Idėja, kad reikia labiau skatinti verslo ir mokslo dialogą, nėra nauja. Šiemet šį iššūkį priėmė viešoji įstaiga „Saulėtekio slėnis“. Kovo 19 d. ji surengė pirmą verslo ir mokslo bendravimo iniciatyvos „Fakultetų penktadieniai“ diskusiją. Į ją buvo pakvieti VU, VGTU ir Saulėtekio mokslo ir technologijų parke įsikūrusių įmonių atstovai. Renginyje pristatyti keturi pranešimai, skirti mokslinių ir akademinių iniciatyvų klausimams.
VU Taikomųjų mokslų instituto direktorius prof. habil. dr. Artūras Žukauskas pristatė Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC), įsikursiančio integruotame mokslo, studijų ir verslo slėnyje „Saulėtekis“, koncepciją ir darbų barą. Ypatingą dėmesį jis skyrė elektronikos technologijų perspektyvai. Pasak A. Žukausko, centre bus dirbama su fotoelektros technologija, leidžiančia paversti saulės šviesos energiją elektros energija. Ši technologija kol kas yra labai brangi, tačiau neabejotinai perspektyvi.
NFTMC bus dirbama ir su organiniais puslankiais. „Jie taikomi visuose lazeriniuose spausdintuvuose ir kopijavimo aparatuose. Taip pat egzistuoja televizorių, paremtų šia technologija, prototipai“, – sakė A. Žukauskas. Pasak jo, organiniai puslankiai leistų įgyvendinti tokias ateities vizijas kaip sulankstomas kompiuterio ekranas arba šviečiantys tapetai. Ypatingo dėmesio verta dar viena – kietakūnio apšvietimo technologija, kuri, A. Žukausko teigimu, atveria naujus horizontus energijos taupymo srityje. „Tai yra ypač aktualu Lietuvai šiandien“, – pabrėžė VU Taikomųjų mokslų instituto direktorius.
VUB ateitis: „1+1=1“
Iki 2012 m. vasario „Saulėtekio“ slėnyje turi iškilti Vilniaus universiteto bibliotekos (VUB) Mokslinės komunikacijos centro pastatas, kartais dar vadinamas „naująja VU biblioteka“. Generalinė VUB direktorė Irena Krivienė pabrėžė, kad Vilniaus universiteto bibliotekos ateitį galima apibrėžti matematiškai neteisinga formule: „1+1=1“. „Pirmas vienetas čia simbolizuoja istorinę Vilniaus universiteto biblioteką, kuri liks centriniuose VU rūmuose. Kitas vienetas – Mokslinės komunikacijos centras (MKC) Saulėtekyje. Abu šie centrai sudarys vieną Vilniaus universiteto biblioteką“, – aiškino šios formulės esmę I. Krivienė.
VUB generalinė direktorė pabrėžė, kad Mokslinės komunikacijos centras Saulėtekyje nebus klasikinio pavidalo biblioteka. „Mes modeliavome būsimo centro erdves, atsižvelgdami į funkcionalumą, pasiekiamų atvirų fondų koncepciją, maksimalų erdvės panaudojimą, atvirumą – centras dirbs visą parą septynias dienas per savaitę“, – sakė I. Krivienė. Generalinė bibliotekos direktorė taip pat patikino, kad MKC daugiau dėmesio bus skiriama ne tik tradiciniams, bet ir virtualiems informacijos ištekliams.
Mokslinės komunikacijos centras bus atviras visų „Saulėtekio“ slėnyje įsikursiančių mokslo ir verslo įstaigų atstovams. „Iki šiol Lietuvos bibliotekos neturi specialios patirties, kaip teikti informaciją verslininkams, tad svarbus iššūkis – sukurti informacinę struktūrą verslo atstovams. Esu tikra, kad mes su tuo sėkmingai susitvarkysime“, – sakė I. Krivienė.
„Be bendravimo nebus sėkmės“
Įdomūs buvo ir kiti renginio pranešimai. Lietuvos mokslo tarybos Mokslo finansavimo departamento direktorius dr. Eugenijus Stumbrys pristatė „gyvųjų laboratorijų“ (angl. Living labs) koncepciją. Šiandien „gyvosiomis laboratorijomis“ tampa tyrimams ir inovacijoms skirti forumai, kuriuose kuriami nauji produktai, paslaugos ir procesai, įtraukiant į tai vartotoją kaip „bendraautorį“. „Vartotojas turi dalyvauti kūrimo procese nuo pat pradžių. Naujojoje ideologijoje, kurią galima apibrėžti kaip „mokslas, verslas ir vartotojas“, esminiu veikėju tampa būtent vartotojas. Jis diktuoja sąlygas ir reikalauja sau patogaus produkto“, – paaiškino „gyvųjų laboratorijų“ ideologijos principus E. Stumbrys. „Gyvosios laboratorijos“ yra ypač populiarios Skandinavijos šalyse, kur jau vykdoma nemažai atitinkamų programų (pavyzdžiui, LILAN – Living lab in the North), tačiau Lietuvoje tai yra naujovė.
VGTU lektorius Eigirdas Žemaitis pristatė atvirų iniciatyvų forumą „Aš, idėja“. „Mūsų projektas yra unikalus, nes jis neturi jokios finansinės paramos. Tai tiesiog socialinė iniciatyva, kuri gimė kelių žmonių pastangomis“, – sakė jis. Pagrindinis projekto tikslas – renginių, kurie skatintų tarpdisciplininių žinių teikimą, organizavimas. Kol kas šis projektas vykdomas VGTU, tačiau jo iniciatoriai tikisi, kad anksčiau ar vėliau jis išeis į platesnę erdvę.
Apibendrindamas pirmą šiemetinį „Fakultetų penktadienių“ renginį VšĮ „Saulėtekio slėnis“ direktorius Andrius Bagdonas sakė tikįs, kad tokie susitikimai taps tradiciniai. „Be bendravimo nebus sėkmės“, – pabrėžė jis dalijimosi mintimis tarp akademinės ir verslo bendruomenių svarbą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!