Lapkričio 8 d. Vilniaus geležinkelio stoties antrajame aukšte atidaryta neįprasta paroda, tiksliau – pradėtas rodyti mokslo ir meno spektaklis „Langas į šviesą”. Projekto autorius ir režisierius – profesorius Paolo Di Trapani iš Insbrijos universiteto (Italija).
Šiuo metu jis Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Kvantinės elektronikos katedroje dirba pagal Europos Sąjungos Marie Curie Chair programą. Paroda-spektaklis organizuota bendromis Vilniaus universiteto, VšĮ „Vilniaus festivaliai” ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos pastangomis.
Neįprastos parodos atidaryme dalyvavo daug svečių – tarp jų nepaprastasis ir įgaliotasis Italijos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Giulio Prigioni ir Vilniaus universiteto rektorius Benediktas Juodka. Visus atėjusius teko padalyti į dvi grupes. Vienai grupei prof. Paolo Di Trapani vedė ekskursiją asmeniškai, kitą grupę po ekspozicijos sales vedžiojo Vilniaus universiteto studentas, kuris kartu su kitais dirbs parodoje visą jos eksponavimo laiką – nuo lapkričio 9 iki gruodžio 1 dienos.
Kalbėdamas per ekspozicijos atidarymą VU rektorius B. Juodka pabrėžė, kad šis mokslinis spektaklis yra puikus mokslo internacionalizacijos pavyzdys. „Ši paroda yra dviejų universitetų – Insbrijos universiteto Italijoje ir Vilniaus universiteto – bendradarbiavimo rezultatas”, – teigė jis. B. Juodka taip pat pažymėjo, kad mokslas ir menas yra du labai svarbūs kultūros reiškiniai, sėkmingai atsispindėję „Lango į šviesą” projekte.
Parodoje-spektaklyje atkuriami įvairūs gamtos reiškiniai, susiję su šviesos sklaida. „Čia yra rekonstruojama atmosfera – vaivorykštė, dangaus spalvos. Mes atkartojame visus šviesos reiškinius, kuriuos galima aptikti gamtoje, tačiau tai, kam gamtoje reikia šimtų kilometrų erdvės, mes atkuriame vos kelių metrų lopinėlyje”, – pasakojo apie savo projektą prof. Paolo Di Trapani. Parodos lankytojų laukia septynios salės, kurių pavadinimai atskleidžia, kokius stebuklus ten galima pamatyti – „Vaivorykštė”, „Oro spalvos”, „Šešėlių spalvos”, „Žvilgsnis į saulę” ir pan.
„Mokslas yra teatras”, – teigia Paolo Di Trapani. Parodos-spektaklio kūrėją labai domina meno ir mokslo sąsaja. Neatsitiktinai pačioje parodoje šalia gamtos reiškinių imitacijos galima išvysti ir kai kurių garsių paveikslų reprodukcijas. Paolo Di Trapani siekė parodyti, kaip tiksliai menininkai sugeba pastebėti ir pateikti „oro spalvą”, užfiksuoti reiškinius, į kuriuos dauguma žmonių tiesiog nekreipia dėmesio.
Profesorius iš Italijos prisipažįsta, kad dirbdamas su atmosferos reiškinių atkūrimu ir pats tapo šiek tiek menininku. „Po visų eksperimentų laboratorijoje pravėriau langą ir staiga supratau, kad regiu ir pastebiu visas tas gamtos spalvas, kurių nesugebėdavau pamatyti anksčiau”, – sako jis.
Parodos darbo laikas yra suskirstytas pagal skirtingas interesantų grupes. Dieną laukiami moksleiviai, o vakarai skirti visiems besidomintiems gamtos stebuklais. Šeštadieniais ir sekmadieniais taip pat planuojamos ekskursijos šeimoms. Paolo Di Trapani mano, kad šviesos žaismui, jos spalvų įvairovei neliks abejingi nei vaikai, nei suaugę žmonės.
Komentarų nėra. Būk pirmas!