Genai yra DNR darbinės dalys, turinčios visą informaciją, reikalingą gyvybei susiformuoti ir funkcionuoti. Tiek žmonės, tiek mikroskopinės kirmėlės turi apie 19 tūkst. genų. 98% mūsų genų sutampa su beždžionių genais, 80% – su pelių genais, 20% – su mažyčių kirmėlių genais. Kaip genai veikia? Kaip klaidos genuose sukelia ligas? Kaip genetinė informacija yra perduodama iš kartos į kartą? Kaip galima pakeisti genus? Kaip genus galima perkelti į augalus ar gyvūnus? Ką veikia kiekvienas genas žmogaus organizme? Į šiuos ir kitus ne mažiau įdomius klausimus atsakymų ieško genetikai. Taigi genetika yra mokslas apie genus ir jų „namus“ – chromosomas. Genetika turi ir platų praktinį taikymą. Ligų diagnostika ir jų gydymas, naujų vaistų ir gydymo technologijų kūrimas, naujų veislių išvedimas, teismo ekspertizės, nykstančių augalų ir gyvūnų rūšių apsauga – visa tai yra genetikos kasdienio taikymo sritys. Per pastaruosius dešimt metų už mokslinius tyrimus genetikos mokslo srityje buvo paskirtos šešios Nobelio premijos.
Ką veikia genetikai?
Genetikai gali dirbti įvairius darbus. Žemės ūkio srityje naujas perspektyvas genetikams atveria genų inžinerija ir įvairių žemės ūkio augalų ir gyvulių genomų iššifravimas. Dabar tampa įmanoma genetiniais metodais padidinti produktyvumą, sukurti naujas atsparias kenkėjams ir nepalankioms aplinkos sąlygoms veisles. Gerų genetikos žinių reikalauja ir palyginti nauja mokslo sritis – bioinformatika. Šis mokslas naudoja kompiuterinius metodus genomų analizei. Biomedicinoje genetikos panaudojimas ypač išaugo iššifravus žmogaus genomą. Tai atvėrė naujas galimybes nustatant ligas sukeliančius genus, konsultuojant ligonius, kuriant naujus vaistus ir gydymo metodus. Su biomedicina labai susijęs ir biotechnologijų verslas, kuriame genetikai yra vieni iš pagrindinių naujų produktų ir technologijų kūrėjai. Genetiniai metodai gali būti naudojami laukinių rūšių nustatymui ir jų apsaugos strategijų kūrimui. Taip pat galima kurti ir naujus mikroorganizmus, kurie galėtų skaidyti įvairias aplinką teršiančias medžiagas. Taigi ir aplinkosaugoje genetika turi platų pritaikymą. Genetikos žinios ir genetiniai metodai labai svarbūs teismo medicinoje ir teismo ekspertizėje – pagal nusikaltimo vietoje paliktus mikroskopinius DNR pėdsakus galima nustatyti nusikaltėlio asmenybę. Panašūs DNR analizės metodai gali būti taikomi ir istorijos bei archeologijos tyrimuose. DNR galima išskirti net iš tūkstantmečius žemėje išgulėjusių kaulų liekanų ir taip rekonstruoti senovę. Genetiniais metodais taip pat galima tyrinėti senųjų žmogaus populiacijų migraciją, vykusią prieš tūkstančius metų.
Kaip tapti genetiku?
Paprasčiausias būdas tapti genetiku – studijuoti genetiką Vilniaus universitete. Vilniaus universitetas – vienintelė Lietuvos aukštoji mokykla, kurioje galima įgyti genetiko kvalifikaciją. Šiais metais pirmą kartą bus vykdomas priėmimas į genetikos bakalauro studijų programą. Anksčiau norintieji tapti genetikais turėdavo ieškoti aplinkinių kelių – baigti molekulinės biologijos arba biochemijos bakalauro studijas ir tik tada gilintis į genetikos subtilybes magistrinių studijų Vilniaus universitete metu. Dabar tai galima daryti tiesiogiai – pakanka savo studijoms pasirinkti Vilniaus universiteto genetikos bakalauro studijų programą. Nepraleiskite progos tapti pirmaisiais genetikos bakalaurais Lietuvoje!
