„Stebėjau ir dabar stebiu, kaip vaikai mokosi tradicinio ugdymo mokyklose ir ten praranda smalsumą, susidomėjimą. O aš, kaip ir kiekviena mama, žinau, kad mano vaikai yra patys gabiausi. Žinau dar daugiau – visi vaikai iš esmės yra gabūs, todėl reikia suteikti jiems erdvę tais gabumais pasidalyti. Maža to, verslumui reikalingi įgūdžiai yra ateities žmogaus įgūdžiai“, – sako Ukrainos verslininkė Olga Azarova.
Tarptautinį šeimos verslą kartu su vyru sukūrusi, vaikus nuo mažens verslumo pagal unikalią metodologiją mokanti ir kitas moteris savo pavyzdžiu įkvepianti Ukrainos verslininkė teigia, kad karas sukrėtė visą šalį, tačiau kartu sustiprino ir tikėjimą, jog situacija pasikeis tada, kai užaugs nauja kūrybiškai, atsakingai ir inovatyviai mąstančių žmonių karta.
Į tarptautinius vandenis išplaukusio verslo poreikį padiktavo vaikai
Pasakodama apie savo veiklas verslininkė neslepia – prieš 18 metų Olgą ir jos vyrą įkurti bendrą vaikų verslumą skatinančią mokyklą įkvėpė vyriausiasis sūnus Vladislavas, kuriam tuo metu tebuvo devyneri.
„Jis pats nebuvo patenkintas mokykla, o ir mes jautėme, kad jis yra kur kas gabesnis, smalsesnis, turi daugiau potencialo, nei tradicinė mokymo sistema geba atskleisti. Tuo metu buvo sunku rasti ugdymo įstaigą, kurioje būtų mokomi inovatyviai mąstantys, drąsūs, kūrybiški ir veržlūs jauni žmonės. Tad nusprendėme, kad patys turime to imtis. Taip ir įkūrėme savo šeimos verslą – verslumo mokyklą“, – apie tarptautinio vaikų verslumo ugdymo tinklo „MiniBoss&BigBoss“ pradžią pasakoja verslininkė.
Pasak jos, jau pačioje pradžioje jiems netrūko ambicijų, o tikslai buvo keliami labai aukšti.
„Pradėję šią veiklą su vyru turėjome didelių lūkesčių: siekėme, kad Ukrainoje užaugtų veržlesnių, sėkmingesnių, laimingesnių žmonių karta, kad atsirastų erdvės tiems, kurių gebėjimams tradiciniame mokyklos suole per ankšta“, – neslepia O. Azarova.
Dabar vyriausiajam Azarovų sūnui Vladislavui 27, Maksimui – 19, Valerijai – 15, o mažiausiajai Anastasijai – 10 metų. Jie ne tik įtraukti į šeimos verslą, bet jau kuria ir savo verslo planus.
Unikalios idėjos prigyja ir Lietuvoje
Ukrainiečių šeimos įkurta vaikų verslumo ugdymo mokykla tapo tarptautiniu ugdymo tinklu, kurio pagrindinis biuras šiuo metu veikia Didžiojoje Britanijoje ir išduoda franšizės teises kitose šalyse besikuriančioms mokyklėlėms, o atstovų yra beveik visose Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje.
„Žinoma, kad ne viską galime aklai kopijuoti, pavyzdžiui, tam tikri motyvavimo metodai Lietuvoje nebūtinai veikia, taigi turime sugalvoti savo alternatyvas. Bet patys verslumo ugdymo, kūrybiškumo bei kritinio mąstymo skatinimo principai duoda puikių rezultatų“, – sako Lietuvoje veikiančios „MiniBoss“ atstovybės vadovas Mindaugas Daraškevičius.
Pasak jo, verslumo įgūdžių stiprinimas vaikams visų pirma leidžia atrasti ir išreikšti save, praktiškai pajausti, kaip galima realizuoti savo svajones bei idėjas.
