Vasario 4–6 d. vyksiančioje parodoje „Studijos 2016“ pirmą kartą Lietuvoje bus pristatyta unikali Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) ekspozicija. Su Visatos paslaptimis joje lankytojus supažindins keli šioje organizacijoje dirbantys lietuvių tyrėjai, tarp jų – VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Andrius Juodagalvis.
„Mūsų ekspozicija turėtų sudominti ne tik besiruošiančius studijuoti, bet ir visus, kurie domisi Visatos bei subatominio pasaulio paslaptimis, CERN veikla. Nors fizika ir technika yra dažniausiai pabrėžiamos sritys kalbant apie CERN, laboratorijoje atliekami tyrimai įkvepia ir rašytojus bei menininkus“, – teigia A. Juodagalvis.
Mokslininkas sako, kad jų ekspoziciją sudarys dvi dalys – plakatų paroda „CERN in Images“, pristatanti Europos dalelių fizikos laboratoriją CERN bei jos sprendžiamus uždavinius, ir interaktyvi instaliacija „Interactive LHC Tunnel“, demonstruojanti Didžiojo hadronų greitintuvo (Large Hadron Collider, LHC) eksperimentų veikimą ir kartu pristatanti didžiausią pasaulyje mokslo eksperimentą fizikos srityje. Parodos lankytojai patys galės išbandyti protonų greitinimą ir didžiuliame ekrane matyti, kaip nuo protonams suteiktos energijos priklauso jų susidūrimo padariniai, fiksuojami milžiniškais detektoriais.
„Dar vienas interaktyvus vaizdavimas supažindins lankytojus su Higso lauko vaidmeniu mūsų Visatoje. Higso bozono atradimas ir jo studijos – vieni svarbiausių Didžiojo hadronų greitintuvo uždavinių, kurie 2012 m. buvo sėkmingai įgyvendinti. Tad kviečiame pamiklinti kojas žaidžiant protonų futbolą“, – apie CERN ekspoziciją toliau pasakoja dr. A. Juodagalvis.
CERN ekspozicijos pristatymą Lietuvoje inicijavo Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Šveicarijoje, nuolatinis Lietuvos Respublikos atstovas prie Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje Rytis Paulauskas.
Su Interaktyviuoju LHC tuneliu galite susipažinti čia.
Parengta pagal LITEXPO informaciją.
Komentarų nėra. Būk pirmas!