Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) kviečia į gegužės 13 d. 17 val. vyksiančią viešą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) paramos vystymuisi komiteto vadovo Eriko Solheimo paskaitą „Parama vystymuisi Naujajame pasaulyje“. Bus aptarti sėkmingi pavyzdžiai ir gairės, kaip paramą sustiprinti.
Ekstremalus skurdas sumažintas perpus. Žmonės niekada nėra buvę turtingesni, sveikesni ir labiau išsilavinę. Vien Kinijoje iš skurdo išsivadavo daugiau nei 600 milijonų žmonių. Tačiau situacijos pagerėjimas globaliu mastu mažai ką tereiškia daugiau nei milijardui badaujančių žmonių. Šiemet pasaulio lyderiai Jungtinėse Tautose (JT) sieks iki 2030 m. panaikinti ekstremalų skurdą ir nustatyti naujus tvaraus vystymosi tikslus.
Svarbiausia – politinės programos. Privalome mokytis iš sėkmingų pavyzdžių ir daryti tai, kas veikia. Etiopijoje vaikų mirtingumo rodikliai buvo sumažinti triskart, o vien tai reiškė daugiau išgelbėtų gyvybių nei žmonių, mirštančių karuose visame pasaulyje, skaičius. Mokiniai Vietname stengiasi labiau nei vaikai turtingose EBPO (angl. OECD) valstybėse. Korėja, buvusi viena skurdžiausių valstybių, dabar yra viena turtingiausių. Jaunieji korėjiečiai yra 390 kartų turtingesni nei jų seneliai. Pasaulyje gausu sėkmingo vystymosi pavyzdžių, kuriuos svarbu pakartoti globaliu mastu.
Pinigai yra ne mažiau svarbūs. Pasaulinė parama pernai siekė 135 milijardus JAV dolerių. Nuo 2000 m. parama vystymuisi išaugo 68 proc. Kinija tapo naujuoju didžiuoju donoru. Prie jos prisijungė Indija, Indonezija ir Brazilija, kurios, sulaukdamos paramos, kartu ją ir teikia. Jungtiniai Arabų Emyratai yra dosniausia valstybė, vystymosi paramai skirianti 1,17 proc. nacionalinių pajamų. Tačiau, nepaisant augimo, vis dar reikia daugiau ir geresnės paramos. Taip pat svarbu mobilizuoti du didžiausius vystymosi finansavimo šaltinius pasaulyje – privačias investicijas ir mokesčius.
EBPO paramos vystymuisi komiteto vadovo pareigas E. Solheimas pradėjo eiti 2013 m. sausį. Jis pabrėžė oficialios paramos vystymuisi reformą, daugiau dėmesio skiriančią mažiausiai išsivysčiusioms valstybėms, poreikį mobilizuoti daugiau privačių investicijų ir remti nacionalinių išteklių mobilizavimą mokesčių būdu. E. Solheimas taip pat eina specialaus pasiuntinio pareigas JT aplinkosaugos programoje. Nuo 2005 iki 2015 m. jis buvo aplinkosaugos ir tarptautinio vystymosi reikalų ministras Norvegijoje. Nuo 2000 iki 2005 m. – vienas pagrindinių tarpininkų taikos derybose Šri Lankoje. Būdamas ministras jis prisidėjo prie taikos užtikrinimo procesų Sudane, Nepale, Mianmare bei Burundyje.
Kartu su TSPMI į renginį kviečia Europos Komisijos, JT vystymosi programos, universitetų partnerių ir vystymosi smegenų centrų organizuojamos „Kapuscinkski Development Lectures“. Paskaita vyks 402 auditorijoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!