„Vaikai visame pasaulyje be galo smalsūs ir kūrybingi, tokie jie ir Lietuvoje. Tačiau labai dažnai bendrojo lavinimo mokyklose nei kūrybiškumui, nei asmeninių svajonių ir norų realizavimui tiesiog nėra nei laiko, nei sąlygų. O mūsų savaitgalio mokyklose vaikams sudaromos sąlygos pajusti, kad kruopščiai planuodamas, daug dirbdamas kiekvienas savo svajonę gali paversti realybe. Tai neįkainojama patirtis, leidžianti visai kitomis akimis žvelgti į pasaulį, jausti, kiek daug gali pats žmogus“, – įsitikinęs M. Daraškevičius.
Šeimos verslas – susikalbėjimo menas
Į Kaune rengiamą konferenciją „Versli šeima“ savo unikalia istorija bei patirtimi pasidalyti atvykstanti O. Azarova sako, kad vaiko verslumo įgūdžius būtina formuoti dar ankstyvame amžiuje, tačiau ne mažiau svarbu kartu su vaikais mokytis ir tėvams.
„Kartais sakau, kad mūsų verslumo mokyklėlės skirtos visiems vaikams, tačiau ne visiems tėvams. Būtent jiems kartais būna sunkiau priimti siūlomus ugdymo metodus, pasiryžti vaikus auginti atsakingai, tačiau nestandartiškai. O juk būtent atsakinga tėvystė yra labai svarbi vaiko dabarčiai ir ateičiai, ugdymosi procesams. Turime būti kūrybingi ir labai empatiški, skirti laiko būti tėvais: kalbėtis, kartu spręsti problemas ar pramogauti. Turime rasti veiklą, kurią atliktume visi kaip viena šeima ir ko nors išmoktume kaip vienis“, – sako verslininkė.
Ji pripažįsta, kad kai kada bendras šeimos verslas gali tapti iššūkiu vyro ir žmonos santykiams. Tačiau jai iš visų titulų bei pareigų svarbiausias yra buvimas moterimi, žmona ir mama.
„Šeimos verslas visų pirma yra susikalbėjimo menas. Mes su vyru nuolat vadovaujame kitoms, ne bendrai valdomoms kompanijoms, turime ilgametę vadybos patirtį. Kai reikia dirbti kartu – susitelkiame ir, svarbiausia, pasitikime vienas kitu. Toks yra mūsų gyvenimo būdas: darome daug svarbių dalykų, verslų, užsiėmimų ir kartu, ir atskirai. Tuo rodome ir pavyzdį savo vaikams, kurie nuo pat mažens buvo užsiėmę. Visuomet tikėjau, kad edukacija vyksta šeimoje, todėl nesėdėjau nuleidusi rankų – nenorėjau, kad mano vaikai iš manęs išmoktų pasyvumo ir tingumo“, – sako O. Azarova.
Paklausta, kaip gyvenimą ir verslą Ukrainoje paveikė prieš kelerius metus šalyje prasidėjęs karas, O. Azarova sako, kad jos šeimai tai nebuvo pretekstas krautis lagaminus. Tačiau toks sprendimas – net ne patriotiškumas, o suvokimas, kad visuomenė turi rimtų, gilių, skaudžių problemų.
„Faktas, kad mes nežinome, kur karo grėsmės nėra, nes, mano įsitikinimu, Ukrainos situacija yra ženklas, kad gyventi moderniame, pažangiame šiandienos pasaulyje niekur nėra visiškai saugu. Bet aš tikiu, kad užaugs nauja savimi pasitikinčių, atsakomybės naštą suprantančių žmonių karta. Jie bus sumanūs politikos ir verslo pasaulio lyderiai, jaučiantys savo sprendimų padarinius ir atsakomybę ne tik už save ar savo šalį, bet ir už visą planetą“, – sako O. Azarova.
Konferenciją „Versli šeima 2018“ jau trečią kartą organizuoja Vilniaus universiteto Verslo mokykla. Gegužės 17 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje laukiami visi, kuriems rūpi ir yra įdomi šeimos verslo tema. Čia bus aptariami aktualūs praktiniai klausimai, dalijamasi šeimos verslų sėkmės istorijomis iš Lietuvos ir užsienio, bus galima pasikonsultuoti rūpimais finansavimo klausimais, veiks kontaktų mugė ir pirmą kartą organizuojami „Mylimiausio šeimos verslo“ apdovanojimai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!