Jau penktąjį kartą Vilniaus universiteto bendruomenė (koordinatorius – dr. José Antonio Calzón García) ir Ispanijos Karalystės ambasada Lietuvoje organizuoja ispanų kultūros savaitę. Ispanų kalbos studijos čia tikrai populiarios: šiemet mokslus baigs jau trečioji Filologijos fakulteto lietuvių filologijos ir ispanų kalbos studijų programos laida, kultūros savaitės atidaryme iš dekano išgirdome, kad nuo rugsėjo studentai jau turėtų būti kviečiami studijuoti ir ispanų filologiją. UKI šiemet išleis pirmąją anglų ir ispanų kalbų programos laidą, o jei suskaičiuotume ispanų kalbą kaip papildomą besimokančius… Natūralu, kad toks ispanų kalbos studentų kiekis didina ir susidomėjimą ispaniškai kalbančių šalių kultūra, tradicijomis, istorija, o štai organizatoriai – tiek VU bendruomenė, tiek ir Ispanijos ambasada – suinteresuoti šiuo domėjimusi.
Ispanų kultūros savaitė yra orientuota į įvairiapusį šalies kultūros pažinimą, todėl būtų sunku išskirti vieną renginių kryptį. Populiariąja kultūra besidomintieji lankėsi ispanų kino seansuose, kuriuose netrūko edukacijos – studentai parengė prezentacijas apie filmus, aktorius, režisierius. Prie populiariosios kultūros priskirtinos ir paskutinę savaitės dieną vykusios šokių pamokos bei studenčių pristatyta paskaita apie šokius.
Šiais metais būta ir rimtosios dalies: Filologijos fakulteto dėstytojos Beatos Zaleskojos paskaita apie spanglish atskleidė mums dar mažai pažįstamus Šiaurės Amerikoje itin paplitusio kalbinio reiškinio aspektus, Kristijono Donelaičio „Metų“ vertimo į ispanų kalbą pristatymas leido atsidėkoti UKI docentei Carmen Caro už atliktą titanišką vertimo darbą ir sykiu išgirsti poemą, skambančią ispanų kalba. Ne tik vertimas, bet ir sociumo Ispanijoje ir Lietuvoje skirtumai, labiausiai išryškėję per paskaitą apie šeimos sanklodą minėtose šalyse, leido į svetimą kultūrą pažvelgti per savosios prizmę. Kultūros savaitėje nepamirštas ir teatras, kurį reprezentavo šaunus Filologijos fakulteto studenčių suvaidintas Omaro Rejóno „Los Vampiros de hoy“, būta poezijos skaitymų (koordinavo dėstytoja Jordana González Cruz).
Galėtume manyti, kad filmus galima žiūrėti kino teatrų salėse ar namuose, o ir šokių pamokų savarankiškai lankyti niekas nedraudžia. Tačiau bendra kelių universiteto padalinių ir Ispanijos ambasados iniciatyva leidžia studentams – ypač jiems – pasijusti vienos didelės bendruomenės dalimi. Neužmirškime, kad tai yra proga „išvesti“ savo kalbos žinias iš auditorijų, patiems organizuoti renginius ir bendradarbiauti vieniems su kitais ir su savo dėstytojais visai kitokioje aplinkoje. Taigi bene svarbiausia, kad didžioji darbo – pasirengimo ir atlikimo – našta krinta ant pačių studentų pečių.
Iškalbingi yra kelių Filologijos fakulteto II kurso studenčių atsiliepimai. Jų manymu, ši ispanų kultūros savaitė yra būdas pažinti savo studijų programos kalbą kitaip:
„VU organizuojama ispanų kultūros savaitė reikšminga tuo, kad skatina domėtis ispanų kultūra, kalba, griauna šiokius tokius stereotipus apie šios šalies žmones. (…) Ispanų kultūros savaitės renginiai prisideda prie platesnio ir visapusiškesnio kalbos ir kultūros pažinimo. Tai parodo kasmet vis pilnesnės auditorijos per pristatymus – žmonės ateina, susipažįsta su kultūra, jiems tai patinka! Dėl to kitais metais ateina vėl, dar ir draugų atsiveda.“ (Rugilė Katlauskaitė)
Toks kultūros aktualizavimas – būdas mokytis nesimokant:
„Man asmeniškai ispanų kultūros savaitė buvo puikus atitrūkimas nuo universitetinės rutinos, o ir šiaip, jei kas nors dar nepamilo savo studijuojamo dalyko, tuomet tai yra puiki galimybė iš arčiau susipažinti su ispanų kultūra ir imti kitaip žiūrėti į savo studijas.“ (Eivina Liachovič)
„Lietuvoje retai kur gali pašnekėti ispaniškai, praktikuotis, tad ši savaitė suteikia puikią progą tiek klausytis skaitomų paskaitų ispanų kalba, tiek ir užduoti klausimus ispaniškai – tai tarsi paskaitos/seminarai, tik jos yra prieinamos ne tik VU bendruomenei.“ (Erika Bausytė)
Sykiu studentams tai – naujos patirtys ir organizacinio darbo praktika:
„Ispanų kultūros savaitė leidžia pasijausti paties universiteto dalimi, ypač organizaciniu požiūriu. (…) Mums suteikiama galimybė pabendrauti su dėstytojais ne vien tik akademiniais klausimais, esame tarsi kolegos, padedame vieni kitiems. Bendravimas, nauja patirtis, žinios ir teigiamos emocijos – štai ką duoda ispanų kultūros savaitė.“ (Gintarė Jackevičiūtė)
Komentarų nėra. Būk pirmas!