Šiandien Vilniaus universitete oficialiai atidaryta pirmą kartą Lietuvoje vykstanti 34-oji tarptautinė mokslinė gemologų konferencija IGC‘2015. Iš daugiau nei 30 šalių į Vilnių atvykę gemologai nagrinės naujausias brangiųjų mineralų identifikavimo, tyrimų technologijų, brangakmenių klastočių bei falsifikatų paplitimo tendencijas. Vienas pagrindinių su gemologija susijusių apsektų – ji ypač svarbi verslo sektoriui.
Atidaryme apsilankęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė, kad rengti tokią konferenciją Lietuvai tikra garbė. „Valstybei tai – didelis prestižas. O kartu ir mūsų mokslininkų ir piliečių įvertinimas“, – sakė jis.
„Didžiuojamės, kad brangusis mūsų gintaras sulaukė tiek daug tarptautinių akademikų ir tyrėjų dėmesio. Lietuvos gintaro pramonė apima ne tik verslą, bet ir turizmą bei juvelyriką. Tad besitęsiantis gemologijos plėtojimas puoselėja šalies verslumą ir kultūrinį paveldą“, – pridūrė ūkio viceministras Gediminas Onaitis.
„Man, atėjusiam iš biomedicinos mokslų, gemologija iš pirmo žvilgsnio asocijuojasi su alchemija. Bet dabar suprantu, kad šis mokslas apima daug kitų sričių: fiziką, chemiją, mineralogiją ir pan. Ne veltui esame įpratę sakyti, kad Lietuva turi du brangakmenius. Tai gintaras ir Vilniaus universitetas“, – kalbėjo VU vicerektorius ir mokslo prorektorius prof. Rimantas Jankauskas.
Konferencijos organizatorius VU Gamtos mokslų fakulteto lektorius dr. Arūnas Kleišmantas pabrėžė, kad gemologijos konferencijos ypač svarbios, kadangi pasaulyje randama vis naujų telkinių. „Gaminamos naujos falsifikacijos, imitacijos, atsiranda naujos mineralų atmainos. Susitikę mokslininkai ir laboratorijų vadovai aptaria naujoves ir efektyvius tyrimų metodus“, – pasakojo gemologas. Anot jo, svarbi ir visuomenės švietimo funkcija. Mineralų pasaulyje aptinkama apie 4500, tačiau juvelyrikoje naudojami tik 300. Šis skaičius taip pat didelis, nes, pasak mokslininko, lietuvis, nesidomintis brangakmeniais, jų galėtų išvardyti apie 10.
„Gemologija ypač naudinga šalies ekonomikai. Tai nėra tik madai ir grožiui skirtas dalykas. Šis mokslas prisideda prie naujų darbo vietų kūrimo ir skatina mokslo pažangą“, – aiškino IGC generalinė sekretorė, ilgametė Indijos gemologijos instituto vadovė Jayshree Panjikar.
Konferencijos svečias, geologas ir antropologas Johnas Saulas priminė, kad gintaras nuo seno vadintas Šiaurės regiono auksu. „Šis akmuo Lietuvą ir Baltijos regioną susiejo su klasikiniu amžiumi. Romėnai savo imperijos gyvavimo laikais niekada nebuvo pasiekę Baltijos jūros krantų, tačiau puikiai žinojo apie gintarą“, – istoriją pakartojo jis.
Apie konferenciją daugiau skaitykite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!