Pavasarį į Vilnių minios plūsta grožėtis sakuromis, vasarą Vingio parkas aidi nuo riedutininkų ir dviratininkų, o rudenį visi grožisi margaspalviais lapų peizažais. Viena iš rugsėjį vykusio hakatono „Hack4Vilnius“ užduočių – sukurti sprendimus, padėsiančius miestą paversti dar žalesniu. Nugalėtojų komanda „Raindrop“ pasiūlė sensorių, matuosiantį dirvožemio drėgmę ir realiuoju laiku siųsiantį informaciją apie tai, kada augalus reikia laistyti. Su nugalėtojų komandos nariais Albertu Mickėnu bei Vilgaile Narkevičiūte susitikome netradicinėje technariumo erdvėje. Technariumas apibūdinamas kaip atvira bendruomeninė erdvė Naujojoje Vilnioje, kurioje technologijomis ir inovacijomis besidomintys žmonės gali dalytis žiniomis ir įgūdžiais, bendradarbiauti ir dirbti. Jo infrastruktūra apima įrenginius nuo frezavimo staklių, 3D spausdintuvų, lazerių iki biolaboratorijos, baldų gamybos ar keramikos įrankių. „Technariumo patalpose renginius organizuoja mokyklos, tėvai atsiveda vaikus norėdami juos supažinti su savo hobiais“, – teigia čia dirbantis nugalėtojų komandos narys Albertas.
Šioje įkvėpimą ir kūrybiškumą skatinančioje erdvėje „Raindrop“ komandos nariai papasakojo apie hakatono įspūdžius ir pasidalijo tolesniais idėjos įgyvendinimo žingsniais.
Patrauklus verslumo renginių formatas
Komandai „Raindrop“ kelią į sėkmę garantavo aiškus tikslas ir įvairialypė komanda. Jos duomenų analitikė į renginį atėjo norėdama prisidėti prie inovatyvių sprendimų, skirtų Vilniaus miestui, kūrimo. „Jau turiu patirties panašaus tipo renginiuose. Esu dalyvavusi „Demola“ programoje, organizuojamoje Visorių mokslo ir technologijų parko. Ten kūrėme interaktyvaus formato „Magišką knygą“, kuri mokytų vaikus programavimo“, – sako ji. Patirties verslumo ugdymo renginiuose turi ir aplinkosaugos inžinerijos magistrė Vilgailė, kuriai hakatono formatas pasirodė patrauklus dėl trumpos trukmės ir intensyvumo: „Tai lyg tam tikras idėjų generavimo sprintas.“
Albertas hakatonuose yra dalyvavęs ir kaip dalyvis, ir kaip mentorius. Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete informatiką studijavęs, o vėliau laisvalaikiu išmokęs elektronikos Albertas sujungė dvi viena kitą papildančias sritis. „Turėti elektronikos ir programavimo įgūdžių yra labai naudinga, nes tai leidžia savo jėgomis sukurti galutinį produktą“, – sako jis.
Pasitelkę ankstesnę patirtį, dalyviai įvertino hakatono formato pliusus ir minusus. Komandos narės pagrindiniu hakatono pliusu vadina per trumpą laiką sukuriamą galutinį produktą. „Visas darbas vyksta labai efektyviai ir intensyviai. Studentai dažnai juokauja, kad hakatonai yra būdas „generuoti idėjas už maistą“, tačiau mūsų tikslas – gerai praleisti laiką ir patirti kažką naujo“, – teigia dalyvės. O Albertas įsitikinęs, kad tokio tipo renginiai ragina tiesiausiu keliu eiti prie rezultato. Renginio intensyvumas lemia ir antrą medalio pusę – nuovargį, kurį dalyviai įvardijo kaip pagrindinį tokio tipo renginių minusą.
Idėją pasiūlė savivaldybės atstovas
Komandos idėją į renginį atsinešė Albertas, kuris prieš hakatoną nusipirko visas reikiamas sensoriaus prototipo detales ir tiksliai žinojo, ką nori sukurti. „Išmokęs elektronikos savo žinias pasitelkiau kurdamas sensorių, kuris pradeda pypsėti, kai augalą jau reikia laistyti“, – sako jis. Lankydamasis technariume ir pamatęs šį sensorių Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis pajuokavo, kad prižiūrint Vilniaus miesto augalus tokie sensoriai būtų labai naudingi. Alberto teigimu, mieste pamatyta „Hack4Vilnius“ afiša surezonavo su P. Poderskio žodžiais, todėl hakatone dalyvavusi komanda nusprendė idėją įgyvendinti.
Komandos nariai džiaugėsi, kad viskas hakatono metu vyko sklandžiai. „Visi panaudojome profesines žinias ir turėjome pasiūlymų, ką ir kaip reikėtų daryti. Konsultavomės su mentoriais iš savivaldybės apie dabartinę želdinių priežiūrą sostinėje“, – teigia Albertas. Nors komandoje vyravo individualumas, prie idėjos įgyvendinimo prisidėjo visi jos nariai.
„Raindrop“ produktas parengtas bandomajam taikymui
Paklausti apie tai, kaip sekasi plėtoti hakatono idėją, nugalėtojai pabrėžė, kad motyvacijos vystyti produktą yra ir jis tikrai bus sukurtas.
„Raindrop“ sensorius iškart po hakatono ėmė stebėti technariumo šiltnamį, o laikui bėgant šių sensorių atsiras daugiau. Jau užsakytos reikalingos plokštės, tad sensorius bus sukurtas, pritaikytas entuziastų rinkai ir jį bus galima įsigyti“, – planus dėsto Albertas Viena iš šio produkto ypatybių – dirvožemio drėgmės stebėjimas realiuoju laiku, vykstantis pasielkus „The things network“ entuziastų bendruomenės palaikomą radijo ryšį. „Tokio ryšio koncentratoriai jau yra keliose Vilniaus vietose ir dengia dalį miesto. Būtų idealu, jei vienas tokių įrenginių atsidurtų ant Vilniaus savivaldybės stogo. Tokiu atveju galėtume „Raindrop“ sensorius naudoti didžiojoje miesto dalyje ir gauti iš jų reikalingus duomenis. Tad turime konkretų pasiūlymą Vilniaus miestui“, – sako Albertas.
Renginio „Hack4Vilnius“ organizatoriai – Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universitetas, „Cognizant Technology Solutions Lithuania“, „Go Vilnius“. Pagrindiniai renginio partneriai – Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Renginys yra „Inovacijų savaitės“ dalis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!