Vilniaus universiteto (VU) kartu su Prancūzijos ambasada ir Prancūzų institutu organizuojama tarptautinė konferencija „Culture and Imaginary Facing The War“ apims įvairias kultūros sritis ir atskleis, kokia svarbi yra kultūra karo metu. Į renginį susiburs įvairių disciplinų atstovai, kurie dalinsis idėjomis, susijusiomis su kultūros ir vaizduotės sąveika karo akivaizdoje. Konferencijoje bus diskutuojama, kaip karas veikia kultūrą ir kaip kultūra veikia konfliktą, kaip šių aspektų rezultatai atsispindi įvairiose visuomenėse.
Konferencijos „Culture and Imaginary Facing The War“ organizatoriai siekia suvienyti ir paskatinti dalyvius pakeisti požiūrį, atnaujinti žinias, kritiškai mąstyti, atrasti naujus požiūrius ir prisidėti prie bendrų pastangų suprasti, kaip kultūra gali tapti svarbia konfliktų ir taikos užtikrinimo priemone. Šioje tarptautinėje konferencijoje bus bandoma atskleisti kultūros galią karo akivaizdoje. Be to, VU inicijuota konferencija kviečia visas akademines bendruomenes ir visuomenės narius susipažinti su intriguojančiomis temomis, atveriančiomis naujas perspektyvas karo, istorijos ir meno srityse. Tikimės, kad tai bus vartai į įdomią, informacijos turtingą ir refleksijas skatinančią erdvę, kurioje galės susitikti įvairių sričių profesionalai, mokslininkai, studentai ir visi, kurie domisi siūlomomis temomis.
Viena šios konferencijos diskusijų – „Muziejai karo akivaizdoje“. Ja bus siekiama kelti svarbius klausimus apie tai, kaip muziejai gali veikti kultūriniame ir socialiniame karo kontekste. Muziejai tampa ne tik vietomis, kuriose saugomi eksponatai, bet ir erdvėmis, kuriose vyksta sąveika tarp praeities ir dabarties, kuriose žmonės gali suvokti skirtingas perspektyvas ir reflektuoti įvykius. Per muziejus karo istorija tampa gyva atminties sfera, kurioje žmonės gali susidurti su praeitimi, išreikšti skirtingus požiūrius ir formuoti bendrą suvokimą. Konferencija „Culture and Imaginary Facing The War“ kviečia suprasti, kaip muziejai dalyvauja kuriant karo įvaizdį ir kaip prisideda prie visuomenės kolektyvinio atminties formavimo.
Šias temas reflektuoja Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas ir Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė. Anot dr. A. Gelūno, vykstant karui muziejai įgyja didelę reikšmę: „Praėjus kiek laiko, išaiškėjo, kad muziejai karo metu gali daug. 2022 m. balandžio mėnesį LNDM bendruomenė surinko lėšų, nupirko ir išsiuntė į Ukrainą priemonių muziejaus vertybėms apsaugoti (pakavimo medžiagų, gesintuvų, transportavimo dėžių ir kt.). LNDM priklausančiose patalpose buvo apgyvendintos kelios karo pabėgėlių iš Donecko šeimos, Radvilų rūmų dailės muziejuje įdarbinta ir tebedirba muziejininkė iš Ukrainos, Prano Gudyno konservavimo centre dirba meno kūrinių restauratorė iš Ukrainos. 2022 m. kovo – 2023 m. birželio mėn. laikotarpiu muziejus finansavo 20 straipsnių (susijusių su Ukrainos menu ir kultūra, paveldu ir identitetu) vertimą iš ukrainiečių į lietuvių kalbą – visi jie publikuoti Lietuvos kultūrinėje spaudoje ir portaluose. 2023 m. Lietuvos nacionalinis muziejus savo lėšomis surengė 7 neplanuotas parodas, kuriose dauguma evakuotų kūrinių buvo parodyti Lietuvos lankytojams. Tokie pavyzdžiai atskleidžia, kad muziejai gali daug prisidėti karo akivaizdoje ir būti svarbūs įvairiomis veiklomis gelbstint nukentėjusią šalį.“ Dr. A. Gelūnas pabrėžia, kad ir kiti Europos muziejai galėjo ir tebegali Ukrainos kolegoms padėti panašiais būdais.
Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė dr. R. Kačkutė taip pat mano, kad muziejai turi didelę reikšmę karo akivaizdoje ir gali smarkiai pagelbėti: „Rusijos karas prieš Ukrainą keičia šiandienos tarptautinius ir kultūrinius santykius. Nors kultūros politika yra nacionalinė valstybių prerogatyva, karas motyvuoja permąstyti Vidurio ir Rytų Europos ar Europos Sąjungos kultūrinę internacionalizaciją, kas reiškia tarpusavio supratimo didinimą, naujų solidarumo tinklų radimąsi ir bendradarbiavimą plėtojant švelniąją galią. Šiandien kaip niekad svarbu suvokti, kad esame tarptautinės muziejininkų bendruomenės nariai, mūsų susitelkimas ir atsparumas yra ypač svarbus. Karo Ukrainoje realybė privertė apmąstyti mūsų laikyseną, persvarstyti ir mūsų muziejaus prioritetus. Visa širdimi ir visomis išgalėmis palaikome Ukrainą ir jos žmones, esame pasiruošę suteikti jiems pagalbą pagal savo galimybes. 2023 m. startavo paramos akcija „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“, kuri sutelkė net 100 šalies muziejų, kuriuos vienija Lietuvos muziejų asociacija. Visuomenę kviečiame prisidėti ir aukoti lėšas, kurios bus skirtos rusų naikinamo Ukrainos paveldo išsaugojimui, restauravimo medžiagų, įrangos įsigijimui.“
Tarptautinė konferencija „Culture and Imaginary Facing The War“ vyks lapkričio 30 – gruodžio 1 d. VU Teatro salėje. Reikalinga registracija. Daugiau informacijos apie programą, diskusijų dalyvius ir pranešėjus rasite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!