
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkai kartu su kolegomis iš Vienos veterinarinės medicinos universiteto ir partneriais iš Prancūzijos Gvianos šiuo metu vykdo ekspediciją Amazonės atogrąžų miškuose, kur tiria klimato kaitos poveikį varliagyviams.
Ekspedicijai vadovauja dr. Andrius Pašukonis, VU komandą taip pat sudaro doktorantas Shubham Prashant Soni ir magistrantas Edgaras Žigis. Tyrimai vykdomi atokiame Nouragues gamtiniame rezervate Prancūzijos Gvianoje – į šią tyrimų stotį galima patekti tik kelias valandas plaukiant upe arba sraigtasparniu. Ekspediciją remia Lietuvos mokslo taryba, finansuodama projektą „Sausros poveikis varliagyvių dauginimuisi laikinuose atogrąžų miškų vandens telkiniuose“.
„Tiriame, kaip atogrąžų miškų varliagyviai prisitaiko prie kintančių klimato sąlygų. Įrengiame aplinkos jutiklius, kurie fiksuoja temperatūrą, drėgmę, vandens lygį ir garso duomenis ištisus metus, leisdami stebėti varliagyvių aktyvumą skirtingomis sąlygomis. Taip pat renkame elgsenos ir buveinių duomenis apie rūšis, apie kurias iki šiol žinoma labai nedaug“, – pasakojo dr. A. Pašukonis.
Pasak jo, atogrąžų miškuose varliagyvių buveinės labai įvairios – nuo laikinų miško balų iki medžių viršūnių.
„Kartais tą pačią dieną tenka bristi per iki juosmens apsemtą mišką ir virvėmis kopti į 30 metrų aukščio medžius. Intensyvios liūtys šiuo metu užtikrina palankias sąlygas varliagyviams veistis, tad darbų tempas itin intensyvus ir dažnai tenka dirbti dieną ir naktį. Nors darbas fiziškai sunkus, komandos nuotaika puiki – pilna įspūdžių, o surinktų duomenų kiekis labai džiugina“, – sakė mokslininkas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!