Įsivaizduokite, kad kreipiatės į psichiatrą dėl alkoholizmo, o jis vietoj receptinių vaistų jums išrašo varškės sūrio. Neseniai paskelbti tyrimai žurnale „Neuropsychopharmacology“ rodo, kad tai nėra taip keista, kaip gali atrodyti.
Tarptautinė mokslininkų komanda ištraukė kilimėlį iš po farmacijos pramonės kojų, paskelbdama, kad „Campral“, patentuotas vaistas, skirtas alkoholizmo gydymui, yra galbūt tiek pat naudingas, kiek ir stiklinė pieno. Pasirodo, „Campral“ poveikis alkoholizmui yra ne dėl šio vaisto, bet dėl tablečių sudėtyje esančio kalcio. Visiems gerai žinoma, kad kalcis labai svarbus mikroelementas, įeinantis į raumenų bei kaulų sudėtį. Ne visi žino, kad kalcis yra esminis mikroelementas, reikalingas nervų sistemos veiklai. Su maistu kalcis daugiausia gaunamas iš pieno ir jo produktų.
Paskelbto tyrimo metu mokslininkai gydė „Campral“ priklausomas nuo alkoholio žiurkes, dėl to sumažėjo jų suvartotas alkoholio kiekis. Tačiau pakeitus „Campral“ esantį kalcį į kitą mikroelementą natrį, šis vaistas įtakos alkoholio vartojimui nebedarė. Davus žiurkėms kalcio be likusios vaisto dalies, išgertas alkoholio kiekis ir vėl sumažėjo. Ištyrus alkoholikų, gydytų „Campral“, kraują, pasirodė, kad pacientai su aukštesne kalcio koncentracija ilgiau išsilaiko negerdami. Taigi mokslininkai padarė išvadą, kad kalcis yra atsakingas už sumažėjusį alkoholio vartojimą, o ne „Campral“ esanti aktyvioji medžiaga N-acetyl homotaurinas.
„Tai atradimas, viską verčiantis aukštyn kojom“, – sako atradimą paskelbusios mokslininkų komandos dalyvė dr. Valentina Vengelienė, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė ir mokslinė Centrinio psichikos sveikatos instituto Vokietijoje darbuotoja. Anot jos, ankstesni moksliniai „Campral“ tyrimai turi būti iš naujo įvertinti atsižvelgiant į šią naują informaciją. Žinoma, reikalingi papildomi tyrimai, kad būtų išaiškintas tikslus kalcio poveikis alkoholizmui.
Ši žinia paskelbta tarptautinėje spaudoje, o vokiečių laikraštis „Die Zeit“ informavo, kad Markus Heiligas, JAV nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto (NIAAA) direktorius, sakėsi „nukritęs nuo kėdės“, kai sužinojo apie rezultatus. M. Heiligas parašė komentarą apie atradimo svarbą, kuris bus paskelbtas tame pačiame žurnalo „Neuropsychopharmacology“ numeryje.
Paskelbtas rezultatas turės įtakos kelioms farmacinėms firmoms, visų pirma „Forest Laboratories“, kuri gamina ir parduoda „Campral“ JAV, ir „Merck“, kuri yra prekybos partnerė visame pasaulyje. 2013 m. rugpjūčio mėnesį mažesnė JAV firma „InnoPharma“ pradėjo naujo, pigesnio, „Campral“ pagrindu sukurto vaisto gamybą ir rizikuoja prarasti milijonus dolerių.
„Campral“ Europos rinkoje atsirado 1989 m., ir šiuo vaistu gydyta daugiau nei 1,5 mln. pacientų. Apie jį paskelbta daugiau nei 450 mokslinių straipsnių. Deja, nepaisant daugybės tyrimų, iki šių dienų tikslus vaisto veikimo mechanizmas nebuvo išsiaiškintas. Galbūt todėl, kad mokslininkai sutelkė dėmesį į veiklųjį tablečių komponentą N-acetyl homotauriną ir niekas neatkreipė dėmesio į tabletėse esantį kalcį.
Komentarų: 1
2013-11-26 11:00
TeisuolėTaip, mes tikrai daug pinigų iššvaistome tariamiems vaistams.