Sausio 24 d. Vilniaus miesto rotušėje buvo iškilmingai įteiktos Šv. Kristoforo statulėlės. Dešimčia vadinamųjų Vilniaus „Oskarų“ buvo įvertinti labiausiai savo veikla Vilniaus miestui 2019 m. nusipelnę asmenys. Šv. Kristoforo statulėle buvo apdovanota mokslininkų grupė, ištyrusi ir identifikavusi 1863-1864 m. sukilėlių palaikus. Už odontologines iniciatyvas įvertinta Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto profesorė Alina Pūrienė.
Identifikuoti sukilimo vadų palaikai
Nuo 2017 iki 2019 m. sostinės Gedimino kalne Lietuvos nacionalinio muziejaus vykdytų archeologinių tyrimų metu buvo rasti ir atpažinti 1863–1864 m. sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Kosto Kalinausko palaikai. Bendradarbiaujant Vilniaus universitetui, Lietuvos nacionaliniam muziejui, Lietuvos istorijos institutui ir Valstybinei teismo medicinos tarnybai buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurių istorinė reikšmė prilyginama Lietuvos Nepriklausomybės akto suradimui.
Vilniaus universiteto mokslininkas prof. dr. Rimantas Jankauskas koordinavo identifikavimo darbus, analizavo ir apibendrino archeologinių, istorinių, antropologinių tyrimų duomenis, o to paties universiteto mokslininkė dr. Justina Kozakaitė atliko detalų antropologinį palaikų tyrimą. Lietuvos istorijos instituto tyrėja prof. dr. Tamara Bairašauskaitė atliko išsamius istorinius ir biografinius tyrimus, turėjusius didelę reikšmę palaikų identifikavimui. Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai Gytis Grižas ir Valdas Steponaitis ne tik atliko archeologinius tyrimus, bet ir prisidėjo prie palaikų identifikavimo rezultatų analizės. Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertas dr. Giedrius Kisielius atliko detalų palaikų teismo medicininį tyrimą, o šios tarnybos ekspertė Jūratė Jankauskienė – genetinį sukilėlių palaikų identifikavimą.
Mokslininkų dėka buvo atverstas naujas puslapis Lietuvos istorijoje, įkvėpęs istorinės atminties dialogą, plėtojamą valstybiniu lygmeniu. Šis dialogas atsispindėjo ne tik Vilniuje organizuotų sukilėlių valstybinių laidotuvių metu, užrašais lietuvių, lenkų ir gudų kalbomis ant sukilėlių paminklų, bet ir skatinant Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos valstybes iš naujo permąstyti bendrus atspirties taškus savo istorijoje.
Padidino odontologinių paslaugų prieinamumą
Nuo 2019 m. neįgaliesiems pradėtos teikti odontologinės paslaugos namuose atliepė labai reikalingą ir ilgus metus ignoruotą poreikį. Unikalų ir vienintelį tokios paskirties projektą „Odontologinių paslaugų teikimo pacientams su negalia modelio sukūrimas“ inicijavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkė prof. Alina Pūrienė. Šis projektas vienija Naujininkų poliklinikos, Vilniaus rajono centrinės poliklinikos ir VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos gydytojus odontologus ir specialistus.
Paslaugos teikiamos sunkiausią negalią turintiems žmonėms, kurie dažnu atveju odontologo dėmesio sulaukė pirmą kartą gyvenime. Per metus buvo aplankyta ir pagydyta 570 neįgaliųjų.
A. Pūrienės iniciatyva Vilniuje vyksta ir daug kitų prevencinių projektų ir programų. Profesorės iniciatyva organizuojamas „Burnos vėžio profilaktikos“ projektas tęsiasi jau šeštus metus. Visoje Lietuvoje vyksta nemokami patikrinimai dėl burnos vėžio. Neatlygintinai apžiūrimi ir ištiriami visi atėję pasitikrinti asmenys, tiriama informacija apie galvos ir kaklo srities onkologinius susirgimus, įvairiomis priemonėmis skatinama ankstyva burnos vėžio diagnostika ir prevencija.
Šių projektų iniciatorė ir pagrindinė vykdytoja profesorė dr. A. Pūrienė savo veikla atvėrė naujas odontologijos galimybes ir perspektyvas. Mokslininkės suburtos komandos ir jos įkvėptų specialistų dėka neįgalieji apsaugomi nuo odontologinių problemų, o burnos vėžio profilaktika laiku užkerta kelią daugybei navikinių susirgimų Lietuvoje. Jaunieji odontologai ir odontologijos studentai auga ir tobulėja aplinkoje, kuri skatina empatiją, atjautą ir žmogiškąjį gerumą.
Komentarų: 3
2020-01-27 12:40
NedaMan pavyko tik du suskaičiuoti.Kas trečias?Jankauskas. Pūrienė ir…
2020-01-27 14:17
Liudmila JanuškevičienėJustina Kozakaitė
„..to paties universiteto mokslininkė dr. Justina Kozakaitė“
2020-01-27 14:18
Rimantas“…o to paties universiteto mokslininkė dr. Justina Kozakaitė atliko detalų antropologinį palaikų tyrimą”