Vasario 5 d. Senato komisijoje buvo pristatyti ir priimti Laikinieji Vilniaus universiteto stipendijų nuostatai. Kaip pabrėžė nuostatas pristačiusi Studijų direkcijos vadovės pavaduotoja Jekaterina Bortkevič, priimtų nuostatų laikinumas yra susijęs su nežinomybe, atsirandančia dėl šiuo metu vykstančios aukštojo mokslo reformos.
Iš esmės nuostatai yra pirmiausia skirti šiam – pavasario – semestrui. Po pusmečio jie gali keistis.
Trys stipendijų rūšys
Priimtuose nuostatuose atsirado trys stipendijų rūšys: socialinė, skatinamoji ir vienkartinė stipendija (anksčiau vartotos sąvokos: socialinė stipendija, stipendija už mokymosi rezultatus ir vienkartinė pašalpa). Doktorantūros ir rezidentūros stipendijų rūšys nepasikeitė.
Socialinė stipendija padidėjo nuo 1 bazinės socialinės išmokos (BSI) iki 3. BSI šiuo metu yra 130 litų. Tačiau sugriežtėjo socialinės stipendijos skyrimo tvarka. Ši stipendija gali būti skirta, jeigu studentas atitinka vieną iš trijų kriterijų:
- turi teisę gauti piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą,
- auginą vaiką ar vaikus,
- kilęs iš šeimos, auginančios 3 ir daugiau vaikų, kurie mokosi bendrojo lavinimo, profesinėse ir aukštosiose mokyklose.
Pasak Studijų direkcijos Akademinių paslaugų ir paramos studentams skyriaus vedėjos Rasos Matonienės, anksčiau socialines stipendijas skirti buvo lengviau. Ji pripažįsta, kad pagal naują tvarką, susijusią su Vyriausybės praėjusių metų spalio mėnesio nutarimu, dalis studentų, kurie anksčiau galėjo pretenduoti į socialinę stipendiją, tokios galimybės neteko. R. Matonienė šiems studentams siūlytų siekti vienkartinės stipendijos. „Mes neribojame, kiek kartų studentas per semestrą gali kreiptis dėl vienkartinės stipendijos. Jeigu yra svari priežastis, komisija gali skirti jam tą stipendiją ir ne vieną kartą“, – pažymi ji.
Vienkartinės stipendijos (anksčiau – vienkartinė pašalpa) skyrimo tvarka nepasikeitė, toks pat išliko ir jos dydis – nuo 4 iki 12 BSI. Ši stipendija gali būti skirta studentui, kurio socialinė padėtis dėl tam tikrų priežasčių tapo bloga. Taip pat atsirado ir dar viena kategorija studentų, kurie gali pretenduoti į vienkartinės stipendijos išmoką. Ji gali būti skirta už išskirtinai gerus rezultatus mokslinėje, kultūrinėje, sportinėje bei visuomeninėje veikloje. Prašymą vienkartinei stipendijai gauti studentų atstovybės padaliniui fakultete galima pateikti bet kada.
Skatinamųjų stipendijų dydžiai išliko tokie patys, kaip ir anksčiau vadintų stipendijų už mokymosi rezultatus: standartinė – 1,5 BSI, padidinta – 2,5 BSI. Kaip pažymima nuostatuose, studentams skiriamos stipendijos dydis priklauso nuo vietos konkursinėje eilėje ir nuo sesijos svertinio vidurkio.
Geriausieji gaus padidintą stipendiją automatiškai
Numatoma, jog padidinta skatinamoji stipendija bus automatiškai skiriama studentams, kurių sesijos svertinis vidurkis yra 2 balais aukštesnis už vidutinį svertinį studijų programos (šakos) to kurso studentų vidurkį (ši nuostata negalios, jeigu vidutinis svertinis studijų programos (šakos) to kurso studentų vidurkis yra aukštesnis nei 8 balai). Likusios skatinamosioms stipendijoms skirtos lėšos Studijų direkcijos teikimu bus paskirstomos akademiniams kamieniniams padaliniams proporcingai šių padalinių valstybės finansuojamose vietose studijuojančių pagrindinių, vientisųjų ir antrosios pakopos studijų studentų skaičiui. Nurodoma, kad 2,5 BSI dydžio stipendijoms bus skiriama 30 proc. skatinamosioms stipendijoms likusių lėšų, 1,5 BSI dydžio stipendijoms – 70 proc. skatinamosioms stipendijoms likusių lėšų.
