Sveikatos ir sporto centras nuo 2012–2013 mokslo metų pradeda įgyvendinti naują magistrantūros studijų programą „Taikomoji fizinė veikla“ (TFV). Pagal šią programą bus rengiami specialistai, kurie galės dirbti neįgaliųjų ir pagyvenusio amžiaus žmonių rekreacijos, reabilitacijos ir fizinės veiklos srityse, gebės įgyvendinti originalias idėjas atlikdami mokslinius tyrimus psichomotorinių problemų, fizinės veiklos, aptarnavimo ir įgalinimo srityse. Į šią studijų programą priimami medicinos ir sveikatos, socialinio darbo, slaugos, sporto krypčių bakalaurai. Kolegijų medicinos ir sveikatos, reabilitacijos, socialinio darbo, slaugos krypčių absolventams bus galimybė baigti papildomąsias TFV studijas.
Programos ištakos ir atsiradimas
Taikomoji fizinė veikla kaip savarankiška mokslo ir studijų kryptis susikūrė XX a. paskutiniame dešimtmetyje. Jos tikslas – gerinti neįgaliųjų ir vyresnio amžiaus asmenų gyvenimo kokybę. Norėdama išspręsti taikomosios fizinės veiklos specialistų trūkumo ir kokybiško rengimo problemą Europos komisija 1999–2000 m. vykdė programą „Neįgaliųjų asmenų edukacinė ir socialinė integracija per taikomąją fizinę veiklą“. Programos tikslas buvo nustatyti „geros praktikos“ tendencijas neįgaliųjų asmenų ugdymo ir socializacijos srityse, o uždaviniai – bendrų Europos universitetams studijų programų parengimas taikomosios fizinės veiklos srityje ir kokybiškas specialistų rengimas įvairiais ugdymo lygiais, nustatant šios srities specialisto modelį Europoje.
Tinkamas neįgaliųjų fizinis ugdymas ir įvairiapusis reabilitacijos priemonių ir metodų parinkimas reikalauja iš taikomosios fizinės veiklos specialistų specialių įgūdžių ir išsamių pedagogikos, psichologijos, sociologijos ir biomedicinos mokslų srities dalykinių žinių. Tokių specialistų neabejotinai trūksta Lietuvos Respublikoje. Šiuo metu Lietuvoje yra 300 neįgaliųjų elitinių sportininkų, kuriems skiriamas vienas oficialiai įdarbintas treneris, o TFV specialistai darbui su vyresniojo amžiaus žmonėmis neruošiami. Todėl TFV antrosios pakopos studijų programa padės rengti aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie yra baigę specializuotas tokio pobūdžio ar artimas bakalauro studijas, taip pat kitų sričių specialistus, baigusius bakalauro studijas sporto srityje ir įgijusius trenerio-pedagogo specialybę. Visas šias nuostatas remia Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos politika, kuri siekia suteikti vyresniojo amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems lygias teises ir galimybes dalyvauti visose visuomenės gyvenimo srityse ir paneigti netinkamą įprastinę ir diskriminuojančią nuostatą, kad neįgalieji yra ligoniai, o vyresniojo amžiaus žmonės nekonkurencingi ir tik medicinos specialistai turi reglamentuoti jų fizinę veiklą.
Siekiant sukurti prielaidas žiniomis grįstos visuomenės plėtrai ir atsiliepiant į specialistų poreikių realijas, Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro pedagogai 2009 m. atliko VU Medicinos fakulteto I–II kurso studentų anketinę apklausą dėl poreikio studijuoti pagal naujai rengiamą TFV magistrantūros programą. Tyrime dalyvavo 50 respondentų, studijuojančių pagal bakalauro studijų programas „Visuomenės sveikata“, „Kineziterapija“, „Slauga“ bei „Medicina“. Tyrimo duomenimis, į klausimą „Ar norėtumėte (ketintumėte) studijuoti TFV magistrantūroje?“ net 60 proc. respondentų atsakė teigiamai.
Neįgalieji visuomenėje turi išskirtines fizines ir psichologines ypatybes bei specialiųjų poreikių siekiant lygių teisių ir galimybių dalyvauti fizinio ugdymo, neįgaliųjų sporto, rekreacinės ir buitinės veiklos srityse. Taikomosios fizinės veiklos magistrantūros programos tikslas siejamas su Lietuvos, kaip Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) ir Europos Sąjungos (ES) narės, vystymosi perspektyvomis bei įsipareigojimais: parengti specialistus, kurie aktyviai dalyvautų sprendžiant neįgaliųjų ir vyresniojo amžiaus asmenų socialinės atskirties mažinimo bei lygių galimybių įgyvendinimo visuomenėje problemas – švietimo, aukštojo mokslo, mokymosi visą gyvenimą, reabilitacijos, rekreacijos, fizinio ugdymo bei sporto srityse.
Į Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro magistrantūros programą „Taikomoji fizinė veikla“ numatoma kasmet priimti nuo 15 iki 25 studentų. Daugiau apie šias studijas Sveikatos ir sporto centro tinklalapyje www.ssc.vu.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!