Tarptautiniuose verslo vandenyse mentorystės sąvoka pradėta vartoti daug anksčiau nei Lietuvoje, tačiau jos svarba versle, rodos, jau nenuginčijama, ypač kai kalbama apie startuolius ir kitus inovacijomis grindžiamus verslus. Ar mentoriai – būtini startuoliui, norinčiam sėkmingai įgyvendinti idėją? Kokią pridėtinę vertę verslui jie gali sukurti?
Mentoriaus vaidmuo startuolio gyvenime
„Mentorių paprasčiausia būtų apibūdinti kaip žmogų, jau nuėjusį tokį pat kelią, kuriuo dabar ketinate eiti jūs. Tiesa, šis kelias nebūtinai buvo sėkmingas, tačiau išmokė daug vertingų verslo vystymo pamokų ir suteikė patirties, kuri galėtų padėti kitiems išvengti klaidų“, – sako Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „TechHub“ startuolių preakceleratoriaus mentorė ir viena iš startuolio „Aichom“ įkūrėjų Aurelija Šilinskaitė.
Anot jos, Lietuvoje mentorystės sąvoka vis dar gana nauja ir apipinta mitais, pavyzdžiui, kad mentoriaus pareiga – motyvuoti žmogų. Vis dėlto, Aurelijos teigimu, mentorius nėra psichologas ar „koučeris“, jį būtų galima apibūdinti anglišku žodžiu enabler (liet. įgalintojas), o pagrindinis jo vaidmuo – struktūriškai žvelgiant į problemą padėti rasti sprendimus.
Įvairių tyrimų duomenimis, su mentorių pagalba startuoliai auga beveik 4 kartus greičiau ir pritraukia net 7 kartus daugiau rizikos kapitalo nei savarankiškai besivystantys verslai. Pasak „TechHub“ preakceleratoriaus vadovo Gedimino Rumšo, tai paaiškinama paprastai: „Dinamiškame startuolio kūrimo procese dažnai dalyvauja jauni žmonės, industrijos naujokai, turintys daug energijos, bet stokojantys patirties. Iš mentoriaus jie gali sužinoti apie jo verslo kelią, išmanomą sritį, klausti patarimo. Todėl atsakymų ilgai nereikia ieškoti patiems“, – sako jis.
Lengvesnis ir užtikrintas startas
Svarbiausias dalykas, kuriuo gali pasidalyti mentorius – patirtis ir žinios. Skirtingais gyvavimo etapais startuoliai turi net kelis mentorius, reikalingus tuo metu kylantiems iššūkiams spręsti. „Startuolio komandą gyvavimo pradžioje paprastai sudaro 2–3 nariai, todėl natūralu, kad jie neturi visų reikalingų kompetencijų inovatyviam verslui išplėtoti. O tam reikia tikrai daug žinių – tiek technologinių, tiek verslo kūrimo, pardavimo, rinkodaros, teisės. Konkrečios srities mentorius-ekspertas gali pasidalinti reikalingomis žiniomis ar bent nukreipti tinkama linkme ieškant sprendimų“, – sako G. Rumšas.
A. Šilinskaitės teigimu, dar viena mentorių funkcija, neatsiejama nuo jų veiklos – pagalba nukreipiant startuolį tinkama linkme: „Verslo kūrimo pradžioje idėjos autoriai būna tiek susižavėję savo idėja, kad tenka juos stabdyti ir „nuleisti ant žemės“, kitaip tariant, padėti neįsimylėti savo produkto tiek, kad tai trukdytų net jo vystymui. Taip pat svarbu padėti inovatoriams suprasti, kad nuolatiniai pokyčiai – neatsiejama startuolių gyvenimo dalis.“
Mentorystė ne tik suteikia tam tikros srities žinių, bet ir nukreipia į platų mentoriaus kontaktų lauką. Pasak A. Šilinskaitės, bendraujantys su daugybe kitų verslininkų mentoriai gali padėti susipažinti su reikalingais žmonėmis, atrasti vertingų partnerių ar net komandos narių.
Nors mentoriaus užduotis nėra gaivinti gyvenimo džiaugsmą praradusį startuolį, tačiau juos neretai tenka ir reikia palaikyti, kai stinga pasitikėjimo ar nusvyra rankos: „Tikėtina, kad ir mentorius savo kelyje jau bus turėjęs didesnių ar mažesnių nesėkmių. Kitaip tariant, mentoriai galės atliepti ir padėti konkrečiais patarimais, kaip nepakliūti į tam tikrus spąstus, į kuriuos buvo patys patekę, ir taip įkvėpti nepasiduoti.“
Geras mentorius, anot A. Šilinskaitės, gali atverti platesnį matymo lauką, padėti susikoncentruoti ties svarbiausiomis užduotimis. Jis neteisia, sukuria saugią erdvę užduoti klausimus, mokytis, eksperimentuoti: „Bendraudami su mentoriumi, jūs išgirstate konstruktyvią kritiką, kurios dažnai neišgirsite iš draugų ar giminaičių.“
Atsakomybė lieka startuoliui
Nepaisant visų minėtų mentorystės naudų, tuos startuolius, kurie tikisi, jog mentorius taps saugos diržu jų greitkelyje į sėkmę, A. Šilinskaitė ragina neapsigauti: „Geras mentorius nukreips atsakymo link. Jo užduotis, matant komandos situaciją – įvardyti, ko jai trūksta, ir nukreipti atsakymo ieškoti ten, kur startuolis jį, tikėtina, ras pats. Mentorius už startuolį nedirba, pavyzdžiui, neprisistatinėja, neieško klientų. Tai žmogus, kuris negarantuoja verslo sėkmės, bet suteikia priemones, kurios padeda suprasti ir atrasti.“
Nors su mentoriaus pagalba verslo keliu eiti lengviau, klaidinga būtų sakyti, kad be jo pasiekti svajonių neįmanoma: „Taip, mentorystė pradedančiam startuoliui neabejotinai teikia daug naudų, o rasti mentorių šiais laikais kaip niekad paprasta, tačiau tai tikrai nėra būtinybė ir negarantuoja sėkmės jūsų komandai. Juk jau pirmakursiai universitete turi savo mentorių, bet jei jūs jo neturėjote, nereiškia, kad blogiau baigėte universitetą“, – sako G. Rumšas. Tiesa, pasak jo, praradote galimybę pasinaudoti vertingomis pamokomis.
Turinčius inovatyvių idėjų ir norinčius jas paversti verslu G. Rumšas kviečia dalyvauti „TechHub“ ankstyvos stadijos startuolių preakceleratoriuje – trijų mėnesių trukmės intensyviuose mokymuose, kurių tikslas – su mentorių ir lektorių pagalba išplėtoti jūsų idėją iki minimalaus produkto: „Visu programos laikotarpiu kiekviena dalyvaujanti komanda turi savo individualų mentorių. Tai didžiausias „TechHub“ išskirtinumas, kadangi panašiose programose dalyvaujančios komandos dažnai tegauna kelių šimtų ekspertų kontaktus, į kuriuos gali kreiptis, tačiau mentoriaus ir komandos bendravimas yra nuasmenintas ir neturi tęstinumo.“
Preakceleratoriuje dalyvauti gali visi startuoliai (didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinčios labai mažos ar mažos įmonės, veikiančios ne ilgiau nei 5 metus) ar planuojantieji juos įkurti. Registracija į penktąjį programos ciklą vyks gruodžio 27 – sausio 9 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!