamtos grožio, būdama toli nuo namų svajojau apie slaugos studijas. Esu susipažinusi su Pietų Amerikos sveikatos sistema, savarankiškai laikiau reikiamus egzaminus, dar geriau išmokau ispanų kalbą ir netgi svarsčiau apie galimybę studijuoti šioje šalyje“, – pasakoja Karolina ir priduria, kad gyvendama Čilėje jautė stiprius kultūrinius skirtumus, todėl jos neapleido noras sugrįžti į Tėvynę. Grįžusi į Lietuvą mergina ėmė ieškoti galimybių studijuoti slaugą, todėl sužinojusi, kad šią studijų programą nuo šiol vykdo VU MF, nedvejodama pasirinko būtent šias studijas.
VU MF Slaugos katedros vedėja, slaugos programų vadovė profesorė dr. Natalja Fatkulina džiaugiasi, kad naujai sukurtos studijų programos yra pažangiausios Lietuvoje, pripažintos tarptautinių ekspertų ir akredituotos 6 metų laikotarpiui.
„Didžiuojuosi, kad šiemet studijas pradėjo net 70 puikių, labai motyvuotų bakalauro programos studentų ir 12 magistrantų. Atėjo nauja išmanių, norinčių dirbti arčiau žmogaus slaugytojų karta.“
Pasak profesorės, būsimieji slaugytojai turės galimybę mokytis tarpdisciplininėse sveikatos priežiūros komandose ir įsitraukti į aukščiausio lygio mokslines veiklas. Studentų laukia praktikos valstybiniuose ir privačiuose šalies sveikatos centruose, ligoninėse, poliklinikose. Slaugos paslapčių juos mokys geriausi medicinos ir sveikatos mokslų specialistai, dėstytojai, visame pasaulyje pripažinti mokslininkai. Be to, visi norintys galės tobulinti savo žinias užsienio šalių aukštosiose mokyklose pagal mainų programas, dalyvauti bendruose projektuose. Bakalauro studijų absolventai galės tęsti studijas magistrantūros programose Lietuvoje ir kitose šalyse.
VU slaugytojams suteikiama ir išlyginamųjų studijų galimybė. Prof. N. Fatkulina teigia, kad VU MF šiuo metu net 33 slaugytojos mokosi išlyginamosiose studijose. Šios studijos trunka vieną semestrą ir yra skirtos bendrosios praktikos slaugytojo profesinę kvalifikaciją turintiems asmenims. Priėmimas vyksta du kartus, tai reiškia, kad per metus parengiamos net dvi išlyginamųjų studijų laidos.
Komentarų nėra. Būk pirmas!