Ką tik išlydėjusi Lietuvoje gastroliavusį Ispanijos Ekstramadūros universiteto chorą, rugsėjo 4 d. senoji Alma Mater pasitiko Francesco Coradinio polifoninės muzikos chorą iš Arezo (vadovas ir dirigentas Robertas Tofis). Tai daugkartinis Gvido iš Arezo tarptautinio chorų konkurso, C. A. Seghizzi di Gorizia tarptautinio chorų choralinio giedojimo konkurso, Langoleno vardo tarptautinio muzikinio konkurso Eistedofe (Didžioji Britanija), Vittorio Veneto vardo (Italija) chorų konkurso nugalėtojas.
Coradinio choras – VU Užsienio kalbų instituto koordinuojamo „Lingua 1“ projekto „Kalba – visiems“ partneris. Vilniuje italų choristai ne tik dainavo kartu su muzikos gerbėjams puikiai pažįstamu daugelio konkursų laureatu Vilniaus universiteto merginų choru „Virgo“ (vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė) itališkas ir lietuviškas dainas, bet ir patys mokėsi lietuvių kalbos (dėstytoja – Rita Vickienė), susipažino su Lietuvos istorija bei kultūra: aplankė Vilniaus universitetą, Vilniaus miesto įžymybes, vyko į ekskursiją po Trakus. „Virgo“ choristės, taip pat tikslinė projekto dalyvių grupė – Vilniaus miesto 4-osios internatinės mokyklos moksleiviai – mokėsi italų kalbos. Pamokas vedė netradicinių užsienio kalbos mokymo metodų populiarintoja, italų kalbos skleidėja Manuela Calzini.
„Kalba – visiems“ – tai trejų metų trukmės kalbinis projektas, kurio idėja – per dainą, kaip patikimą kalbos mokymo priemonę, supažindinti auditoriją su šešiomis skirtingai paplitusiomis kalbomis: Baltijos valstybių – estų, latvių, lietuvių – ir plačiai vartojamomis anglų, italų ir ispanų kalbomis. Pirmaisiais projekto metais šešių valstybių partneriai išsirinko po tris jų šalyse populiarias dainas. Pasirinktos dainos apdainuoja žmogų, jo gyvenimą ir jausmus. Kiekvienai dainai yra parengta skrajutė, pateikianti dainos žodžius ir šešiomis kalbomis trumpai apibūdinanti dainos turinį. Estų, latvių ir lietuvių kalbas propaguojantys kalbininkai jau lankėsi visose trijose Baltijos šalyse: lietuviai mokė latvius, latviai – estus, o estai – lietuvius. Taip pat lietuvių kalbos mokėsi Didžiosios Britanijos Sario grafystės Vestfildo mokyklos moksleiviai ir jaunimo choras, estų kalbą krimto La Lagunos universiteto studentai ir choristai, Arezo miesto mokyklų moksleiviai ir Coradinio choro dainininkai. Pastebėjus žodžių tarties problemas, projekto tinklalapyje (https://www.opentoeverycitizen.net) atsirado rubrika „Dainos“, padedanti kiekvienam išmokti dainuoti visomis projekto kalbomis.
2006 metų ruduo atveria naują šio kalbinio projekto puslapį – chorų vizitų puslapį, kai lankantis svečiose šalyse choristams suteikiama galimybė mokytis kalbų natūralioje aplinkoje. Pirmieji Vilniuje tai išbandė italai. Šių metų spalį La Lagunos universiteto studentų choras (Tenerifė, Ispanija) lankysis Rygoje ir mokysis latvių kalbos, tuo tarpu choristai iš Didžiosios Britanijos vyks į Estiją, Tartu universitetą, pasimokyti dainuoti estiškai. O 2007 m. gegužės pradžioje į Vilnių suvažiuos visų šalių partnerių chorai, pasirengę atlikti 18 dainų šešiomis projekto kalbomis.
Rugsėjo 9 dieną Šv. Jonų bažnyčioje vykusiame jungtiniame polifoninės Coradinio grupės ir VU merginų choro „Virgo“ koncerte Vilniaus miesto visuomenei buvo pristatytos trys skirtingų laikotarpų italų dainos: Renesanso laikų Giovannio Giacomo Gastolfio daina „L’innamorato da Balletti a 5 voci“, toskaniečių liaudies daina „O ragazzina “ (apie gražiąją geltonplaukę mergaitę) ir mūsų klausytojams puikiai pažįstamas „Vergų choras“ iš Giuseppe‘s Verdi operos „Nabukas“.
Dainas projekto chorams aranžavo Angiolo Maccarinis, chorui dirigavo Robertas Tofis. Koncerte skambėjo abiejų chorų atliekamos lietuviškos dainos: M. K. Čiurlionio harmonizuota lietuvių liaudies daina „Anoj pusėj Nemuno“, J.Tallat- Kelpšos harmonizuota lietuvių liaudies daina „Tris dienas, tris naktis“ ir Benjamino Gorbulskio daina „Vasaros šokis“, žodžiai – Alekso Dabulskio. Dainas projekto chorams aranžavo ir lietuvių-italų chorui dirigavo Rasa Gelgotienė.
Antroje koncerto dalyje buvo atliekamas W. A. Mozarto 250-ajam gimtadieniui specialiai paruoštas kūrinys – W. A. Mozarto „Missa brevis in D“, giedamos jungtinio italų-lietuvių choro. Akompanavo Alessandras Tricomis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!