Komentarų: 8
2010-07-16 14:23
DonatasLaba diena,
mane jau seniai domina su genetika susiję dalykai (pvz: genų inžinerija). Norėčiau sužinoti, kokiose srityse po bakalauro bus galima įgyti magistratūros laipsnį (trumpiau tariant kokiose srityse bus galima pratęsti studijas)?
Taip pat būtų įdomu sužinoti, kokia darbo pasiūla įgyjus genetikos bakalauro laipsnį?
Na ir svarbiausias klausimas: Ar yra galimybė, kad kitais metais bus formuojama tokių studijų grupė, nes gimnazijoje liko dar vieni mokslo metai :) ?
2010-07-26 13:45
JuozasPo genetikos bakalauro studijas Lietuvoje bus galima testi genetikos, mikrobiologijos ir molekulines biologijos magistro studiju programose VU, molekulines biologijos studijose VDU. Darbo pasiula – medicinos istaigose, mokslo institutuose, gamybinese ir mokslines/diagnostines irangospardavimo firmose. O galima ir savo versla isteigti…
Genetika nuo siol VU yra ne specializacija, o atskira studiju programa. Todel priemimas bus kasmet, planuojama priimti po 25 studentus. Siu metu priemimo rezultatai rodo, kad norinciu studijuoti genetika yra daug, tad, Donatai, belieka belieka gerai mokytis gimnazijoje ir kitais metais ateiti i VU.
2012-01-17 11:27
TomasSveiki,
turiu gera naujiena;) tai mano redukcines asies tobulumas;) siuo metu skurdus zodynelis, bet as net nesimokes;) galeciau duoti suvokti, tai kas yra abstraktu;] mano nuomone, kad tai padetu ivairiems tyrimams;) kurie susije su genetika. tai ne komercinis skelbimas, nes atlygio man reikia, tik mazo. tikiuosi, kad sende isipildys mano sekme. turiu liga, kuri redukcija perduoda, tik sistemiskai. niekaip negaliu susirinkti reikalingo zodyno, kad igyvendinciau savo svajone. turiu minciu, kad galima israsti vaistus, nuo vezio. tai dalybos, per puse;) ir jusu formule.. visi indeksai, po analizes, kai jus pagal derrida isanalizuociau, ivertinciau ir suvokciau. man reikia nedidelio laiko, kadjis butu isgydytas. nesjau pradeti tyrimai. turiu savo ego. jisdar tik besikuria, tai mane galite vertinti, kaip sizoidini..
man reikia suvokti, kaip magnetinio rezosisteminio ir inzinierinio deka..galimasuvokti abstrakcija abstrakcijoje;) tai ne kliedesiai, nes..
1) turiu savo standarta, kuris liepia id kisti;)
ir turiu reikalo..
kad butu israsti vaistai.
2012-01-23 11:41
Tomastaigi, kad zodynas ju pleaciasi;) o mano pasiulymas yra skalperingo menteles lastelienos nariuotakoju iforminimas egoizmo neturincioje terpeje;) jeigu is sio abstrakto suvokiate, kur reikia deti sias lasteles;) tai taip ir padarykite;]
2012-05-09 14:00
AugustėLaba diena,
norėčiau paklausti, ar studijuojant genetiką reikia informatikos bei ar studentai susiduria su rusų kalba.
2012-07-27 07:01
meAuguste, rusu tai tikrai kad nereikia, taciau informatikos ziniu pravartu tureti, nes bus biochemijos laborai .O ten reikes ivairius grafikus ir lenteles daryt .Bet imanoma padaryt .Stai antram kurse bus bioinformatika ,velgi informatika cia svarbu. As asmeniskai nelabai jau gerai moku ta informatika,bet vistiek studijuoju genetika ,nes juk viskas ismokstama. Ismoksi ir tu , tik nera cia ko bijoti…Nepasikeks …IR VISTIEK NIEKO NEPRARASI ;)
2012-10-21 12:40
DominykaaaaSveiki norėčiau paklausti kokių būtent egzaminų reikia jei ateityje galvoju stoti į genetiką ? :)
2013-12-06 13:13
AndriusDominyka,jeigu nesugebi susirasti kokių egzaminų reikia šiai specialybei tai gal visgi ne tau ši specialybė.