Fizika yra tikslusis eksperimentinis mokslas, bet pastaruoju metu vis svarbesnę jo dalį sudaro reiškinių modeliavimas. Modeliuotojas sėdi tarsi ant dviejų kėdžių – jis turi tiek išmanyti fizikos teoriją, tiek mokėti ją pritaikyti kompiuteriniams skaičiavimams. Kartu fizikinis modeliavimas reikalauja didžiulių kompiuterinių resursų. Fizikos fakultete kompiuterinis modeliavimas yra neatsiejama fizikos dalis.
Fizikos fakulteto mokslininkai ir studentai jau daugiau nei dešimtmetį naudojasi esamais superkompiuteriais. Tik jais pavyko sumodeliuoti (ir paskelbti aukščiausio reitingo mokslo žurnaluose) darbus apie Saulės elementus, fotosintezės reiškinius ir t. t.
Dėl Vilniaus universiteto (VU) turimų superkompiuterių Fizikos bei Matematikos ir informatikos fakultetuose Lietuva tapo Europos superkompiuterių (EuroHPC) tinklo nare. Artimiausiais metais EuroHPC ruošiasi įsigyti 8 naujus superkompiuterius, kurių bendras našumas didesnis kaip 500 petaflopų. Sujungus juos su turimais superkompiuteriais didelio greičio europiniu kompiuteriniu tinklu GEANT, Europoje turimų superkompiuterių pajėgumai padvigubės. Europa tampa aukštųjų technologijų lydere pasaulyje.
Lietuvai tapus EuroHPC tikrąja nare, o VU – EuroHPC kompetencijos centru, tiek Lietuvos mokslininkai, tiek verslo įmonės, ypač mažos ir vidutinės, galės naudotis šiais EuroHPC pajėgumais. Jau 2019–2020 m. Fizikos fakultete atsiras naujas superkompiuteris, kurio galingumas – daugiau kaip 300 teraflopų (10 kartų našesnis už šiuo metu turimą). Juo galės naudotis fakulteto mokslininkai ir studentai. Universiteto superkompiuteriai suteikia galimybę įsisavinti lygiagrečiųjų ir paskirstytųjų skaičiavimų technologijas, pasinaudoti EuroHPC superkompiuterių resursais.
Dirbti su šiais kompiuteriais ir tobulinti fizikos, informacinių technologijų žinias, specializuotis atlikti kompiuterinį modeliavimą gali kompiuterinės fizikos ir modeliavimo studijų programos studentai, o būtent jais labai džiaugiasi ir didžiųjų įmonių vadovai. „Didžiuojamės savo komandoje turėdami ir VU Fizikos fakulteto absolventų, kurių analitinis mąstymas, gebėjimai spręsti inžinerines problemas, drąsa rizikuoti ir smalsumas geriausiai tinka dar tik besivystančioje ir sparčiai tobulėjančioje didžiųjų duomenų technologijų srityje“, – sako Gintaras Sakalas, SEB Didžiųjų duomenų skyriaus vadovas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!