Gerbiami Vilniaus universiteto bendruomenės nariai,
Šių metų vasario 3 d. mūsų Taryba patvirtino Vilniaus universiteto 2015–2017 m. strateginį planą. Ta proga kreipiuosi į jus, skelbdamas, kad mūsų Alma Mater žengia į sudėtingą permainų laikotarpį.
Šį strateginį planą kūrėme visi kartu: diskutavome, gryninome universiteto viziją, aiškinomės, kuria linkme eiti, ir ugdėme savo nusiteikimą pokyčiams (18 strateginių sesijų dalyvavo apie 540 bendruomenės narių); 65 bendruomenės nariai keliavo po 10 garsių Europos universitetų – sėmėmės patirties, kaip šiuolaikiškai organizuoti mūsų universitetą; mokėmės planuoti ir įgyvendinti pokyčius, pasitelkę naujausius vadybos metodus (pirmą kartą pasaulio universitetų praktikoje pritaikyta „Lobių žemėlapio“ metodika); diskusijose gimusias idėjas vertinome pagal jų svarbą ir skubą, nagrinėjome troškimą jas įgyvendinti ir pasirengimą tai daryti; atsižvelgėme į pokyčių įtaką ilgalaikei universiteto perspektyvai.
Mūsų plane iškelta ambicinga universiteto vizija – stoti vienon greton su pirmaujančiais Europos universitetais. Tam, kad galėtume įgyvendinti šią viziją, planą sudarėme ir vykdysime kaip pokyčių paketą. Jame numatytos penkios strateginės kryptys, apimančios 39 strateginius projektus. Iš šių projektų 25 yra „taiklieji“, t. y. bendruomenė jų trokšta ir gali juos įgyvendinti. Likusieji 14 projektų yra vizijiniai, t. y. jiems vykdyti dar turime pasirengti.
Pirmosios krypties „Novatoriškas mokslas“ tikslas yra pasaulinio lygio mokslinių tyrimų vykdymas, žinių ir inovacijų pasiūlos kūrimas, skatinančios pažinti ir suprasti studijų aplinkos plėtra. Šios krypties taiklieji projektai yra „Stiprūs tyrėjų gebėjimai“, „Tarptautinio lygio patarėjų tarybos“, „Skatinimas už aukščiausio lygio mokslo pasiekimus“, „Efektyvi mokslo projektų vadyba“, „Podoktorantūros stažuočių sistema“ ir „Mokslo leidybos pertvarka“. Vizijiniai projektai – „Mokslo ir inovacijų taikymas“, „Pažangi doktorantūros studijų sistema“, „Mokslo infrastruktūros koordinavimas ir tinklaveika“ ir „Tarpdalykinės socialinių mokslų laboratorijos“.
„Tarptautinio lygio studijų“ krypties tikslas yra aukštos kokybės lanksčios studijos, atspindinčios pasaulines tendencijas, orientuotos į šalies ir tarptautinės darbo rinkos ir studentų poreikius bei talentų ugdymą. Šioje kryptyje numatome vykdyti tokius taikliuosius projektus: „Dėstymo krūvis“, „Studentų akademinis konsultavimas“, „Tarptautinė studijų dimensija“, „E. studijos“ ir „Mokytojų rengimas ir kvalifikacijos kėlimas“. Vykdysime pasirengimo projektams „Studijų kokybės valdymo sistema“, „Studijų modulinė sistema“ ir „Gretutinių studijų plėtra“ darbus.
Trečiosios krypties „Aktyvi partnerystė“ tikslas yra stipri, reikšmingą kultūrinę, socialinę ir ekonominę vertę kuriančio geriausio Lietuvos universiteto reputacija. Šiam tikslui pasiekti įgyvendinsime taikliuosius projektus „Išorinės komunikacijos strategija“, „Informacijos reitingams pateikimas ir grįžtamojo ryšio valdymas“, „Aktyvios veiklos su partneriais“ ir „Neliečiamojo kapitalo fondas“. Šios krypties vizijiniai projektai – „Glaudūs ryšiai su alumnais“ ir „Bendradarbiavimas su ugdymo institucijomis“.
Ketvirta kryptis „Atvira ir atsakinga bendruomenė“ skirta puoselėti universitetu pasitikinčią ir jam įsipareigojusią bei pokyčiams atvirą universiteto bendruomenę. Čia numatyti šie taiklieji projektai: „Vidinės komunikacijos sistema“, „Pasitikėjimas vadovais“, „Paslaugos universiteto bendruomenei“, „Pirmakursių integracijos savaitė“ ir „Naujų darbuotojų adaptacija“. Vizijiniams projektams priskirti „Profesorius partneris, docentas partneris, profesorių statusas“, „Pagalba specialiųjų poreikių turintiems universiteto nariams“ ir „Savanorystė“.
Paskutinės krypties „Efektyvus valdymas“ tikslas yra sukurti efektyvaus, didesnį darbuotojų pasitikėjimą ir pasitenkinimą keliančio universiteto valdymo sistemą. Nedelsdami imamės šių projektų: „Moderni universiteto struktūra“, „Akademinio personalo darbo užmokesčio sistema“, „Optimizuotas viešųjų pirkimų procesas“, „Visų sąnaudų sistema“ ir „Neakademinio personalo vadybos pertvarka“. Rengsimės projektų „Universiteto e. valdymas“ ir „Nekilnojamojo turto valdymas“ įgyvendinimui.
Šis planas nuo ankstesnių strateginių planų skiriasi tuo, kad kiekvienam projektui turime sukūrę įgyvendinimo planą. Visi taiklieji projektai bus vykdomi pagal keturių fazių Demingo ciklą, t. y. kiekvieną projektą planuosime, atliksime bandomuosius veiksmus ir, išanalizavę bandymo rezultatus, diegsime visa apimtimi. Taip patirsime mažiau nuostolių, sumažinsime klaidų tikimybę. Kiekvieno projekto vykdymo eigą galėsite stebėti mūsų naujoje interneto skiltyje „Pokyčių švieslentė“.
Svarbu, kad bendrai kurtą planą įgyvendintume visi kartu. Pokyčiai įvyks tik jei patys keisimės ir kursime naujus dalykus. Žinoma, teks susidurti ir su tam tikrais iššūkiais, kai kurie bendruomenės nariai pokyčių naudą supras kiek vėliau, nei norime, kai kurie iš mūsų nekantraus ir pradės abejoti sėkme, kai kuriems reikės daugiau paskatų, o kai kuriems – daugiau diskusijų, kad jie įsitikintų pokyčių nauda. Tačiau pokyčių vadybos metodai, kuriuos taikysime, yra patikrinti daugelyje organizacijų, ir egzistuoja visos prielaidos tam, kad dauguma planuotų pokyčių būtų sėkmingi.
Baigdamas kviečiu susitelkti naujiems darbams, drąsiai žvelgti į ateitį ir prisiimti atsakomybę už savo universiteto, mūsų visuomenės ir valstybės pažangą. Mes esame laukiami iškilių Europos universitetų gretose ir pasirengę ten žengti. Telydi mus sėkmė!
Rektorius prof. Artūras Žukauskas