Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkų atliekami aukšto tarptautinio lygio tyrimai ir mokslo publikacijos neapsieina be doktorantūros studentų. Geriausiems jų įteikiamos pasaulyje pripažinto profesoriaus Virginijaus Šikšnio stipendijos, įsteigtos kartu su viešąja įstaiga „Go Vilnius“. Už išskirtinius mokslinės veiklos rezultatus vardinė stipendija šiemet skirta doktorantėms Lauritai Klimkaitei ir Kamilei Mikalauskaitei.
Prof. V. Šikšnys džiaugiasi miesto iniciatyva steigti stipendiją, kuri padeda tiek išlaikyti jaunuosius talentus, tiek pritraukti naujų. Ši stipendija yra įrodymas, kad VU GMC doktorantai pelno tarptautinį pripažinimą mokslo darbus kurdami būtent Vilniuje ir tuo garsindami universiteto bei miesto vardą.
„Lietuvos sostinė yra viena iš pasaulio vietų, kuriose kuriama gyvybės mokslų ateitis, o prie to smarkiai prisideda prof. V. Šikšnio ir jo kolegų darbai. Labai svarbu ir toliau didinti galimybes šios srities mokslininkų talentams skleistis Vilniuje ir skatinti, kad čia būtų atliekami tyrimai ir daromi atradimai, svarbūs visam pasauliui, – sako Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Dovilė Aleksandravičienė. – Gyvybės mokslų sritis yra stipri Vilnius TechFusion ekosistemos dalis, kuri prisideda prie Vilniaus tarptautinio garsinimo ir padeda pristatyti miestą kaip atvirą verslui, talentams ir investuotojams.“
VU GMC direktorius prof. Daumantas Matulis pažymi, kad ši tarptautinė vardinė stipendija ne tik puikiai parodo Lietuvos mokslo pasiekimus, bet ir atskleidžia jaunųjų mokslininkų galimybes.
Mokslo darbai – itin svarbūs
Doktorantė L. Klimkaitė sako, kad prof. V. Šikšnio stipendija yra išties išskirtinis įvertinimas, į kurį gali pretenduoti visi VU GMC studijuojantys doktorantai, tad ji pildė dokumentus daug nesitikėdama, bet labai džiaugiasi, kad jos ir kolegų įdirbis buvo įvertintas.
„Manau, stipendija skirta už ilgalaikius darbus analizuojant aktualią ir gana naują temą. Bendradarbiaudami su medikais ir fizikais ištyrėme nemažai įdomių patogeninių bakterijų savybių. Smagu, kad įdirbis ir ateities vizija šioje srityje buvo įvertinti“, – pasakoja VU GMC doktorantė. Savo doktorantūros darbuose ji tiria naujas bakterijas, kurios pastaraisiais metais atsirado ligoninėse kaip žmonių infekcijas sukeliantys patogenai. L. Klimkaitė stengiasi išsiaiškinti, kaip atskirti pavojingas ir nepavojingas bakterijas, kokios šių naujų patogenų savybės lemia jų gebėjimą sukelti infekcijas ir kaip su šiomis infekcijomis kovoti.
Kita prof. V. Šikšnio stipendijos laureatė K. Mikalauskaitė sako turėjusi viltį laimėti stipendiją, nors ir žinojo, kad VU GMC yra daug perspektyvių ir puikiai įvairiose mokslo srityse dirbančių jaunųjų mokslininkų, nusipelnančių šio įvertinimo. „Gauta vardinė stipendija pradžiugino, tačiau kartu tai didžiulė atsakomybė“, – teigia K. Mikalauskaitė.
„Tikriausiai labai smarkiai prisidėjo tai, kad man kartu su laboratorijos kolegomis pavyko išleisti nemažai publikacijų mūsų tyrimų tematika, be to, manau, kad tokiam įvertinimui nemažai įtakos turėjo ir mano aktyvus dalyvavimas ne tik nacionalinėse, bet ir tarptautinėse konferencijose, kur pristatau savo tyrimų rezultatus ir semiuosi naujų žinių iš patyrusių viso pasaulio mokslininkų“, – apie tai, kas labiausiai galėjo lemti, kad gavo garsią vardinę stipendiją, svarsto VU GMC doktorantė K. Mikalauskaitė.
Doktorantė laboratorijoje tiria amiloidinių baltymų agregacijos ypatybes. Šis procesas yra siejamas su tam tikrų neurodegeneracinių sutrikimų, tarp jų ir visiems žinomų Alzheimerio ir Parkinsono ligų, atsiradimu. Kartu su kolegomis K. Mikalauskaitė stengiasi suprasti šių ligų mechanizmus ir atrasti potencialius junginius, kurie galėtų sustabdyti šių ligų vystymąsi.
Vieno iš pasaulinių CRISPR-Cas9 genų redagavimo technologijos pradininkų biochemiko prof. V. Šikšnio vardu pavadinta stipendija skiriama trečiosios, doktorantūros studijų pakopos studentams už tarptautiniu mastu pripažintus išskirtinius mokslinės veiklos rezultatus. Šia stipendija siekiama skatinti studentus tęsti mokslinius tyrimus plečiant gyvybės procesų pažinimo ribas, pritaikant mokslo žinias žmonių gerovei kurti ir aplinkos tvarumui išsaugoti.
Komentarų nėra. Būk pirmas!