Vilniaus universitete (VU) startuoja unikali ir Baltijos šalyse analogų neturinti magistrantūros studijų programa „Sistemų biologija“. Ši programa sukurta trijų VU padalinių – Gyvybės mokslų centro, Matematikos ir informatikos fakulteto bei Medicinos fakulteto – iniciatyva. Įvairių sričių dėstytojai ir ekspertai yra pasirengę ne tik ugdyti plataus profilio sistemų biologus, bet ir patys burtis į pedagoginį, o galbūt ir į mokslinį darinį, kuris augs ir vystysis kartu su šia programa.
Sparti naujų molekulinių tyrimų technologijų plėtra kelia naujus reikalavimus specialistų, dirbsiančių biotechnologijų, farmacijos, aplinkos ir sveikatos apsaugos sektoriuose, kvalifikacijai. „Iš jų jau dabar tikimasi ne tik savo srities išmanymo, bet ir matematinio modeliavimo bei duomenų analizės žinių. O tai reiškia tarpdalykines žinias, kurioms įgyti mokymo programos dar tik kuriamos“, – pasakoja programos koordinatorė, VU Medicinos fakulteto profesorė dr. Audronė Jakaitienė.
Sistemų biologijos magistrantūros programa sujungia medicinos, gyvybės, matematikos bei informatikos mokslų žinias. Šia programa siekiama rengti kompleksines problemas galinčius spręsti specialistus. Sistemų biologijos magistrantūros studijų programos nėra nė vienoje Lietuvos aukštojoje mokykloje. Europos sistemų biologijos asociacijos (angl. European Systems Biology Community) duomenimis, tokios programos nėra nei Latvijoje, nei Estijoje.
Pasak prof. A. Jakaitienės, tai antra priežastis inicijuoti tarptautinę, tarpkryptinę studijų programą, kurioje susijungtų biomedicinos ir fizinių mokslų žinios ir gebėjimai, ir tapti lyderiais, įgyvendinančiais tokio pobūdžio programą regione.
Tai tarptautinė programa, todėl ji bus vykdoma tik anglų kalba. Programa yra parengta moduliniu principu, visi moduliai bus dėstomi intensyviai ciklais. Taigi mokymosi sistema bus lanksti, leisianti į procesą įtraukti būsimus darbdavius ir užsienio ekspertus.
Didelis sistemų biologijos specialistų poreikis
Sistemų biologijos srities lyderės yra Prancūzija ir Didžioji Britanija. Ten jau atlikti tyrimai apie kvalifikuotų tarpdisciplininių specialistų trūkumą, ypač biologijos ir matematikos bei skaičiuojamųjų mokslų srityse, taip pat jų sandūroje su biotechnologijų, sveikatos apsaugos ir farmacijos pramone. Lietuvoje veikiančiose biotechnologijų, farmacijos įmonėse, kaip ir besikuriančiuose integruotuose mokslo, studijų ir verslo centruose (slėniuose), šie specialistai taip pat laukiami.
„Kurdami programą atlikome žvalgomąją analizę „LinkedIn“ ir tarptautinėje internetinėje darbo skelbimų lentoje www.indeed.com su raktažodžiu systems biology jobs. Pamatėme akivaizdų specialistų poreikį. Apibendrinant situaciją, galima drąsiai teigti, kad tiek Lietuvoje, tiek užsienyje sistemų biologijos specialistų poreikis yra ir artimiausioje ateityje tik didės“, – teigia prof. A. Jakaitienė,
Sistemų biologija yra mokslo sritis, kurianti metodus ar technologinius sprendimus, kurie leidžia kiekybiškai aprašyti biologinės sistemos sandarą ir elgesį, prognozuoti biologinės sistemos dinamiką. Jos pagrindas yra skaičiuojamasis ir matematinis sudėtingų sistemų modeliavimas, o jos tikslas – atrasti, suprasti ir modeliuoti naujų savybių atsiradimą funkcionuojančiose biologinėse sistemose, tokiose kaip ląstelės, audiniai ir organizmai.
Bioinžinerija, matematika ir biologija
Studentai, pasirinkę šią programą, gaus žinių, leisiančių suvokti ir tobulinti esamus diagnostikos metodus, kurti naujus ir juos taikyti medicinos ir biotechnologijos srityse. Būsimi specialistai įgis puikų supratimą apie fundamentalius gyvybinius procesus, vykstančius nuosekliai sudėtingėjančiuose biologinės sistemos organizacijos lygmenyse: nuo molekulės iki biocheminių ląstelės veiklos ir reguliavimo procesų, nuo šių procesų iki daugialąsčio organo / organizmo ir jo fenotipinių požymių pasireiškimo.
Sistemų biologai gebės aprašyti sudėtingus procesus, vykstančius biologinėse sistemose, įvairiuose abstrakcijos lygmenyse, galės sukurti sistemų modelius ir pasiūlyti skaitmeninius biosistemų valdymo technologinius sprendimus, kylančius iš fundamentalių biologinių sistemų funkcionavimo principų analizės. Absolventai bus įvaldę pagrindinius bioinžinerijos (genų, biologinių sistemų inžinerijos) principus, didelių sistemų matematinio modeliavimo, skaičiavimo principus, gebės lanksčiai naudoti ir programuoti biologinius (ir kitokios rūšies) uždavinius daugiaprocesorėse skaičiavimo aplinkose.
Sistemų biologijos magistrai galės dirbti tiek viešajame (universitetai, sveikatos priežiūros įstaigos, mokslinių tyrimų institutai), tiek privačiame (biotechnologijų ir farmacijos įmonės) sektoriuose, taip pat ir kuriamuose integruotuose mokslo, studijų ir verslo slėniuose.
Tarptautinės tarpkryptinės sistemų biologijos magistrantūros studijos skleis ir kurs aukščiausio lygio mokslo žinias, pritrauks daugiau jaunų talentų į mokslinį darbą ir didins mokslo ir studijų tarptautiškumą. Tai lanksti, atspindinti pasaulines tendencijas, aukštos kokybės programa, kuri yra orientuota į šalies ir tarptautines darbo rinkas, studentų poreikius ir talentų ugdymą.
Pasak prof. A. Jakaitienės, šioje programoje laukiami sveikatos, gyvybės, informatikos ar net inžinerinių ir technologinių mokslų krypčių bakalauro studijų absolventai, kurie nori pagilinti ir praplėsti turimas žinias, tapti plačiai mąstančiais ir matančiais sistemų biologijos specialistais. Šiais, pirmaisiais, metais planuojama priimti nedidelį skaičių studentų, todėl mokymasis bus gana individualizuotas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!