Lapkričio 24 d. Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vyks dokumentinio filmo „Liepsnojanti žiema: Ukrainos kova už laisvę“ („Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom“) seansas. Filme pasakojama, kaip ES palaikančių studentų demonstracijos peraugo į revoliuciją. Peržiūrą organizuojantis Vilniaus universitete LL.M. tarptautinę ir Europos Sąjungos teisę studijuojantis ukrainietis Oleksandras Zablockis įsitikinęs, kad šis filmas atspindi globalią kovą už demokratiją.
Kodėl kino filmas apie Ukrainos įvykius rodomas būtent dabar?
2013 m. lapkričio pabaigoje prasidėjo Euromaidanas. Šiuo metu apmąstome pasiektą pažangą, prisimename tautos vienybę ir pagerbiame pasiaukojusių žmonių atminimą. Šis laikas asocijuojasi su judėjimo už europietiškas vertybes pradžia.
Kino filmas europiečiams neša svarbią mintį. Ukrainos revoliuciją pakurstė noras prisijungti prie Europos Sąjungos, mūsų nuomone, demokratijos ir stabilumo tvirtovės. Filmas netiesiogiai įvertina jos pasiekimus ir ragina toliau išlikti vieningiems ir šiuo nelengvu laikotarpiu taip pat drąsiai ginti savo idealus.
Ukrainos revoliucija nesibaigė su Viktoro Janukovyčiaus nuvertimu, ji nesustojo pasirašius ES ir Ukrainos asociacijos sutartį. Tai, žinoma, svarbus žingsnis į priekį, pradėjęs tautos evoliuciją, tačiau tol, kol mūsų šalis netaps demokratiška ir liberalia Europos dalimi, pabaigos nebus.
Be to, Ukrainos įvykiai kalba ne tik apie ją. Dokumentiniame filme užfiksuotas pasipriešinimas į paviršių kelia tokias problemas kaip autoritarizmas, policijos brutalumas, korupcija ir t. t. Užsieniečiams noriu pademonstruoti, kad mūsų visuomenė kovoja su visomis šiomis ligomis.
Kodėl pasirinktas filmas „Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom“?
Apie Euromaidaną susukta ne viena dokumentinė juosta, tačiau tik žiūrėdamas šį kūrinį pajutau tą patį jausmą – sielvartą, sumišusį su palengvėjimu, kurį patyriau po 2014 m. vasario pabaigos įvykių. Pagrindinis filmo herojus – ne paskiri politikai, aktyvistų grupės ar socialiniai sluoksniai, o visa ukrainiečių tauta, susidedanti iš studentų, gydytojų, mokytojų, motinų, darbininkų ir daugelio kitų.
Lietuviai – nuostabi tauta. Viliuosi, kad filmas primins mane taip draugiškai priėmusiems žmonėms sunkumus, kuriuos reikia išgyventi bundant iš nuodingos svetimos valstybės primestos įtakos. Lietuvai, manau, tai sėkmingai pavyko.
Ukrainos revoliucijoje studentai veikė itin aktyviai. Kokį visuomeninį vaidmenį jie atlieka bet kurioje valstybėje?
Studentus aš vadinu kiekvienos visuomenės „šviežiu krauju“. Jie kelia naujas idėjas, pertvarko jau pasenusias nuostatas. Jauni žmonės patenka į grupę, kuriai svarbios problemos labiausiai skauda. Studentai ryžtingai diskutuoja ir imasi veiksmų, kad jos būtų įveiktos. Ukrainoje, kaip tikriausiai ir kitose posovietinėse šalyse, mes tarnaujame kaip viltį nešanti karta, gimusi po nepriklausomybės atgavimo.
2015 m. „Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom“ tarptautiniame Toronto filmų festivalyje gavo Žiūrovų simpatijų apdovanojimą (People’s Choice Award).
Filmo peržiūra vyks 18.30 val. Įėjimas nemokamas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!