Kiekvienais metais vis daugiau regos negalią turinčių studentų renkasi studijas Vilniaus universitete (VU). Todėl tiek universitetui, tiek būsimiems abiturientams labai svarbu kuo geriau tam pasirengti: išgirsti kitų lūkesčius, poreikius, neretai – išsklaidyti nerimą.
Norėdami būtent tai ir padaryti, pavasarį VU lankėsi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro moksleiviai, kurie domėjosi studijų galimybėmis, sąlygomis, aukštosios mokyklos pasirengimu juos priimti. Pasak moksleivius lydėjusios socialinės pedagogės Žydrės Ragelytės, kasmet centras planuoja vizitus į įvairias Lietuvos mokymo įstaigas. Šiais mokslo metais daugiausia Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro abiturientų domėjosi studijomis VU.
Regos negalia netrukdo studijuoti
Susitikimas su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro moksleiviais vyko VU Filologijos fakultete – tai dažniausias regos negalią turinčių studentų pasirinkimas, todėl ir įvairiose studijų programose dirbantys dėstytojai, ir administracija turi nemažai patirties, darbuotojai visada pasirengę ieškoti tinkamiausių sprendimų. Vis dėlto centro pedagogė Ž. Ragelytė pripažįsta, kad prieš atvykdami moksleiviai turėjo labai daug klausimų ir nerimavo, ar atitiks aukštus studijų kokybės reikalavimus, taip pat dėl įstojimo ir studijų galimybių. Jie domėjosi teikiama pagalba orientuojantis universiteto patalpose, mokymo medžiagos pritaikymu, dėstytojų požiūriu į turinčius regos negalią, universitete esančiomis regos techninės pagalbos priemonėmis.
„Kadangi nuolat turime studentų su regos negalia, nuolat atnaujiname žinias ir patirtį, kaip mums dirbti kartu, siekiant studijų prieinamumo ir kokybės. Nuoširdžiai bendradarbiauja ir dėstytojai, ir negalią turinys studentai, ir jų kursiokai“, – sako VU Filologijos fakulteto studijų prodekanė doc. dr. Nijolė Juchnevičienė. Šiuo metu fakultete studijuoja dvi labai motyvuotos studentės – viena jų vokiečių filologiją, o kita klasikinę filologiją. Pastaroji disciplina – turbūt sudėtingiausiai pritaikoma fakulteto programa, kadangi tenka mokytis senosios graikų kalbos rašmenų su daugybe diakritinių ir kirčio ženklų, studijuoti Senovės Graikijos ar Romos žemėlapius ir pan. Kita vertus, anot prodekanės, tai geriausias įrodymas, kad viskas įmanoma, kai studentai yra motyvuoti ir apsupti geranoriškų kolegų.
Reikšmingas susitikimas apsisprendžiant
Susitikimo metu Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro moksleiviai domėjosi ne tik Filologijos, bet ir kitų fakultetų studijų programomis VU. „Kartu su kolegomis siunčiame žinią, kad mūsų universitetas yra atviras negalią turintiems studentams: visada esame pasiruošę pagelbėti visais klausimais, pakonsultuoti, pritaikyti studijų programas ir studijų metodus, sudaryti individualų studijų planą, jei yra poreikis – galima išvykti ir į ERASMUS studijas užsienyje“, – patikino N. Juchnevičienė.
VU bibliotekoje yra speciali įranga regos negalią turintiems studentams, o jos darbuotojai mielai pamokys, kaip šia įranga naudotis. Tad reikiama literatūra visada prieinama, sudarytos geros sąlygos ruoštis paskaitoms ir egzaminams.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro moksleivius lydėjusi Ž. Ragelytė teigia, kad jų lūkesčiai po apsilankymo buvo patenkinti su kaupu. „Nesitikėjome, kad mus sutiks toks gausus būrys įvairių sričių VU specialistų. Jie išsamiai ir aiškiai atsakė į mokinių klausimus, noriai bendravo. Susidarė įspūdis, kad šiame universitete atsižvelgiama į neįgalių studentų poreikius ir kreipiantis pagalbos visada nuoširdžiai stengiamasi padėti (pritaikoma mokymo medžiaga, atsiskaitymų forma, reikalui esant tarpininkaujama tarp studento ir dėstytojo, konsultuojama dėl socialinės paramos ir pan.). Jau ir to vieno susitikimo metu pajutome, kad VU darbuotojai yra geranoriški, šiuolaikiški, pasirengę priimti, padėti (ir mokytis dirbti su neįgaliaisiais bendradarbiaudami su studentu ar neįgaliųjų organizacijomis, jeigu dar nėra turėję tokios patirties). Tai buvo svarbus susitikimas mūsų abiturientams renkantis būsimą mokymosi įstaigą“, – neabejojo centro moksleivius lydėjusi socialinė pedagogė.
Atviras neįgaliesiems universitetas
Šiuo metu VU studijuoja apie 120 studentų su negalia ir jų skaičius nuolat didėja. Jie vis drąsiau stoja į VU – geriausią Lietuvos aukštąją mokyklą, kadangi juos pasiekia vis daugiau informacijos apie paramą neįgaliems studentams. 2017 m. VU Senate patvirtinta strategija „Atviras neįgaliesiems universitetas“. Esant papildomos informacijos poreikiui, visada galima kreiptis į universiteto neįgaliųjų reikalų koordinatores ar neįgaliųjų kuratorius padaliniuose. Nuo 2017 m. VU veikia neįgaliųjų draugija, kuri reguliariai bendrauja, dalijasi informacija, organizuoja seminarus, įvairius neformalius susitikimus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!