Balandžio pirmąjį šeštadienį Vilniaus universitete buvo švenčiama Fizikų diena (FiDi), per keturiasdešimt metų tapusi ne tik VU fizikų ir filologių, bet ir sostinės švente. Fizikai rodė, kaip sugeba pritaikyti savo žinias, kurdami įvairius žaidimus: trimatis futbolas, „Išmaudyk fuksą“, net alpinizmas. Šventė skirta ne tik fizikams, bet ir visai visuomenei.
Truputis istorijos
Pirmoji FiDi įvyko 1969 m. kovo mėnesį. Ją organizavo Vitas Mačiulis, tuometinės studentų profsąjungos pirmininkas. Tuo metu FiDi įgavo tarsi protesto reikšmę, nes studentai stengdavosi apgauti socialistinę valdžią ir apeiti įstatymus. Vakarinė šios šventės dalis būdavo rengiama nuo pat pirmosios Fizikų dienos. Diskotekos ir grupių pasirodymai neseniai išpopuliarėjo ir dabar jau tampa nuolatiniu švenčių baigiamuoju akordu.
Dinozauras FiDi simboliu tapo tik praėjus vienuolikai metų nuo pirmosios šventės. Mintis paironizuoti kilo Gintautui Tamulevičiui – kadangi Vilniaus universiteto simbolis buvo drakonas, tai jis sukonstravo jo antrininką dinozaurą. Dinozauras iki šiol kiekvienais metais išrieda į Vilniaus gatves pas filologes (į Filologijos fakultetą), nes legenda sako, kad Dinas Zauras vieną iš jų yra suvalgęs, tad kas kartą važiuoja atsiprašyti.
Per ne vienerius metus susiformavo daug tradicijų, kurių fizikai, organizuodami savo dieną, griežtai laikosi. Tačiau kasmet stengiamasi kuo nors ir nustebinti. Rengiamos įvairios atrakcijos, žaidimai.
„Fizlendo“ atrakcionai
Saulėtekis per FiDi tampa „Fizlendu“. Šeštadienį čia buvo daug triukšmo, minia žmonių, grojo įvairios grupės ir vyko dar daugiau linksmybių. Bene didžiausias „atrakcionas“ buvo labirintas, padarytas iš kartoninių dėžių, kurias patys fizikai susirinko ir sutempė iš įvairių prekybos centrų. Labirinte lakstė ne tik maži vaikai, užsukdavo ir patys studentai. Čia buvo galima papaišyti ant labirinto sienų ar tiesiog paklaidžioti.
Visiškai nauja šiemetinė atrakcija vadinosi „Išmaudyk fuksą“. Virš didžiulės statinės, pilnos vandens, ant kėdutės buvo pasodintas pirmakursis fizikas su naro kostiumu ir šalia jo – taikinys. Pataikius į taikinį „fuksiukas“ įkrenta į vandenį. Keisčiausia, kad pirmakursio įkalbinėti tokiai užduočiai nereikėjo, pats pasisiūlė. Kaip sakė FiDi organizacinio komiteto pirmininkė Lina Maigytė, pirmakursiai šiemet labai aktyvūs, patys siūlėsi įvairioms užduotims.
Kita atrakcija, kuri iš karto atkreipė smalsuolių dėmesį, tai kiaušasvydis. Geltonai apsirengęs studentas, apsiginklavęs keptuve, saugo už nugaros esantį pieštinį dinozaurą, o į jį mėtomi kiaušiniai, kuriuos, aišku, reikia iš pradžių nusipirkti. Bet stebint šį žaidimą neaišku, koks vis dėlto tikslas – ar pataikyti į saugomą dinozaurą, ar į žmogų, nes daugelis mėtė kiaušinius į „apsauginį“.
Šiais metais „Fizlende“ buvo daug sportinių „atrakcionų“. Pavyzdžiui, trimatis futbolas (tai trijų vartų futbolas), laipiojimaa po medžius. Laipioti nebuvo lengva – nors „alpinistai“ ir buvo saugiai aprišami apsauginėmis virvėmis, bet išsilaikyti ant ištemptos ir surištos tarp dviejų medžių virvės tikrai nebuvo taip paprasta.
Eisenos netikėtumai
Tradiciškai fizikai kiekvienais metais nuo pat Saulėtekio keliauja iki Filologijos fakulteto, kur juos pasitinka filologės, paruošusios savo minišou. Eiseną lydi orkestras, šokėjos ir garsūs fizikų šūksniai, plevėsuoja nešamos vėliavos. Kartu su fizikais keliauja ir jų sukonstruotas Dinas Zauras. Tačiau šį kartą iškilo sunkumų, kadangi Dinas Zauras „nenorėjo“ važiuoti – jo niekaip nepavyko užvesti. Tad išradingi fizikai jį įsodino į priekabą ir atvežė pas filologes automobiliu.
Didžiąją filologių pasirodymo dalį sudarė šokis, kuris baigėsi staigmena – kai jos nusivilko megztinius, paaiškėjo, kad po jais ant palaidinių užrašyta MES MYLIM FIDI, po vieną raidę ant kiekvienos merginos. Tokį netikėtumą fizikų minia palydėjo garsiais šūksniais ir plojimais.
FiDi užkulisai
Fizikų diena yra skirta parodyti plačiajai visuomenei, kad jie ne tik sėdi savo laboratorijose, bet ir moka linksmintis. Jie pritaikė savo žinias bene visuose atrakcionuose bei žaidimuose ir įrodė, kad fizika nėra nuobodus mokslas. Į šią šventę susirenka ne vien dabartiniai studentai, bet ir jau senokai baigusieji universitetą. Fizikai turi progą pasidžiaugti bendravimu tarp įvairių kartų.
Šį sunkmečio laikotarpį su finansiniais sunkumais susidūrė ir FiDi. Anot L. Maigytės, šventės sąmata sumažėjo bene 70 proc., kadangi buvo labai sunku surasti rėmėjų, bet tai buvo „ne ideologiniu atžvilgiu krizė, o finansiniu“. Tokia situacija gal net dar labiau paskatino pasukti galvas, kaip pasilinksminti be pinigų.
Viktorija Sinicaitė
Komentarų nėra. Būk pirmas!