Nuostatuose nurodoma, kad akademinio padalinio vadovo sudarytos penkių narių komisijos, į kurią įeina du to padalinio studentų atstovybės nariai, sprendimu skatinamosios stipendijos gali būti perskirstytos toje pačioje studijų pakopoje tarp programų – iki 20 proc. (anksčiau – 10 proc.) kursui skirto stipendijų fondo. „Jeigu padalinio vadovas matys, kad vieno kurso studentas vienoje programoje su, tarkime, 6 balų vidurkiu gauna skatinamąją stipendiją, o to paties kurso kitoje programoje studentas su 7 balų vidurkiu tokios stipendijos negauna, tokiu atveju lėšos gali būti perskirstytos, kad stipendiją gautų studentas su aukštesniu vidurkiu“, – aiškina R. Matonienė.
Naujovė yra ir ta, kad studentai, išvažiavę studijuoti į užsienį pagal mainų programas, ir laisvai judantys studentai gaus skatinamąsias stipendijas, jeigu jos jiems priklauso pagal ankstesnio semestro studijų rezultatą. Skatinamosios stipendijos mokėjimas nutraukiamas išbraukus studentą iš VU studentų registro, studentui sustabdžius studijas ar išėjus akademinių atostogų. Kartu socialinės stipendijos mokėjimas bus nutrauktas tik pašalintiems ar išėjusiems iš universiteto studentams. Sustabdžiusiems studijas ar pasiėmusiems akademines atostogas studentams socialinė stipendija bus ir toliau mokama. Tokie studentai taip pat gali pretenduoti į vienkartinę stipendiją.
Svarbi naujovė yra ir ta, kad dabar VU studentas teoriškai gali pretenduoti vienu metu gauti visas tris stipendijas. Anksčiau buvo galima gauti tik arba socialinę, arba skatinamąją stipendiją.
Pasak R. Matonienės, labai sunku prognozuoti, kaip stipendijų skyrimo tvarka pasikeis rudenį, kai universitetą kartu su pirmakursiais turėtų pasiekti studentų krepšeliai. Bet kuriuo atveju, jos manymu, turėtų keistis tam tikri stipendijų skyrimo principai. „Nėra visiškai teisinga, kad universitetas skiria socialines stipendijas. Aš manau, kad jas turėtų skirti Socialinės rūpybos skyrius arba „Sodra“. Universitetas pagal kompetenciją turėtų skirti tik skatinamąsias stipendijas“, – teigia R. Matonienė. Pasak jos, apie tokių pokyčių stipendijų skyrimo sistemoje būtinumą kalbama jau nebe pirmus metus.
Papildoma informacija:
Socialinės stipendijos bus skiriamos studentams, kurie atitinka bent vieną iš šių kriterijų:
- turi teisę gauti piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą;
- augina vaiką (vaikus);
- kilęs iš šeimos, auginančios 3 ir daugiau vaikų, kurie mokosi bendrojo lavinimo, profesinėse ir aukštosiose mokyklose.
Socialinės stipendijos dydis yra 3 BSI (390 Lt). Ji skiriama pusei metų.
Prašymą socialinei stipendijai gauti reikia pateikti studentų atstovybės padaliniui fakultete iki vasario 25 d. Kartu būtina pridėti ir dokumentą, įrodantį, kad studentas atitinka bent vieną iš kriterijų:
- Socialinės paramos centro pažymą apie gaunamą socialinę pašalpą (tai nėra pašalpa daugiavaikėms šeimoms, našlaičio stipendija) arba kompensacijas už šildymą, šaltą ir karštą vandenį, kietą kurą ar dujas (tuomet antrame punkte išvardytų dokumentų pateikti nereikia);
- vaiko (vaikų) gimimo liudijimus;
- pažymas iš mokymo įstaigų, kurias lanko broliai ir/ar seserys.
Taip pat reikia pateikti dokumentus, nurodančius finansinę šeimos padėtį:
- pažymą apie šeimos sudėtį (galima gauti Gyventojų registro tarnyboje arba seniūnijoje, kurioje studentas registruotas);
- pažymas apie tėvų (globėjų) gaunamas pajamas (tik atlyginimą už darbą arba senatvės pensiją; pažymų apie pašalpas ir pan. nereikia) per mėnesį už trijų paskutinių mėnesių laikotarpį (jei tėvai/globėjai dirba) arba pažymas apie nedarbą (galima gauti darbovietėje, Darbo biržoje, „Sodroje“);
- pažymą apie savo paskutinių 3 mėnesių pajamas ar nedarbą (tada pažymos apie per paskutinius 3 mėnesius gautas pajamas nereikia) (galima gauti darbovietėje, Darbo biržoje, „Sodroje“).
Komentarų: 1
2010-08-25 20:09
nestea_sveiki, noriu paklausti ar studentas gali gauti pažymas apie jo tėvų pajamas jei jie išvykę į užsienį?nei mama, nei dukra niekur nedirba, tėvas alimentų nemoka. Ar gerai suprantu, kad tada pažymų nereikia?