Vilniaus universitetas, puoselėdamas pamatines studijų kokybės vertybes, toliau aktyviai vykdo esamų studijų programų peržiūrą. 2013 m. I pusmetį (iki 2013 m. birželio 30 d.) Studijų kokybės vertinimo centrui (SKVC) išoriniam vertinimui buvo pateiktos 29 vykdomos studijų programos. SKVC vertino 12 pirmosios pakopos, 16 antrosios pakopos bei 1 vientisųjų studijų programų savianalizės suvestines (1 lent.). Šiuo metu jau įvertintos 24 studijų programos, o likusios 5 (visos Matematikos ir informatikos fakulteto) turėtų būti įvertintos iki šių metų lapkričio pabaigos.
„Šį pusmetį visos VU vykdomos studijų programos buvo analizuojamos tarptautinių ekspertų. Džiaugiamės, kad daugelis jų įvertintos aukštais balais“, – teigė VU studijų direktorė Jekaterina Bortkevič. Iš vertintų programų 6 metams jau akredituotos Orientalistikos centro Azijos studijų (pirmoji pakopa) bei šiuolaikinių Azijos studijų (antroji pakopa) studijų programos, taip pat Ekonomikos fakulteto vykdoma vadybos ir verslo administravimo (pirmoji pakopa) studijų programa. Žinoma, jog 6 metams siūlomos akredituoti ir Gamtos mokslų fakulteto neurobiologijos (antroji pakopa) bei mikrobiologijos (antroji pakopa) studijų programos, taip pat Fizikos fakulteto studijų programos energetikos fizika (pirmoji pakopa), medžiagotyra ir puslaidininkių fizika, lazerinė fizika ir optinės elektronikos, aplinkos ir cheminė fizika, teorinė fizika ir astrofizika (visos antrosios pakopos).
Aukščiausius įvertinimus (24 balus) ekspertai skyrė Orientalistikos centro Azijos studijų bakalauro ir šiuolaikinės Azijos studijų magistrantūros programoms. Atitinkamai 22 ir 20 balų teko neurobiologijos bei mikrobiologijos magistrantūros programoms. Visos Fizikos fakulteto programos surinko atitinkamai 21–23 balus. Tačiau kai kurioms pirmosios pakopos studijų programoms – nanotechnologijų ir medžiagotyros programai bei Kauno humanitariniame fakultete vykdomai vadybos ir verslo administravimo programai – ekspertai turėjo pastabų, todėl akreditavo 3 metams. Daugelis kitų vertintų studijų programų taip pat gavo nemažus įvertinimus, tačiau sprendimas dėl akreditavimo kol kas nepriimtas.
Daugeliu atvejų ekspertai palankiai vertina universiteto dėstytojų kompetenciją ir materialiuosius išteklius, nors pateikiama nemažai pastabų dėl bendros universiteto politikos dėstytojų kompetencijos tobulinimo atžvilgiu trūkumo. Nemažai kritikos sulaukiama ir dėl nepakankamo studijų tarptautiškumo. Pasak VU Studijų direkcijos Studijų programų skyriaus vedėjos Daivos Lepaitės, ekspertai atkreipė dėmesį į dėstytojų ir studentų akademinius mainus, kurie mūsų studijų programose nėra intensyvūs. „Kol kas nedidelis ir užsienio studentų pritraukimas į studijas, taip pat trūksta su studijomis susijusios informacijos užsienio kalba universiteto viešojoje erdvėje bei fakultetų tinklalapiuose. Be to, kai kuriose studijų programose reikėtų atkreipti daugiau dėmesio į baigiamųjų darbų santraukų kokybę užsienio kalba, mažokas ir studijų dalykų pasirinkimas, vangokai veikia studijų programų komitetai, ne itin aktyvus socialinių partnerių dalyvavimas programos tobulinimo procesuose“, – teigia D. Lepaitė.
Kitą pusmetį išoriniam vertinimui ketinamos teikti dar 32 VU studijų programos (2 lent.). Jas taip pat vertins įvairios tarptautinių ekspertų grupės. Tikimasi ne mažiau teigiamų įvertinimų bei naudingų pastabų, kurie padės tobulinti universiteto studijų programas.
Išorinis vykdomų studijų programų vertinimas atliekamas ne rečiau kaip kartą per 6 metus. Studijų programos kokybė vertinama balais pagal šias sritis: programos tikslus ir numatomus studijų rezultatus, programos sandarą, personalą, materialiuosius išteklius, studijų eigą ir jos vertinimą, programos vadybą. Sprendimas dėl programos akreditavimo priimamas atsižvelgiant į vertinimo rezultatus.
Studijų programa akredituojama 6 metams, jei įvertinimas sudaro ne mažiau kaip 18 balų, nė viena vertinama sritis nėra įvertinama „nepatenkinamai“ arba „patenkinamai“ ir programa atitinka Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos keliamus reikalavimus studijų programoms. Studijų programa akredituojama 3 metams, jei įvertinimas sudaro ne mažiau kaip 12 balų, atsižvelgiant į jau išvardytus kriterijus. Kitais atvejais studijų programa neakredituojama.
Studijų programų vertinimą vykdo SKVC. Programų vertinimo procesas padeda aukštosioms mokykloms vykdyti kokybės kontrolę ir tobulinti studijas, o apie rezultatus informuoti visuomenę.
Komentarų nėra. Būk pirmas!